به واسطه طرح جهش تولید دانش بنیان؛

توانمندی های فناورانه داخلی ساخت ماشین آلات ارتقا می یابد

توانمندی های فناورانه داخلی ساخت ماشین آلات ارتقا می یابد

اسمارت کاور: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود توانمندی های فناورانه داخلی ساخت ماشین آلات بواسطه اجرای طرح جهش تولید دانش بنیان ارتقا می یابد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید در کشور با بهره گیری از توانمندی های علمی و دانشی موضوع قانون جهش تولید دانش بنیان است که همه دستگاهها را موظف به پشتیبانی از تولیداتی می کند که در مرز دانش به بار نشسته اند.
همچون ابزارهایی که مقرر است به این کار شتاب بیشتری دهد قانون جهش تولید دانش بنیان است که اهتمام دارد همه خلاهای حمایتی و موانع پیش روی توسعه فناورانه کشور را رفع کند. یکی از موادی که در این قانون مورد تاکید قرار دارد، توجه به صنعتگرانی است که در عرصه تولید ماشین آلات صنعتی فعالیت می نمایند.
در این قانون آمده است که «برای پشتیبانی از این صنعت، قانون امور گمرکی اصلاحی مصوب سال ۹۴ حذف می شود و واردات ماشین آلات و تجهیزات خدمات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی مشمول حقوق ورودی است. دولت موظف است متناسب با ظرفیت تولید کشور و بمنظور حمایت هدفمند و مدت دارد از ساخت داخل، سالانه حقوق ورودی این کالاها شامل سود تجاری و سایر دریافتی های موضوع بند د ماده ۱ امور گمرکی مصوب سال ۹۰ را تعیین کند.»
همچنین «دولت موظف است با رعایت اصل پنجاه و سوم قانون اساسی بعد از تامین هزینه های اجرای این قانون از محل منابع حاصل از اجرای این ماده، منابع حاصله مازاد را در قالب بودجه سنواتی به عنوان افزایش سرمایه به نهاد عمومی غیردولتی صندوق نوآوری و شکوفایی موضوع ماده ۵ قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اخرتاعات اختصاص دهد تا با اولویت تولید بار اول و ارتقای توانمندی فناورانه داخلی ساخت ماشین آلات خط تولید و طراحی مهندسی، درقالب تسهیلات و سرمایه گذاری تخصیص یابد.»
قانون جهش تولید دانش بنیان جهت استفاده حداکثری از توانمندی شرکت های دانش بنیان و خلاق در ۲۰ ماده و ۱۰ تبصره مصوب شده است که توسعه علمی کشور را هدفمندتر می کند و شتاب بیشتری به آن می دهد. این قانون به دنبال رفع موانع تولیدی است که سال ها است مانع فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان است. موانعی که تعدادی از آنها تنها با هم افزایی و استفاده از همه ظرفیت های موجود قابل رفع و حل شدن هستند.


منبع:

1401/03/27
17:54:00
5.0 / 5
646
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد