محصول زیست سازگاری برای حذف مگس میوه تولید شد

محصول زیست سازگاری برای حذف مگس میوه تولید شد

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ماده ای برای از بین بردن مگس میوه بعنوان یکی از لطمه زاترین آفت شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، سینا احمدیه راد، مدیر عامل و مدیر تولید یک شرکت، پیاده سازی روش های سازگار با محیط زیست و غیر لطمه رسان را در صورتیکه پایداری بالایی داشته باشند، راه کار مبارزه با آفت ها دانست و اظهار داشت: کاربرد بیش از حد و بی حساب سموم و نهاده های پرخطر شیمیایی در کشاورزی لطمه زیادی به طبیعت وارد کرده است.
این فعال فناور، راه کار مبارزه با آفت ها را استفاده از آفت کش های سازگار با طبیعت دانست و اظهار داشت: باقیمانده این سموم در محصولات و طبیعت، نتایج زیان بار زیست محیطی، بهداشتی و اقتصادی مانند افزایش بیماریهای خاص، از دست دادن بازارهای صادراتی، مقاومت آفات نسبت به سموم و کاهش عوامل مفید زیستی و تخریب محیط زیست را به دنبال دارد.
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، تولید مایع جلب کننده مگس میوه که یکی از لطمه رسان ترین آفات باغی و کشاورزی است که در این شرکت در قالب یک طرح کلان با حمایت معاونت علمی و فناوری به نتیجه رساندیم.
وی افزود: این مایع، یک ترکیب جدید حاوی نمک های آلومینیوم و پروتئین هیدرولیزات که برای پایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس های میوه خصوصاً مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و مگس خربزه استفاده قرار می گیرد.
اما این محصول، نسبت به سایر فرآورده های آفت کش موجود در بازار مزایایی دارد که احمدیه راد عنوان می کند، هزینه استفاده از مدلور بسیار کمتر از پروتئین و سایر جلب کننده ها است ضمن آن که برای پرندگان، آبزیان و حشرات مفید بی خطر بوده و در طبیعت بسادگی تجزیه و جذب خاک می شود.
به گفته این فعال فناور، آزمایشات نشان میدهد مایع مدلور دوام بالایی برای جذب حشرات دارد و حداقل دو هفته ماندگار است، در صورتیکه مقدار اندکی از آن استفاده می شود.

1400/05/22
21:55:37
5.0 / 5
1058
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد