چشم انداز یک کهکشان در دل کوره

چشم انداز یک کهکشان در دل کوره

ناسا به تازگی تصویری زیبا از یک کهکشان در حساب کاربری تلسکوپ فضایی هابل در اینستاگرام منتشر نمود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، در این تصویر کهکشان مارپیچی زیبا "ان جی سی ۱۳۸۵" (NGC ۱۳۸۵) قابل مشاهده می باشد. این کهکشان مارپیچی حدود ۶۸ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی "فورناکس" یا "کوره" واقع شده است.
جالب است بدانید این صورت فلکی توسط ستاره شناس فرانسوی "نیکولاس-لوئی دو لاکای"(Nicolas-Louis de Lacaille) نامگذاری شده است. "نیکولاس-لوئی دو لاکای" ۱۴ مورد از ۸۸ صورت فلکی که ما امروزه می شناسیم را نامگذاری کرده است.
"هابل" قوی ترین تلسکوپ جهان است و در سه دهه مشاهدات فضا، این تلسکوپ نگاه ما را به جهان تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین مأموریت های کیهانی ناسا تابحال بوده که به مدت ۳۱ سال درحال فعالیت است و ناسا امیدوار است سالهای بیشتری هم فعالیت کند.
تلسکوپ فضایی "هابل" که در سال ۱۹۹۰ به مدار زمین پرتاب شد، تابحال کارهای مهمی انجام داده است که میتوان به ثبت تصاویری از تولد و مرگ ستاره ها، کشف اقمار جدیدی در اطراف "پلوتو" و ردیابی حرکت دو جسم بین ستاره ای هنگام عبور از منظومه شمسی اشاره نمود. گفتنی است مشاهدات "هابل" به اخترشناسان در محاسبه عمر و انبساط جهان کمک کرده و آنها با کمک داده های پرارزش این تلسکوپ قادر به بررسی کهکشان هایی که اندکی بعد از بیگ بنگ شکل گرفته اند، هستند.
منبع:

1400/05/31
12:42:43
5.0 / 5
1016
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد