نقص عملکرد پروتئین تنظیم سیستم ایمنی علت شایع نابینایی در بزرگسالان

نقص عملکرد پروتئین تنظیم سیستم ایمنی علت شایع نابینایی در بزرگسالان

اسمارت کاور: بتازگی گروهی از دانشمندان همچون پژوهشگران دانشگاه کوئین مری لندن و دانشگاه منچستر در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند که شایع ترین شکل نابینایی بزرگسالان احتمالاً ناشی از نقص عملکرد حداقل یکی از پنج پروتئینی است که در تنظیم سیستم ایمنی بدن نقش دارند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، نتایج این مطالعه می تواند روزی به توسعه درمان های دگرگون کننده برای بیماری دژنراسیون ماکولا در رابطه با سن منجر شود.
همین طور ممکنست در آینده پژوهشگران یک آزمایش برای تعیین این که چه بیمارانی در معرض مبتلاشدن به این بیماری هستند نیز توسعه دهند برای اینکه تیم تخمین می زنند که ممکنست سطح یکی از آن پنج پروتئین در بعضی از بیماران بالا رفته باشد.
دانشمندان مدتهاست می دانند که التهاب به وجود آمده در پشت چشم در ابتلای افراد به دژنراسیون ماکولا نقش دارد. مجموعه ای از ژن هایی که تصور می شود سیستم دفاعی بدن ما را در مقابل عوامل بیماری زا تنظیم می کند نیز طی تحقیقاتی که قبلا انجام شده بعنوان عواملی که بر خطر مبتلاشدن به این بیماری می افزاید، شناخته شده بودند.
با این وجود، تا حالا نقش ژن های مکمل فاکتور اچ(CFH) و مکمل فاکتور اچ مرتبط ۱ تا ۵(CFHR-۱ تا CFHR-۵) نامشخص بوده است. اما در این مطالعه و بعد از آنکه پژوهشگران سطوح این ژن ها را در نمونه پلاسمای خون ۶۰۴ فرد را بررسی کردند برای نخستین بار نشان دادند که هر پنج پروتئین FHR در افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا در سطوح بالاتری نسبت به کسانی که سالم هستند، قرار دارند.
این مسیر مکمل بعنوان قسمتی از دستگاه ایمنی ذاتی، نخستین خط دفاعی بدن ما در مقابل عفونت ها است و سلول های لطمه دیده را با علامتگذاری آنها برای تخریب و جذب و فعال سازی سایر سلول های ایمنی، پاکسازی می کند. در دژنراسیون ماکولا، مسیر مکمل بیش از اندازه در پشت چشم فعال می شود و این مساله سبب ایجاد یک واکنش التهابی نامناسب و مخرب می شود.
تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا شایع ترین علت نابینایی یا کم بینایی در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.
دکتر "ریچارد آنوین"(Richard Unwin) از مرکز کشف نشانگرزیستی استاملر دانشگاه منچستر اظهار داشت: این یک مطالعه بسیار مهمست که برای کمک به افراد مبتلا به دژنراسیون ماکولا انجام شده است. اندازه گیری سطح پروتئین های FHR در چند سال قبل یک چالش بزرگ بوده است برای اینکه در سطوح پایینی در خون وجود دارند و بسیار شبیه یکدیگر هستند. با بهره گیری از روش های مدرن طیف سنجی جرمی ما می توانیم با اطمینان این پروتئین ها را اندازه گیری کرده و برای نخستین بار نشان دهیم که این عوامل چه نقشی در گسترش این بیماری دارند.
منبع:

1400/05/18
10:14:55
5.0 / 5
1120
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد