نمایش التهاب مغزی برای نخستین بار با بهره گیری از نوعی جدیدی از ام آر آی

نمایش التهاب مغزی برای نخستین بار با بهره گیری از نوعی جدیدی از ام آر آی

دانشمندان برای نخستین بار از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا همان ام آرآی(MRI) برای نشان دادن التهاب مغز استفاده کردند که این روش ممکنست برای مقابله با بیماریهای آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل، پارکینسون و مالتیپل اسکلروزیس(MS) کاربرد داشته باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان موسسه علوم اعصاب "UMH-CSIC" در یک مطالعه پیشگامانه، یک رویکرد غیرتهاجمی نوآورانه برای تصویربرداری فعالیت میکروگلیا و آستروسیت در ماده خاکستری مغز با استفاده از روش "تصویربرداری پخش وزنی"(dw-MRI) در نظر گرفته اند که بنا بر به بیانیه مطبوعاتی این موسسه، این توسعه امکان دارد در مقابله با بیماری های آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل، پارکینسون و ام اس کاربرد داشته باشد.
میکروگلیا(Microglia) یا "ریزپی بان ها" یاخته هایی کوچک و غیرعصبی و میان بافتی با منشأ میان پوستی هستند که بخشی از ساختار حمایتی دستگاه عصبی مرکزی را می سازند. میکروگلیا ۵ تا ۲۰ درصد کل جمعیت سلول های گلیایی را می سازند. این سلول ها نخستین جمعیت از سلول های دستگاه عصبی مرکزی هستند که در مقابل لطمه ها، عفونت ها و واکنش های التهابی مغزی نظیر بیماری آلزایمر، ام اس، انسفالوپاتی و بیماری های پریونی پاسخگو هستند.
آستروسیت(astrocyte) یا آستروگلیا یا اختریاخته نیز یاخته ای گلیایی(پی بانی) و ستاره شکل است که تغذیه و حفاظت یاخته های عصبی را بر عهده دارد. آستروسیت ها بیشترین نوع سلول های گلیا هستند. آستروسیت یعنی سلول ستاره ای و این نام به درستی شکل این سلول را توصیف می کند. آستروسیت ها از اندازه بزرگی برخوردار می باشند و نورون ها را تغذیه کرده و از آنها حمایت می کنند و به همراه میکروگلیاها مواد زائد درون مغز را از بین می برند و در نهایت به صورت مواد شیمیایی از مایع احاطه کننده نورون ها حفاظت می کنند.
تصویربرداری پخش وزنی یا تصویربرداری بر وزن انتشار یا تصویرگیری دیفیوژن(Diffusion Weighted Imaging) یا به اختصار "DW-MRI" نوعی روش تصویرگیری MRI است.
اولین سیگنال از این نوع MRI
دکتر "سیلویا دسانتیس" و دکتر "سانتیاگو کانالز" هر دو از موسسه علوم اعصاب UMH-CSIC می گویند: این نخستین بار است که نشان داده شده که سیگنال این نوع از MRI می تواند فعال شدن میکروگلیا و آستروسیت را با ردپای خاصی برای هر جمعیت سلولی تشخیص دهد.
استاندارد طلایی قبلی برای تصویربرداری التهاب مغز در داخل بدن، "توموگرافی انتشار پوزیترون"(PET) بود. با این وجود، تعمیم این فرایند دشوار و با قرار گرفتن در معرض پرتوهای خطرناک یونیزه همراه بود. ازاین رو جهت استفاده در جمعیت های لطمه پذیر مناسب نبود.
از طرفی، این روش تصویربرداری جدید دارای توانایی منحصر به فردی برای تصویربرداری از ریزساختار مغز در داخل بدن، آن هم به صورت غیرتهاجمی و با وضوح بالا با ثبت حرکت تصادفی مولکول ها در مغز است.
این رویکرد جدید در گروهی از انسان های سالم با وضوح بالا آزمایش شد. محققان می گویند: ارتباط قابل توجه با الگوهای تراکم میکروگلیا در مغز انسان از سودمندی این روش برای تولید بیومارکرهای گلیا قابل اعتماد پشتیبانی می کند. ما معتقدیم که با استفاده از این تکنیک، جنبه های در ارتباط با ریزساختار بافت در طول التهاب، به صورت غیرتهاجمی می تواند تأثیر فوق العاده ای بر درک ما از پاتوفیزیولوژی خیلی از شرایط مغز داشته باشد و می تواند شیوه های تشخیصی فعلی و استراتژی های نظارت بر درمان بیماری های عصبی را تغییر دهد.
همینطور مشخص شده است که این تکنیک برای تشخیص التهاب با و بدون تخریب عصبی، حساس و اختصاصی است تا بتوان هر دو شرایط را از هم متمایز کرد. همینطور تمایز قائل شدن بین خاصیت های التهاب و میلین زدا شدن مالتیپل اسکلروزیس را ممکن می سازد.
بیماری میلین زدا(Demyelinating disease) به هر بیماری در دستگاه عصبی گفته می شود که در آن غلاف میلین یاخته های عصبی لطمه می بیند. این آسیب، رسانایی پیام ها را در اعصاب متأثر، مختل می کند. کاهش توانایی رسانش نیز خود سبب ضعف در احساس، حرکت، شناخت، یا دیگر کارکردهای وابسته به اعصاب تحت تأثیر بیماری می شود.
محققان برای اعتبارسنجی این مدل از یک الگوی التهابی بوجود آمده در موش ها و همینطور یک الگوی تثبیت شده میلین زدا سازی استفاده کردند تا نشان دهند که نشانگرهای زیستی توسعه یافته، منعکس کننده تغییرات بافتی که اغلب در اختلالات مغزی یافت می شود، هستند.
این روش جدید امکان دارد انقلابی در درمان بیماری های عصبی ایجاد نماید.
این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.1401/03/10
10:01:48
5.0 / 5
832
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد