نقش مهم یک ژن گیرنده بویایی در متاستاز سرطان پستان!

نقش مهم یک ژن گیرنده بویایی در متاستاز سرطان پستان!

پژوهشگران ˮبیمارستان عمومی ماساچوستˮ در بررسی جدید خود، نقش مهم یک ژن گیرنده بویایی را در متاستاز سرطان سینه آشکار کرده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "بیمارستان عمومی ماساچوست"(MGH) دریافته اند یک ژن گیرنده بویایی که به حس بویایی کمک می نماید، ممکنست در متاستاز سرطان سینه به مغز، استخوان ها و ریه نیز نقش داشته باشد.
پژوهشگران دریافتند که مهار ژن "OR5B21"، متاستاز سلول های سرطان سینه به این اندام ها را بطور قابل توجهی می کاهد و بدین ترتیب می تواند هدف مهمی در ارائه درمان های آینده برای جلوگیری از گسترش آن باشد.
"باخوس تانوس"(Bakhos Tannous)، مدیر واحد درمان در بخش عصب شناسی بیمارستان عمومی ماساچوست و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تصور رایج این است که تنها نقش گیرنده های بویایی که حفره بینی را می پوشانند و داده های حسی را به مغز منتقل می کنند، تشخیص دادن بو و بو کشیدن است.
پژوهش ما نشان میدهد که گیرنده بویایی 5B21، یک انکوژن جدید است که ممکنست با هدایت سلول های سرطان سینه به مغز و سایر نقاط بدن، نقش مهمی در پیشروی سرطان داشته باشد.
سرطان سینه، دومین سرطان بدخیم شایع بعد از سرطان ریه است و یکی از سرطان های اصلی در زنان بشمار می رود که سالانه بروز بیش از دو میلیون مورد ابتلای جدید را در پی دارد. علاوه بر این، متاستاز سرطان سینه به مغز، علت اصلی مرگ و میر ناشی از این بیماری است که نیاز فوری به اهداف درمانی جدید را برای به تاخیر انداختن یا توقف متاستاز آن نشان میدهد.
"لیتیا کاروالیو"(Litia Carvalho)، عضو بخش عصب شناسی بیمارستان عمومی ماساچوست و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خانواده ژن های گیرنده بویایی در انواع سرطان ها همچون پروستات، ملانوما، ریه و کبد بیش از حد بیان می شوند اما نقش آنها در سرطان سینه، در گذشته مورد بررسی قرار نگرفته است.
این گروه پژوهشی بواسطه بررسی های خود روی مدلهای حیوانی دریافتند که OR5B21، سلول های سرطان سینه را تقویت می کند یا بوسیله یک مسیر سیگنال دهی که فرآیندی موسوم به "گذار اپیتلیال- مزانشیمی"(EMT) را فعال می سازد، متاستاز می کند. گذار اپیتلیال- مزانشیمی، به ایجاد تغییرات بیوشیمیایی یا فنوتیپی مختلفی در سلول های بویایی منجر می شود که افزایش ظرفیت انتقال به اندام های دورتر خصوصاً مغز را در پی دارد.
"مائو لی"(Mao Li)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این فعال سازی، طیف وسیعی از سیگنال های خارج سلولی را بوسیله مسیر سیگنال دهی "NF-κB/STAT" به پیام های درون سلولی تبدیل می کند که به تکثیر سلولی، تهاجم و متاستاز منجر می شود. یافته های ما دراین زمینه، جدید هستند اما برای تعیین اینکه OR5B21 چگونه به ایجاد متاستاز منجر می شود، به بررسی بیشتری نیاز است.
همچنین، پژوهش های آینده ممکنست به کشف یک مهارکننده مولکولی OR5B21 بیانجامند که تنظیم پایین گیرنده بویایی و کاهش قابل توجه متاستاز سلول های سرطانی را به همراه دارد. تانوس اظهار داشت: ما امیدواریم که استفاده از OR5B21 بعنوان هدفی برای درمان کمکی بتواند با جلوگیری از متاستاز سرطان سینه به مغز و سایر اندام ها، خیلی از نیازهای پزشکی برآورده نشده را برطرف کند و به بقای بیشتر بیماران بیانجامد.
این پژوهش، در "iScience" به چاپ رسید.1400/10/14
13:00:26
5.0 / 5
1023
تگها: پست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد