در نمایشگاه تستا؛

صنعت هسته ­ای بیشتر از ۱۰۰ نیاز فناورانه را به محققان اعلام می کند

صنعت هسته ­ای بیشتر از ۱۰۰ نیاز فناورانه را به محققان اعلام می کند

به گزارش اسمارت کاور معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فنون هسته ­ای اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ نیاز فناورانه از جانب مجموعه صنعت هسته­ ای کشور در حوزه­ های علمی و فنی مختلف در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی عرضه خواهد شد.میثم تراب مستعدی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه های تقاضامحور همچون تستا اظهار نمود: یکی از اشکالات مهمی که در اکوسیستم نوآوری کشور وجود دارد، مبحث عدم به همرسانی مطلوب عرضه و تقاضای فناوری در بخش های مختلف جامعه و صنعت است. در سالهای اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری کوشیده اند با ایجاد و راه اندازی سامانه هایی نظیر سامانه ساتع، ساجد و برگزاری رویدادهای مختلف تقاضامحور در جهت پیوند تقاضا و عرضه فناوری گام بردارند.
معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای اضافه کرد: یکی از این رویدادهای تقاضا محور برگزاری نمایشگاه تقاضا محور تستا (تقاضای ساخت و تولید ایرانی) در هفته پژوهش و فناوری است که نخستین دوره آن در سال ۱۳۹۷ برگزار شد و بر مبنای اطلاع بنده بیشتر از ۹۰۰ نیاز فناورانه در آن نمایشگاه عرضه شد و سال جاری به یک وقفه یک ساله سومین دوره آن برگزار می گردد.
وی افزود: به نظر بنده هر چند سامانه های مختلفی جهت به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری در چند سال قبل بوجود آمده است، اما بزرگترین مزیت نمایشگاه های تقاضامحور (Reverse Expo) نظیر تستا، ارتباط مستقیم و رودروی متقاضیان فناوری و فناوران کشور نظیر دانشگاه ها، مؤسسات پژوهش و فناوری و شرکتهای دانش بنیان است که کمک شایانی به شناسایی دقیق نیاز فناورانه توسط فناوران و ارزیابی توانایی فناوران توسط شرکتها و صنایع متقاضی فناوری کرده و باعث شکل گیری مشترک میان ایشان میشود.
تراب درباره نقش این نمایشگاه در حل مسائل کشور و ایجاد پیوند میان صنعت و دانشگاه، اظهار داشت: ارتباط مستمر و سازمان یافته مراکز علمی با جامعه و صنعت اهمیت ویژه ای در توسعه فناوری و رفع چالشهای کشور دارد. این مورد بارها در مقاطع زمانی مختلف مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و البته در سالهای اخیر اقدامات خوبی در این حوزه انجام پذیرفته، که همچون آنها میتوان به "تدوین طرح تحول در همکاریهای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت" اشاره نمود.
نمایشگاه های تقاضا محور محدود به زمان های خاص نباشد
معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای خاطرنشان کرد: اساسا این قبیل نمایشگاه های تقاضا محور در صورت مشارکت نهادها و شرکتهای بزرگ و کلیدی صنعتی و حضور فعال پژوهشگران مراکز علمی، میتوانند نقش کلیدی در رفع نیازهای فناورانه کشور و تقویت ارتباط بین دانشگاه و صنعت ایفاد کند. البته لزوم دارد این گونه نمایشگاه های تقاضا محور محدود به زمان های خاص نظیر هفته پژوهش و فناوری نبوده و دستگاههای مختلف به صورت مستمر نسبت به برگزاری این نمایشگاه ها اقدام نمایند، که خوشبختانه این مورد با هم اکنون در سطح کشور به نحو مطلوبی درحال اقزایش است و ما هم در مجموعه صنعت هستهای نخستین رویداد Reverse Pitch را در آینده نزدیک با همکاری صنوف نوآوری و شکوفایی برگزار خواهیم کرد.
جهت دهی به پژوهش های دانشگاهی و رساله ها
وی در پاسخ به این سؤال که عرضه نیازمندی های پژوهش و فناوری از جانب صنعت چه نقشی در هدایت پژوهش های دانشگاهی به سمت اهداف پیش بینی شده دارد؟ اظهار داشت: در سند طرح تحول مشارکت اعضای هیأت علمی در رفع نیازهای جامعه و صنعت و اجرای رساله ها و رساله های تحصیلات تکمیلی برپایه سفارش مستقیم جامعه و صنعت، بعنوان دو هدف کلان کشور در این بخش اشاره شده است. بدون شک برگزاری نمایشگاه های تقاضا محور و عرضه نیازهای فناورانه بخش های دولتی و غیردولتی در این نمایشگاهها و ارتباط مستقیم دانشگاه و صنعت، می تواند نقشی کلیدی در جهتدهی به پژوهشهای دانشگاهی و رساله ها و رساله های تحصیلات تکمیلی در جهت رفع نیازهای پژوهشی و فناوری عرضه شده در نمایشگاه داشته باشد.
تراب اضافه کرد: یکی از برنامه های اصلی صنعت هسته ای در دوره جدید، عرضه نیازهای فناورانه در چارچوب پروژه های پژوهشی و رساله ها و رساله های تحصیلات تکمیلی به دانشگاه است که این مورد مورد تاکید ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.
حضور پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در نمایشگاه تستا
معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ضمن اشاره به این که پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای به نمایندگی از سازمان انرژی اتمی ایران با هدف عرضه نیازهای فناورانه صنعت هسته ای برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت می کند، اظهار داشت: با عنایت به رویکرد سازمان در استفاده حداکثری از توان داخلی در رفع نیازهای این صنعت در بخش های مختلف شامل حوزه های نیروگاهی، چرخه سوخت هسته ای، کاربرد پرتوها و لیزر در نظر است با شرکت فعال در این نمایشگاه ضمن عرضه نیازهای خود نسبت به شناسایی شرکتهای توانمند و هم استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی در رفع چالش های صنعت هسته ای اقدام نماید.
ارائه بیشتر از ۱۰۰ نیاز فناورانه از جانب مجموعه صنعت هسته ای کشور
وی با بیان این که حدود ۱۰ شرکت از مجموعه صنعت هسته ای کشور در این نمایشگاه حضور دارند، اظهار داشت: بیشتر از ۱۰۰ نیاز فناورانه از جانب مجموعه صنعت هستهای کشور در حوزه های علمی و فنی مختلف در این نمایشگاه عرضه خواهد شد و فرصت بسیار مناسبی برای دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان سایر فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری برای ورود به حوزه رفع نیازهای فناورانه صنعت هسته ای کشور است.
تراب در پاسخ به این سؤال که چه رویدادهایی در نمایشگاه برگزار می شود، اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی صورت در نظر است سه رویداد Reverse Pitch در حوزههای نیروگاه اتمی، چرخه سوخت هسته ای و لیزر در طول برگزاری نمایشگاه برگزاری کند؛ بنابراین سفارش می شود اساتید دانشگاهها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به شکل جدی و فعال در این نمایشگاه و رویدادهای جانبی آن شرکت نمایند.


منبع:

1400/09/23
11:47:21
5.0 / 5
878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد