اولین پهپادی که با مادون قرمز ردیابی می کند

اولین پهپادی که با مادون قرمز ردیابی می کند

اسمارت کاور: پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین ˮاونجرˮ(Avenger) برای نخستین بار اهداف را بوسیله امواج فرو سرخ ردیابی می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت "GA-ASI" اعلام نموده است که یک هواپیمای بدون سرنشین موسوم به "اونجر"(Avenger) موفق شده است برای نخستین بار اهداف را بطور خودکار با بهره گیری از یک سنسور مادون قرمز ردیابی و دنبال کند.
این پیشرفت بعنوان گامی دیگر در امتداد سیستم های خودکار توصیف شد که می توانند عملیات های سرنشین دار یا بدون سرنشین را در همه حوزه ها پشتیبانی کنند.
ردیابی هوا به هوا و دنبال کردن اهداف ازطریق یک هواپیما یا پهپاد، روشی کاملاً استاندارد است، اما به طور معمول برای ردیابی و قفل شدن روی هدف به رادار متکی است. این روش بسیار موثر است، اما رادار همیشه در دسترس نیست. چونکه ممکنست برای رادارگریزی، پرواز بدون رادار لازم باشد و نیروهای دشمن ممکنست از سیستم های مختل کننده رادار استفاده کنند یا ممکنست تداخل رادیویی و اختلال در عملکرد صحیح رادار به وجود بیاید.
شرکت "لاکهید مارتین" برای غلبه بر این مشکل، سنسور "Legion Pod" را توسعه داده است که قادر به ردیابی اهداف مورد نظر با مادون قرمز است و تا حالا نیز روی هواپیماهای جنگنده F-۱۶ و F-۱۵C آزمایش شده است.
این غلاف با طول ۲.۵ متر و عرض ۴۱ سانتیمتر، با یک سنسور کنش پذیر "IRST۲۱" که دارای پردازش داده های پیشرفته داخلی برای ردیابی و دنبال کردن اهداف با تشخیص اشعه مادون قرمز است، جایگزین رادار فعال می شود.


از آنجائیکه "Legion Pod" جهت استفاده با رابط های کاربری معمولی طراحی شده است و نیازی به تغییر گسترده هوانورد ندارد، امکان نصب این غلاف و نرم افزار آن در سیستم های فعلی ظرف مدت کمتر از سه ماه وجود داشت.
این دستگاه با بهره گیری از استانداردهای پیام رسانی موسوم به "OMS" قادر به برقراری ارتباط با موتور خودران "اونجر" بود که نصب آنرا سریع تر و ارزان تر می کرد.
طی آزمایش های اخیر پهپاد "اونجر" از این سنسور برای تشخیص چندین هواپیمای سریع بهره برد و داده های ردیابی را به سیستم واکنش ارسال کرد تا بتواند مانورهای لازم را برای درگیر شدن با اهداف انجام دهد.
"دیو بلوین" معاون توسعه حسگرها در "لاکهید مارتین" می گوید: این پرواز یک سنسور حساس و مهم را به نمایش گذاشت که به هواپیماهای بدون سرنشین جنگی مانند "اونجر" امکان می دهد بطور خودکار در عملیات های مشترک در همه حوزه ها فعالیت کنند. ما "Legion Pod" را برای تشخیص و ردیابی غیرفعال اهداف جنگنده تاکتیکی در محیط هایی که امکان استفاده از رادار را ندارند، طراحی کردیم. این توانایی اطلاعات لازم را فراهم می آورد تا وسایل نقلیه بدون سرنشین بتوانند اهداف هوایی دشمن را بدون دخالت انسان ردیابی کنند و با آنها درگیر شوند.
منبع:

1400/05/24
13:36:41
5.0 / 5
1586
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد