ایجاد پوشش های نانومتری با سیستم اسپری التراسونیک

ایجاد پوشش های نانومتری با سیستم اسپری التراسونیک

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به ارائه سیستم اسپری التراسونیک شدند که با بهره گیری از آن می توان پوشش های نانومتری با ضخامت های متفاوت با بهره گیری از محلول های نانوکلوئیدی پایدار ایجاد کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، لایه نشانی با روش های مرسوم اسپری موجب ایجاد قطرات با سایزهای مختلف می شود که این امر روی کیفیت لایه تشکیل شده اثر می گذارد و کنترل ضخامت لایه را دشوار می کند.
روش التراسونیک این امکان را فراهم می آورد که مستقل از قطر نازل مورد استفاده، قطرات با سایز بسیار ریز و توزیع یکنواخت تشکیل شوند و در نتیجه لایه نشانی باکیفیت بالایی انجام می گیرد. با روش اسپری التراسونیک می توان با بهره گیری از محلول های کلوئیدی پایدار لایه نشانی هایی با ضخامت نانومتری و کنترل شده انجام داد و در نتیجه پوشش های نانومتری را بدست آورد.
در روش اسپری التراسونیک قطرات بسیار ریز با توزیع اندازه باریک بوسیله لرزش نوک نازل ایجاد می شوند و با سرعت نسبتا کمی به سطح می رسند. در روش های اسپری مرسوم سایز قطرات چندین برابر بزرگتر است و به سبب سرعت زیاد برخورد آنها به سطح درصد قابل توجهی از آنها از سطح منعکس می شوند.
به این جهت اسپری التراسونیک قادر می باشد لایه های بسیار یکنواخت بوجود آورد و به سبب امکان مدیریت حرکت قطرات میزان تلفات ماده بسیار کمتر خواهد بود.
دستگاه اسپری التراسونیک برای لایه نشانی های دقیق با بهره گیری از انواع جوهر یا محلول های نانوذره ای طراحی شده است. USS-۴۰C مدل اتوماتیک دستگاه اسپری التراسونیک است که دارای ماژول CNC حرکت X و Y با قابلیت تنظیم سرعت حرکت است.
به این ترتیب حرکت نازل التراسونیک قابل برنامه ریزی است و می توان سطح مشخصی را برای زمان مشخصی اسپری کرد. فاصله نازل با نمونه بصورت دستی قابل تنظیم است. تزریق محلول به داخل نازل بوسیله یک پمپ سرنگی (با قابلیت نصب دو سرنگ) صورت می گیرد. سرعت حرکت پیستون سرنگ بین ۲ سانتیمتر بر دقیقه تا ۱۰۰ سانتیمتر بر دقیقه قابل تنظیم است.
جنس نازل اولتراسونیک استیل ۳۱۶ بوده که نسبت به ترکیبات شیمیایی مقاومت بالایی دارد و دارای خواص آکوستیکی مناسبی است.
به علت وجود امواج فراصوت امکان گرفتگی در نازل بسیار اندک است. محلول از داخل سرنگ و بوسیله لوله نازکی وارد گان شده و در خروج از گان قطرات ریز با ابعاد میکرونی و نانویی ایجاد می شود. قطرات به وجود آمده ازطریق یک دمنده به سمت سطح مورد نظر هدایت می شوند. سرعت جریان هوای به وجود آمده توسط دمنده قابل کنترل است.
کنترل پذیری پروسه در این روش موجب می شود که لایه نشانی تکرارپذیر باکیفیت بالا و با کمترین خطای کاربری صورت گیرد.

1400/12/06
13:08:08
5.0 / 5
698
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان اسمارت كاور
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد