نخستین ماموریت پرتاب موشک هند در سال ۲۰۲۱ با شکست مواجه گردید

نخستین ماموریت پرتاب موشک هند در سال ۲۰۲۱ با شکست مواجه گردید

اسمارت کاور: هند در نخستین پرتاب موشک در سال 2021 شکست خورد و ماهواره ارسالی توسط این موشک از بین رفت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک هند که ماهواره ی نظارت بر زمین جدیدی را برای سازمان پژوهش های فضایی هند به فضا می برد دقایقی بعد از پرتاب در روز پنجشنبه ۱۲ اوت ( ۲۱ مرداد) شکست فاجعه باری را تجربه نمود.
این موشک در ساعت ۸: ۱۳ شب به وقت منطقه زمانی شرقی (۴: ۴۳ بامداد به وقت تهران) از مرکز فضایی "Satish Dhawan" در شرق هند از زمین برخاست.
این پرتاب که نخستین پرتاب موشک هند از سال ۲۰۱۷ تا حالا بود بعد از گذشت شش دقیقه زمانی که این موشک موتور کرایوژنیک(Cryogenic) خودرا روشن کرد گرفتار مشکل شد و شکست خورد.
سیوان(K. Sivan)، رییس سازمان پژوهش های فضایی هند در اطلاعیه ای اظهار داشت: پرتاب این موشک به سبب بروز یک ایراد فنی در بخش کرایوژنیک آن بطور کامل انجام نشد و شکست خورد.
ماهواره ی دیده بانی از زمین "EOS-۰۳" که یک ماهواره ی پیشرفته برای مطالعه ی زمین بود نیز همراه این موشک از بین رفت. به قول مرکز پژوهش های فضایی هند، قرار بود این ماهواره حداقل ۱۰ سال در فضا بماند و تصاویری از هند ثبت کند و فجایع طبیعی را ردیابی کند و همین طور داده هایی برای بهبود کشاورزی و جنگلداری جمع آوری کند.
این شکست رکورد ۱۴ پرتاب موفق آژانس فضایی هند را از بین برد.
بعد از پرتاب ماهواره ی "EOS-۰۱" در ژانویه ۲۰۲۰ پرتاب های این کشور به سبب همه گیری کووید-۱۹ متوقف گردید. آنها سپس دو پرتاب دیگر در ماه های نوامبر و دسامبر همان سال به انجام رساندند. موشکی که در ماه نوامبر پرتاب شد با موفقیت ماهواره ی دیدبانی زمین "EOS-۰۱" را در مدار قرار داد.
به قول "Indian Express" تاخیر ناشی از همه گیری کووید-۱۹ موجب شد که پرتاب ماهواره ی "EOS-۰۳" قبل از ماهواره ی "EOS-۰۲" صورت گیرد این ماهواره در ابتدا قرار بود در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود. این مرکز می خواهد تا آخر سال چهار پرتاب دیگر نیز انجام دهد.1400/05/23
11:22:59
5.0 / 5
1302
تگها: تجربه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد