بهترین مواد برای ساخت ماسك كدامند؟

بهترین مواد برای ساخت ماسك كدامند؟

اسمارت كاور: پژوهشگران ˮدانشگاه آریزوناˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان بهترین و بدترین موادی كه می توان از آنها ماسك تولید كرد را اعلام نموده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه آریزونا در مطالعه اخیر خود اعلام نموده اند که بهترین و بدترین مواد برای تهیه ماسک ها کدامند. پژوهشگران در بررسی جدید خود، توانایی پارچه های گوناگون را در فیلتر کردن ذرات آلوده بررسی کردند.
طی این مطالعه پژوهشگران استفاده از ماسک صورت تولید شده توسط مواد مختلف را به مدت ۲۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه در معرض ویروسی قرار دادند و عملکرد آنها را با یکدیگر مقایسه کردند.
آنها دریافتند که ماسک ها بسته به نوع ماسک و مدت زمان قرار گرفتن در معرض ویروس میتواند خطرات ایجاد عفونت را به میزان ۲۴ تا ۹۴ درصد یا ۴۴ تا ۹۹ درصد کاهش دهند.
ماسک های N۹۹ که حتی در فیلتر ذرات موجود در هوا نسبت به ماسک های N۹۵ کارایی بیشتری دارند، یکی از بهترین گزینه ها برای انسداد و جلوگیری از ورود ویروس محسوب می شوند برای اینکه می توانند در مدت ۲۰ دقیقه و ۳۰ ثانیه در معرض ویروس قرار گرفتن تا حدود ۹۴ تا ۹۹ درصد از خطر ورود ویرس به دهان فرد جلوگیری نمایند اما یافتن این ماسک ها کمی مشکل است و ملاحظات اخلاقی مانند رها کردن آنها در محیط زیست نیز وجود دارد.
بهترین گزینه های بعدی ماسک های N۹۵، ماسک های جراحی و ماسک های مجهز به فیلترهای جاروبرقی بود (vacuum cleaner filters) بودند. بله درست خواندید، فیلترهای جارو برقی را می توان در تولید ماسک های پارچه ای بکار برد تا میزان کارایی آنها افزایش یاید.
فیلترهای جاروبرقی در هنگام در معرض خطر قرار گرفتن ویروس در مدت ۳۰ ثانیه در حدود ۸۳ درصد و در هنگام در معرض خطر قرار گرفتن ویروس به مدت ۲۰ دقیقه حدود ۵۸ درصد از خطر ورود ویروس می کاهند.
حوله های چای (Tea towels)، پارچه های پنبه ای و بالش های ضد میکروبی بهترین گزینه های بعدی برای محافظت و استفاده در تولید ماسک بودند.
اما روسری و تی شرت های نخی گزینه های مناسبی نبودند چونکه آنها خطر عفونت را پس از ۳۰ ثانیه در معرض ویروس قرار گرفتن۴۴درصد و پس از ۲۰ دقیقه تنها ۲۴ درصد کاهش می دادند.
پژوهشگران طی این مطالعه قصد داشتند تأثیرات مواد مختلف بر کاهش خطر عفونت را با یکدیگر مقایسه کنند. به همین ترتیب پژوهشگران داده هایی از مطالعات مختلف در مورد اثربخشی ماسک را جمع آوری کرده و یک مدل کامپیوتری را برای شبیه سازی تاثیر انها در کاهش خطر عفونت تهیه کردند.
منبع:

1399/04/23
20:49:16
5.0 / 5
2330
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد