یک کشف غیرمنتظره برای درمان سرطان ریه

یک کشف غیرمنتظره برای درمان سرطان ریه

اسمارت کاور: پژوهشگران آمریکایی به کشف غیرمنتظره ای دست یافته اند که می تواند به درمان سرطان ریه کمک نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک کشف غیرمنتظره در "مرکز سرطان دانشگاه ویرجینیا"(UVA Cancer Center) به دانشمندان امکان داد تا پیشروی "سرطان ریه سلول کوچک" (SCLC) را در موش های آزمایشگاهی متوقف کنند. این یافته غافلگیرکننده می تواند راه را برای به کار گرفتن روش درمانی جدید در انسان ها هموار کند.
این گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر "کوان سیک پارک"(Kwon-Sik Park) و دکتر "جان بوشولر"(John Bushweller)، به دنبال درک کردن یک جهش در ژن "EP300" و نقش آن در تشکیل تومورهای سرطان ریه سلول کوچک بودند. آزمایش های آنها نشان داد که این ژن، پروتئینی با خواص اعجاب انگیز می سازد که هم می تواند سرطان ریه سلول کوچک را تقویت کند و هم به جلوگیری از آن بپردازد. پژوهشگران با جلوگیری از عملکرد ژن بعنوان یک محرک تومور، توانستند از تشکیل شدن و گسترش سرطان جلوگیری نمایند. این مساله هم در نمونه های سلولی و هم در موش های آزمایشگاهی صادق بود.
نقش اساسی این پروتئین در تشکیل تومور، آنرا به یک هدف فریبنده برای پژوهشگرانی تبدیل می کند که به دنبال توسعه درمان های جدید برای سرطان ریه سلول کوچک هستند که یک نوع سرطان فوق العاده خطرناک محسوب می شود. بطور کلی، بقای پنج ساله برای بیماران مبتلا به این سرطان، تنها حدود هفت درصد تشخیص داده شده است.
دکتر پارک اظهار داشت: قابل توجه ترین جنبه یافته های ما این است که لطمه پذیری منحصر به فرد EP300 را در سطح مولکولی توضیح دادیم. باتوجه به جهش های مکرر EP300 که در طیف وسیعی از انواع سرطان یافت می شوند، امیدوار هستم که مفهوم هدف گیری دامنه "KIX" در ژن EP300، کاربرد کلی تری برای درمان سرطان داشته باشد.
سرطان ریه سلول کوچک
سرطان ریه سلول کوچک، مسئول حدودا ۱۳ درصد از موارد تشخیص داده شده سرطان ریه است. بطور معمول هنگامی که بیماران زودتر و قبل از انتشار سرطان به خارج از ریه شناسایی می شوند، درمان نتایج بهتری دارد اما این سرطان به سرعت پیشروی می کند و اغلب بعد از گسترش یافتن کشف می شود. سیگار کشیدن، یکی از عوامل اصلی خطر است. گزینه های درمانی فعلی، جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمنی درمانی را شامل می شوند اما این روش ها برای بیشتر بیماران، سرطان را درمان نمی کنند. این بدان معناست که نیاز فوری به گزینه های بهتر وجود دارد.
یافته های جدید این گروه پژوهشی، یک روش جدید را معرفی می کند. دکتر پارک و گروهش هنگام بررسی نقش ژن EP300 در توسعه سرطان ریه سلول کوچک، با بهره گیری از موش هایی که مورد مهندسی ژنتیک قرار گرفته بودند، به کشف اعجاب انگیز خود رسیدند. آنها دریافتند پروتئینی که این ژن می سازد، می تواند تشکیل شدن تومور را تقویت و سرکوب کند. بنظر می رسد یک مولفه یا دامنه پروتئین به رشد سرطان می انجامد؛ در صورتیکه مولفه دیگری مانع آن می شود.
دانشمندان به بررسی بیشتر دامنه محرک موسوم به KIX پرداختند و دریافتند که برای پیشروی سرطان ریه سلول کوچک ضروری می باشد. سرطان بدون این مولفه نمی تواند وجود داشته باشد.
بگفته پژوهشگران، این نتایج نشان می دهند که هدف قرار دادن KIX می تواند راهی برای درمان سرطان ریه سلول کوچک عرضه نماید. آنها KIX را یک لطمه پذیری منحصربه فرد در سرطان ریه سلول کوچک نامیدند.
برای کشف این لطمه پذیری جدید، پارک بلافاصله به دکتر بوشولر از و "تیم بندر"(Tim Bender)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه ویرجینیا اطلاع داد که پیش تر هدف قرار دادن دامنه KIX را در نظر داشتند. بدین ترتیب، بلافاصله یک همکاری مثمر ثمر شکل گرفت.
بوشولر اظهار داشت: با توجه به این داده ها، ما بسیار هیجان زده هستیم که توسعه دارویی را دنبال نماییم که دامنه KIX را هدف قرار می دهد برای اینکه احیانا کاربردهای مختلفی برای درمان سرطان، خصوصاً سرطان ریه سلول کوچک و لوسمی خواهد داشت.
پژوهشگران خوشحال هستند که همکاری آنها چنین پیشروی امیدوارکننده ای را در کوشش برای توسعه درمان های بهتر برای سرطان ریه سلول کوچک ارایه داده است. پارک اشاره کرد: این پژوهش، یکی از بهترین نمونه ها برای همکاریهای بینارشته ای بشمار می رود که در دانشگاه ویرجینیا انجام شده است.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/12/09
23:12:52
5.0 / 5
783
تگها: ایمنی , كاربر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد