در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

تولید انواع واشرهای آب بندی  نانویی لوله های آب و فاضلاب

تولید انواع واشرهای آب بندی  نانویی لوله های آب و فاضلاب

به گزارش اسمارت کاور محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید انواع واشرهای آب بند نانویی کاربردی در لوله های آب و فاضلاب شدند.میلاد پارسا فرد سرپرست کنترل کیفیت فروش یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این شرکت بزرگترین تولید کننده قطعات لاستیکی در جنوب کشور است که با هدف تولید انواع قطعات لاستیکی تاسیس شده است.
وی اضافه کرد: در گذر زمان و طی فرایندهای تکمیلی و افزایش ماشین آلات و دانش تخصصی خود در صنعت لاستیک، توانستیم برای یکی از محصولات ساخته شده در این شرکت گواهینامه نانومقیاس بگیریم و تنها تولید کننده واشرهای آب بند نانویی در کشور باشیم.
وی با اشاره به اینکه واشر های آب بندی با سیستم پخت ماکروویو و هوای داغ را در شرکت تولید کردیم، اظهار داشت: خواص مکانیکی این واشرها طوری افزایش پیدا کرده که میتوان تا ۵۶ سال آنرا بیمه کرد و از آن در لوله های آب و فاضلاب بهره برد.
وی اضافه کرد: در لابراتوار تست رهایی از تنش و خزش و افزایش طول عمر انجام گرفته که نتایج مثبتی هم داشته ایم. این واشرها علاوه بر صنایع دیگر در آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.
پارسافرد با تکیه بر این که برای تولید این محصول استانداردهای ملی را طراحی نموده ایم، اظهار داشت: تنها شرکتی هستیم که قطعات آب بند در صنعت آب و فاضلاب تولید می نماییم چونکه علاوه بر این محصول نانو، بیشتر از ۸میلیون قطعه به تولید رسانده ایم.
وی با اشاره به اینکه حالا این محصول در چارچوب صنعتی و به صورت انبوه تولید می شود، اظهار داشت: در کشورهای دیگر چنین محصولی تولید نمی گردد که مشخصا برای آب و فاضلاب مورد استفاده قرار بگیرد.
به گفته وی، ما برای نخستین بار است که از فناوری نانو برای تولید آب بندها از بهره برده ایم و طی همین مدت تولید، توانستیم به کشورهای دیگری صادرات داشته باشیم. شرکتهای فعال در عرصه آب و فاضلاب در کشورهای عراق، مالزی، ترکیه، رومانی و کشورهای حوزه خلیج فارس از محصول شرکتمان بهره برده اند.
به گفته وی، هم اکنون نمونه مشابه این اب بندها حتی غیر نانو که عمر بیشتر از ۵۰ سال داشته باشد در داخل کشور نداریم.
پاسافرد تصریح کرد: هم اکنون طول عمر لوله های اب و فاضلاب ۵۰ سال است پس باید واشرهای کاربردی داخل این لوله ها، عمری نزدیک به ۵۰ سال داشته باشند چونکه تعویض این آب بندها هزینه بر، زمانبر و کار دشواری است.
به گفته وی، با استفاده از فناوری نانو عمر این آب بندها را افزایش دادیم چونکه این اب بندها در عمق زمین هستند و عملکرد لوله ها را تحت تأثیر قرار می دهند ازاین رو مهم می باشد که جنس بهتری داشته باشند.
وی اضافه کرد: قیمت این محصول نسبت به افزایش طول عمری که دارد افزایش نیافته و این مورد تولید آب بندهای نانویی را رقابتی تر می کند.
وی با اشاره به اینکه این شرکت ظرفیت تأمین نیاز کشور به این آب بندها را دارد، اظهار داشت: ارزیابی شده که واردات آب بندهای غیر نانو، نزدیک به ۴هزار دلار برای هر یک کیلو از این آب بندها ارز از کشور خارج می کند که حالا با تولیدات این شرکت، این حجم از ارز از کشور خارج نمی گردد.
وی اضافه کرد: در این شرکت سالانه ۵۰۰ تن انواع قطعات به صورت غیر پیوسته و ۱۵۰۰ قطعات آب بند پیوسته تولید می شود که این نیاز کشور را برطرف می کند؛ تابحال محصول غیر نانویی از ترکیه وارد کشور می شد که حالا این میزان از واردات را نداریم.
وی با تکیه بر این که این تکنولوژی به روز است و در صنایع دیگر هم قابل استفاده می باشد، اظهار داشت: حالا دیگر واردات این اب بندها را نداریم و کاملا در تولید آن با تکنولوژی نانو خودکفا شده ایم.


منبع:

1401/05/09
18:54:03
5.0 / 5
418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد