بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید-۱۹ نیاز دارند

بیماران مبتلا به سرطان، به دوز سوم واکسن کووید-۱۹ نیاز دارند

بررسی جدید پژوهشگران ˮدانشگاه آریزوناˮ نشان میدهد که بیماران مبتلا به سرطان، در صورت تزریق دوز سوم واکسن کووید-۱۹ می توانند به ایمنی قابل قبول در مقابل کروناویروس برسند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه آریزونا، همه گیری کووید-۱۹، شرایط استرس زایی برای بیماران مبتلا به سرطان پدید آورده است که تحت شیمی درمانی قرار دارند چونکه شیمی درمانی نه تنها به سرطان، بلکه به سلول های ایمنی مورد نیاز بدن برای دفاع در مقابل عفونت ها حمله می کند. بررسی جدید پژوهشگران "دانشگاه آریزونا"(University of Arizona) نشان داده است که بیماران تحت شیمی درمانی فعال، واکنش ایمنی کمتری نسبت به دو دوز واکسن کووید-۱۹ داشته اند اما دوز سوم واکنش را افزایش داده است.
"راچنا شروف"(Rachna Shroff)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما می خواستیم مطمئن شویم که سطح حفاظتی عرضه شده توسط واکسن های کووید-۱۹ به بیماران مبتلا به سرطان را درک کرده ایم؛ بخصوص در شرایطی که محدودیت ها درحال کاهش بود و گسترش انواع واگیردار بیشتری شروع شد.
دکتر شروف و گروهش برای پاسخ دادن به این سؤال، ۵۳ بیمار درحال شیمی درمانی را مورد بررسی قرار دادند. آنها واکنش ایمنی این بیماران را نسبت به اولین و دومین دوز واکسن فایزر مورد بررسی قرار دادند و آنرا با واکنش ۵۰ بزرگسال سالم مقایسه کردند.
بیشتر بیماران مبتلا به سرطان بعد از دو دوز واکسن، کمی واکنش ایمنی نسبت به آن نشان دادند؛ این بدان معناست که آنتی بادی های کروناویروس را داشتند.
"دیپتا باتاچاریا"(Deepta Bhattacharya)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما آنتی بادی ها، سلول های B و سلول های T که سیستم دفاعی بدن را می سازند، بررسی کردیم و دریافتیم که واکسن برای اغلب افراد تحت شیمی درمانی، حداقل تا حدودی بعنوان محافظ عمل می کند.
در هر حال، واکنش ایمنی این بیماران، بسیار کمتر از واکنش ایمنی بزرگسالان سالم بود و تعداد کمی از بیماران، هیچ واکنشی نسبت به واکسن کووید-۱۹ نداشتند. این به معنای حفاظت کمتر در مقابل کروناویروس بخصوص سویه دلتا است.
۲۰ نفر از بیماران برای تزریق دوز سوم بازگشتند و دوز سوم توانست واکنش ایمنی را در بیشتر افراد تقویت کند و واکنش کلی ایمنی پس از تزریق دوز سوم، به سطح مشابه افرادی رسید که درحال شیمی درمانی نبودند.
نتایج این پژوهش، در مجله "Nature Medicine" به چاپ رسید.1400/07/12
10:27:19
5.0 / 5
1013
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد