پنجمین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از کنار سیاره زهره

پنجمین گذر کاوشگر خورشیدی پارکر از کنار سیاره زهره

به گزارش اسمارت کاور کاوشگر خورشیدی ˮپارکرˮ در روز ۱۶ اکتبر از کنار سیاره زهره گذشت و با موفقیت از گرانش این سیاره برای جهت گیری به سمت خورشید بهره برد تا باردیگر به خورشید نزدیک شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این کاوشگر خورشیدی در ساعت ۵: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۳: ۰۰ تهران) با سرعت ۲۴ کیلومتر بر ثانیه از فاصله ی سه هزار و ۸۱۴ کیلومتری سیاره زهره گذشت.
چنین مأموریت هایی برای "پارکر" اهمیت زیادی دارند چونکه می توانند به این کاوشگر در نزدیک تر شدن به خورشید کمک کنند.
این کاوشگر با اتکا بر گرانش سیاره زهره انرژی مداری خویش را می کاهد تا در نهایت بدین وسیله به خورشید نزدیک شود و خصوصیت های بادهای خورشیدی را اندازه بگیرد.
این پنجمین گذر کاوشگر "پارکر" از کنار سیاره زهره بود. این کاوشگر به صورت کلی هفت بار از کنار زهره گذر خواهد نمود. این گذرها سرعت "پارکر" را تا حدود ۹ هزار و ۷۲۰ کیلومتر بر ساعت کم می کنند و آنرا برای دهمین گذر نزدیک از کنار خورشید در تاریخ ۲۱ نوامبر آماده می کنند.


کاوشگر "پارکر" این دفعه رکورد سرعت و فاصله خویش را خواهد شکست و در فاصله ی هشت و نیم میلیون کیلومتری از سطح خورشید یعنی ۱.۹ میلیون کیلومتر نزدیک تر از گذر قبلی قرار خواهد گرفت و به سرعت ۱۶۳ کیلومتر بر ثانیه خواهد رسید.
کاوشگر "پارکر" در ماه آگوست سال ۲۰۲۳ و نوامبر ۲۰۲۴ هم باردیگر از کنار سیاره زهره می گذرد و در نهایت در ماه دسامبر سال ۲۰۲۴ در فاصله ی ۶.۲ میلیون کیلومتری از سطح خورشید قرار خواهد گرفت.
این کاوشگر که در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز در لارل(Laurel)، مریلند طراحی و ساخته شده، سالم می باشد و سیستم های آن بعد از گذر از کنار زهره به درستی کار می کنند.
منبع:

1400/07/29
15:16:13
5.0 / 5
1311
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد