طرح آژانس فضایی اروپا

ساخت زیستگاه های بادی برای فضانوردان ماموریت ماه

ساخت زیستگاه های بادی برای فضانوردان ماموریت ماه

اسمارت کاور: یک شرکت اتریشی، طرحی را به ˮآژانس فضایی اروپاˮ ارایه داده است که در آن، ساخت زیستگاه های بادی روی ماه را برای فضانوردان ماموریت ماه پیشنهاد می دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، علاقه فزاینده ای به ارسال ماموریت های سرنشین دار به ماه وجود دارد؛ نه فقط برای چند روز همانطور که در برنامه "آپولو"(Apollo) اتفاق افتاد، بلکه برای دوره هایی طولانی تر شامل هفته ها یا حتی ماه ها. برای یک ماموریت بلندمدت مانند این ماموریت، هر فضانوردی به زیستگاهی نیاز دارد که بتواند طی مدت سپری شده در سطح ماه در آن زندگی و کار کند. بنابراین، نوع جدیدی از ساختارهای مخصوص ماه مورد نیاز است. بهترین راه برای ساختن زیستگاه قمری چیست؟ این پرسشی است که چندین آژانس فضایی و شرکت خصوصی به آن فکر می کنند. "آژانس فضایی اروپا"(ESA) بتازگی ایده ای را به اشتراک گذاشته که ایجاد یک پایگاه بادی قمری است.
ایده این است که سازه های سبک وزنی از پیش ساخته شوند که می توان آنها را در ابعاد کوچک و مناسب حمل و نقل بسته بندی کرد تا بعد از رسیدن سرنشینان به ماه باد شوند. این سازه ها زیر چندین متر خاک ماه به نام "رگولیت"(Regolith) مدفون می شوند تا از فضانوردان و تجهیزات آنها در مقابل تشعشعات محافظت کنند. روی سطح، آینه هایی قرار می گیرند که خورشید را دنبال می کنند و نور آنرا به سمت گلخانه ای انعکاس می دهند که گیاهان در آن می توانند برای تولید اکسیژن رشد کنند.
این طرح بتازگی ازطریق یک شرکت اتریشی به نام "پنوموسل"(Pneumocell)، به آژانس فضایی اروپا ارائه شده است و نسبت به سایر مفاهیم زیستگاهی، مزایای بسیاری دارد. یکی از مزیت های قابل توجه این طرح، ماهیت سبک وزن سازه های بادی است برای اینکه محدودیت های وزنی دقیقی برای پرتاب به فضا وجود دارد و وزن بیشتر، به سوخت بیشتر و موشک بزرگ تر نیاز خواهد داشت. مزیت دیگر، ماژولار بودن سیستم است که در صورت نیاز، امکان اضافه کردن ساختارهای مختلف را برای ماموریت های مختلف فراهم می آورد.
پنوموسل در گزارش خود در مورد این پروژه اظهار داشت که این زیستگاه را هم اکنون می توان با موشک های موجود پرتاب کرد. در این گزارش آمده است: ما بررسی کردیم که کدام یک از فضاپیماهای موجود را می توان برای انتقال مواد و فضانوردان به قسمتی از ماه که زیستگاه باید در آن ساخته شود، استفاده نمود. در صورتیکه موشک "استارشیپ"(Starship) شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) به وضوح می تواند اجزای لازم را به ماه منتقل کند، مفهوم ما می تواند با کمک موشک های کوچک تری مانند "آریان۶۴"(Ariane-64) در ترکیب با "کاوشگر لجستیک بزرگ اروپایی"(European Large Logistics Lander) محقق شود.
در ادامه این گزارش آمده است که گام بعدی، ساختن نمونه اولیه زیستگاه روی زمین جهت بررسی عملکرد آن در وضعیت جهان واقعی خواهد بود.1401/06/14
23:49:33
5.0 / 5
409
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد