ساخت بزرگترین پایگاه داده سلول های مغز استخوان برای تشخیص بیماریهای خونی

ساخت بزرگترین پایگاه داده سلول های مغز استخوان برای تشخیص بیماریهای خونی

اسمارت کاور: پژوهشگران آلمانی موفق شده اند تا برای تشخیص بیماریهای خونی با کمک هوش مصنوعی، بزرگترین پایگاه داده شامل تصاویر سلول های مغز استخوان را بسازند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، متخصصان حوزه زیست شناسی سلولی در سراسر جهان، روزانه هزاران بار از میکروسکوپ های نوری برای تجزیه و تحلیل و طبقه بندی نمونه های مربوط به سلول های مغز استخوان استفاده می نمایند. این روش تشخیص بیماریهای خونی هنوز پیچیدگی هایی دارد. جستجوی سلول های نادر اما مهم، کاری پرزحمت و زمان بر است. هوش مصنوعی می تواند این روش را تقویت کند اما برای آموزش الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی، به مقدار زیادی از داده ها باکیفیت بالا نیاز است.
بزرگترین پایگاه داده جهت بررسی تصویر سلول های مغز استخوان
پژوهشگران مرکز تحقیقاتی "هلمهولتس مونیخ"(Helmholtz Munich)، بزرگترین پایگاه داده ای را که تا حالا از تصاویر میکروسکوپی سلول های مغز استخوان توسعه داده شده است، ارایه داده اند. این پایگاه داده، بیش از ۱۷۰ هزار تصویر تک سلولی به دست آمده از بیش از ۹۰۰ نفر مبتلا به بیماریهای مختلف خونی را در بر دارد.
این پایگاه داده، نتیجه همکاری مرکز تحقیقاتی هلمهولتز مونیخ با بیمارستان "دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ"(LMU)، "آزمایشگاه سرطان خون مونیخ"(MLL Munich Leukemia Lab) و "موسسه مدارهای مجتمع فراونهوفر"(Fraunhofer Institute for Integrated Circuits) است.
بهبود هوش مصنوعی با بهره گیری از پایگاه داده
"کریستین ماتک"(Christian Matek)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما در پایگاه داده خود، یک شبکه عصبی به وجود آورده ایم که از نظر دقت و تعمیم پذیری در طبقه بندی سلول ها، بهتر از الگوریتم های یادگیری ماشینی پیشین عمل می کند.
شبکه عصبی عمیق، یک مفهوم یادگیری ماشینی است که بطور ویژه، برای پردازش تصاویر طراحی شده است. ماتک افزود: تجزیه و تحلیل سلول های مغز استخوان هنوز با چنین شبکه های عصبی پیشرفته ای انجام نشده است. دلیل آن، این واقعیت است که مجموعه داده های عمومی باکیفیت بالا تا حالا در دسترس نبوده اند.
هدف پژوهشگران این است که پایگاه داده خودرا بیشتر گسترش دهند تا طیف وسیع تری از یافته ها را به دست بیاورند و مدل خودرا برای آینده تایید کنند.
"کارستن مار"(Carsten Marr)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این پایگاه داده، بصورت رایگان برای اهداف پژوهشی و آموزشی دردسترس است تا برای آموزش متخصصان یا بعنوان مرجعی برای روش های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند تشخیص سرطان خون با کمک هوش مصنوعی به کار رود.
این پژوهش، در مجله "Blood" به چاپ رسید.
منبع:

1400/09/03
14:06:43
5.0 / 5
1017
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد