جلوگیری از خونریزی با زهر مار!

جلوگیری از خونریزی با زهر مار!

پژوهشگران استرالیایی می گویند سم کشنده مار می تواند خونریزی کنترل نشده را در انسان متوقف نماید و در حقیقت راهی برای تبدیل زهر کشنده مار به یک ژل شفابخش یافته اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مارها موجوداتی هستند که اغلب لرزه بر اندام انسان می اندازند، اما این حیوانات سمی می توانند برای انسان بسیار مفید باشند.
حالا یک تیم تحقیقاتی در زمینه زیست مواد از موسسه استرالیایی مهندسی زیستی و نانوتکنولوژی دانشگاه کوئینزلند(AIBN) به سرپرستی "آماندا کیجاس" محقق فوق دکتری، پروتئینی را در زهر دو مار شامل مار افعی قهوه ای و مار فلس دار شرقی استرالیا کشف کرده اند که می تواند به عنوان یک تسریع کننده مفید در پروسه انعقاد خون بدن انسان عمل کند.
ژلی که زخم ها را می بندد
کشف این پژوهشگران منجر به تولید ژلی شده است که می تواند خونریزی را با لخته کردن خون در دمای بدن متوقف نماید تا زخم ها را به سرعت ببندد.
"کیجاس" می گوید: حدودا ۴۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از لطمه و زخم، ناشی از خونریزی کنترل نشده است و این رقم در پرسنل نظامی که در یک منطقه جنگی گرفتار خونریزی شدید می شوند، بسیار بیشتر است.
وی ادامه داد: طبیعت ظریف ترین و پیچیده ترین مکانیسم ها را به وجود آورده است و ما می توانیم از آنها برای نجات مردم از مرگ ناشی از خونریزی کنترل نشده بهره ببریم.
وی افزود: تحقیقات ما نشان میدهد که خون از دست رفته با بهره گیری از این ژل، پنج برابر کمتر می شود و در مقایسه با پروسه طبیعی بدن، لخته ها سه برابر سریع تر تشکیل می شوند.
این محقق اضافه کرد: این حتی شامل افراد مبتلا به هموفیلی و کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می نمایند نیز می شود.
"کیجاس" می گوید، درمان کمک های اولیه امروزی با بهره گیری از گاز پانسمان اغلب در توقف خونریزی در مواقع اضطراری موثر نیستند و زمانی که یک لطمه تروماتیک رخ می دهد، پیچیدگی پروسه بهبود، ظرفیت بدن را برای کنترل خونریزی بیش از اندازه، گرفتار مشکل می کند.
این ژل جدید ممکنست برای درمان زخم های بزرگ نیز مناسب باشد.
"کیجاس" می گوید: امیدواریم این ژل فرآیندهای ترمیم زخم مورد نیاز برای انعقاد و کاهش جریان خون را تسریع کند و در نهایت ظرفیت بدن برای التیام زخم های بزرگ را افزایش دهد.
نیش مار و پادزهر
این در حالیست که انسان ها سال ها است کاربرد دیگری برای سم مار به وجود آورده اند و آن، صیانت از افرادی است که توسط مارها گزیده می شوند. اما متأسفانه پادزهرها در مقادیر خیلی کم تولید می شوند. آنها همین طور بسیار گران هستند، به این معنا که بیشتر مردم به آنها دسترسی ندارند.
در نهایت، این واقعیت وجود دارد که زهر مارها در طول سال ها متنوع شده است و تولید تنها یک پادزهر برای هدف قرار دادن انواع مارها را بسیار دشوار کرده است.
به عنوان مثال، یک ماده که در مقابل نیش ۱۰ مار مختلف محافظت ایجاد می کرد، تولید آن در سال ۲۰۱۴ متوقف گردید، برای اینکه به اندازه کافی برای ادامه توسعه سودآور نبود. این مساله ما را به شدت در مقابل نیش مارها لطمه پذیر می کند.
حالا این سؤال پیش می آید که آیا می توانیم بموقع یک پادزهر مؤثر جدید تولید نماییم تا از عواقب وحشتناک گزیده شدن توسط مارها جلوگیری کنیم؟ پژوهشگران درحال برداشتن گام های بزرگی برای بکار بردن این ماده برای انسان ها هستند.
حالا می توان امیدوار بود که این ماده جدید به توسعه پادزهرها نیز کمک نماید.1401/04/02
10:52:22
5.0 / 5
766
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد