در دانشگاه صنعتی شریف؛

ساخت دستگاه اسکنر بدن

ساخت دستگاه اسکنر بدن

اسمارت کاور: پژوهشگران کشور موفق به ساخت و بومی سازی اسکنر بدن مبتنی بر تکنولوژی موج میلی متری شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، پروژه ساخت دستگاه اسکنر بدن( Body Scanner) از سال ۱۳۹۳ با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف توسط تعدادی از دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف شروع شد. بعد از گذراندن فازهای اولیه و اثبات مفهومی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمونه اولیه اولین دستگاه بومی Body Scanner مبتنی بر تکنولوژی امواج میلی متری در سال ۱۳۹۷ تولید شد.
دستگاه اسکنر بدن با بهره گیری از امواج میلی متری با توان بسیار پایین بدون هیچ نوع ضرری برای انسان امکان کشف اشیا ممنوعه مخفی در زیر لباس را فراهم می سازد.
عملکرد دستگاه به این صورت است که بعد از ورود فرد به دستگاه، عملیات اسکن در ۳ ثانیه انجام شده و حدود ۳ ثانیه بعد ازطریق یک سامانه هوش مصنوعی بسیار پیشرفته محل شیء مخفی (در صورت وجود) بطور دقیق مشخص می شود.
امین خواصی مدیرعامل شرکت تولید کننده اسکنر بدن اظهار داشت: دستگاه تصویربرداری موج میلی متری برای کاربردهای حفاظتی مبتنی بر تکنولوژی موج میلی متری تولید شده است.
وی درباب ماموریت و چشم انداز این شرکت اظهار داشت: امکان استفاده گسترده از دستگاه تصویربرداری در اماکن و ساختمان های مذهبی، دولتی و حتی خصوصی با کاهش قابل توجه هزینه تمام شده برای مصرف کننده، از برنامه های این شرکت شمرده می شود.
وی در ادامه اضافه کرد: کیفیت دستگاه اسکنر بدن نسبت به نمونه های خارجی آن بیشتر و قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر است. تا حالا یک نمونه از این دستگاه به یک شرکت دولتی فروخته شده است و درحال انعقاد قرارداد برای فروش ۴ نمونه دیگر به یک شرکت خصوصی هستیم.
این طرح به سرپرستی دکتر مهدی شعبانی، دکتر محمد فخارزاده، دکتر زهرا کاوه وش و دکتر امین خواصی در یک شرکت دانش بنیان با هدف توسعه دستگاه های تصویربرداری موج میلی متری و ارتقای سلامت کارکنان به اجرا در آمده است.

1400/09/28
20:39:13
5.0 / 5
988
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد