استفاده دانشمند ایرانی از یک داروی از رده خارج برای درمان سرطان ریه!

استفاده دانشمند ایرانی از یک داروی از رده خارج برای درمان سرطان ریه!

اسمارت کاور: اسمارت کاور استفاده دانشمند ایرانی از یک داروی از رده خارج برای درمان سرطان ریه!


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر اساس یک مطالعه روی موش ها که توسط پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شده است، امکان دارد یک داروی قدیمی بتواند کلید درمان سرطان ریه از نوع سلول کوچک که کشنده ترین شکل سرطان ریه است، باشد.
این درمان جدید از دارویی معروف به "سیکلوفسفامید"(cyclophosphamide) استفاده می نماید. دارویی که زمانی برای درمان سرطان سلول کوچک ریه استفاده می شد و در دهه 1980 با داروهای مبتنی بر پلاتین جایگزین شد.
یک گزینه درمانی جدید
"نیما مسما پرست" دانشیار پاتولوژی و ایمونولوژی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: سرطان سلول کوچک ریه یک گزینه درمانی دارد و آن، شیمی درمانی مبتنی بر پلاتین است و این روش امکان دارد 2 تا 6 ماه به طول زندگی بیمار اضافه کند. مشکل این است که این تومورها در ابتدا به این درمان پاسخ می دهند، اما بعد باردیگر باز می گردند. این مورد به مدت 30 سال است که تغییری نکرده است. این تومورها حدودا به همه چیز بسیار مقاوم هستند. ازاین رو آنچه مطالعه ما نشان داده است این است که می توانیم در حقیقت یک هدف جدید را با یک داروی قدیمی ترکیب نماییم تا مقاومت تومورها را کاهش دهیم و بطور بالقوه درمان را بسیار بهینه نماییم و به بیماران مبتلا به این نوع سرطان شانس بسیار بیشتری بدهیم.
همه اینها به پروتئینی به نام "SMYD3" مربوط می شود که در سرطان سلول کوچک ریه و برخی سرطان های دیگر به شدت بیان می شود. بافت سالم ریه دارای "SMYD3" بسیار کمی است که سبب شد پژوهشگران فکر کنند که خلاص شدن از شر این پروتئین امکان دارد سلول های سرطانی را هدف قرار دهد و در عین حال سلول های سالم را حفظ کند.
محققان برای آزمایش این فرضیه، با پیوند سلول های سرطانی از دو فرد مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه به موش ها، مدلهای موشی از بیماری های انسانی ایجاد کردند. یک مجموعه از سلول ها متعلق به یک بیمار بود که هنوز تحت درمان قرار نگرفته بود، ازاین رو سلول ها هیچ شانسی برای ایجاد مقاومت نداشتند. سلول های دیگر نیز از بیماری گرفته شده بودند که تحت درمان قرار گرفته بود و به درمان استاندارد مبتنی بر پلاتین مقاوم شده بود.
یک درمان ترکیبی
هنگامی که تومورها در موش ها به اندازه کافی رشد کردند، پژوهشگران آنها را با مهارکننده SMYD3 و سیکلوفسفامید درمان کردند. اما مهار SMYD3 به تنهایی رشد تومورها را به اندازه کافی کاهش نداد. همین طور بطور مشابه، سیکلوفسفامید نیز به تنهایی نتایج ضعیفی در پی داشت و در ابتدا رشد تومورها را در هر دو موش متوقف کرد، اما تومورها بعد از حدود دو هفته باردیگر آغاز به رشد کردند.
تنها ترکیب این دو دارو بود که تومورها را متوقف کرد و تضمین نمود که رشد مجدد آنها در طول مدت آزمایش از نو شروع نمی گردد.
"مسما پرست" اظهار داشت: ما درحال کار برای شروع فاز 1 کارآزمایی بالینی در اسرع وقت هستیم.
وی اضافه کرد: یکی از چالش هایی که ما با آن روبرو خواهیم بود، متقاعد کردن پزشکان برای بازگشت به یک داروی قدیمی است. اما نکته خوب در مورد این استراتژی این است که امکان دارد در جایی که درمان های فعلی شکست خورده اند، موثر واقع شود. افراد مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه نیاز مبرمی به درمان های بهتر دارند و من در مورد احتمالات در اینباره بسیار هیجان زده هستم.
منبع:

1401/06/12
18:28:16
5.0 / 5
625
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد