ساختار مغز پدرانی که وقت بیشتری با فرزند می گذرانند متفاوت می باشد

ساختار مغز پدرانی که وقت بیشتری با فرزند می گذرانند متفاوت می باشد

اسمارت کاور: پژوهشگران ˮدانشگاه اسکسˮ انگلیس در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند ساختار مغز پدرانی که زمان بیشتری را با فرزندان خود سپری می کنند نسبت به سایر پدرانی که کمتر به این کار می پردازند، متفاوت می باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران دانشگاه اسکس در مطالعه اخیرشان دریافتند مردانی که در مراقبت از فرزندان خود بسیار فعال می باشند و از گذراندن اوقات خود با فرزندانشان لذت می برند، هیپوتالاموس بزرگ تری دارند. هیپوتالاموس ناحیه ای به اندازه بادام در مغز است که نقش کلیدی در دلبستگی و فرزندپرروی ایفا می کند. فرزندپروری(پرورش کودک) پروسه تقویت و پشتیبانی از پیشرفت فیزیکی، عاطفی، اجتماعی و فکری فرزند از نوزادی تا بزرگسالی است.
البته پژوهشگران انگلیسی مطمئن نیستند که آیا اندازه هیپوتالاموس مغز پدران در واکنش به گذراندن زمانشان با کودکان افزایش می یابد یا این که تنها تعدادی از مردان با هیپوتالاموس بزرگتری نسبت به سایر مردان متولد می شوند. با این وجود صرف نظر از این موضوع، پژوهشگران امیدوارند که یافته های آنها بتواند به درک بهتر روابط بین فرزندان و پدرانشان کمک نماید.
در این مطالعه پژوهشگران مغز ۵۰ پدر را مورد اسکن قرار دادند. شرکت کنندگان همین طور پرسشنامه هایی را در مورد باورهای مراقبتی خود و میزان لذت خود از گذراندن وقت با فرزندانشان پر کردند. نتایج نشان داد مردانی که در هر دو پرسشنامه نمرات بالاتری کسب کردند، اندازه بخش هیپوتالاموس مغز آنها بزرگتر است.


هیپوتالاموس در مرکز مغز و نزدیک غده هیپوفیز قرار دارد. این ناحیه نقش کلیدی در خیلی از عملکردهای مهم بدن همچون هومئوستاز، زنده و سالم نگه داشتن بدن و دلبستگی و فرزندپروری ایفا می کند.
دکتر "پاسکال ورتیکا"(Pascal Vrtička) رهبر این مطالعه اظهار داشت: در خیلی از جوامع، مشارکت پدران در فرزندپروری بطور شایان توجهی بالا رفته است. مردان مایلند زمان بیشتری را با فرزندانشان بگذرانند و ارتباط نزدیک تری با آنها داشته باشند. حالا ما در این مطالعه نشان دادیم که این باورهای مراقبتی را می توان در مغز پدران نیز ردیابی کرد. نتایج اسکن ها نشان داد اگر مردان باور داشته باشند که پدرانی کوشا در حوزه گذراندن وقت با فرزندانشان هستند، مغز آنها و کودکانشان بیشتر با یکدیگر همگام سازی می شود.
منبع:

1400/08/23
10:03:11
5.0 / 5
917
تگها: ساخت , شركت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد