نتیجه یك پژوهش نشان می دهد

مصرف ماریجوانا سبب خلاقیت نمی شود

مصرف ماریجوانا سبب خلاقیت نمی شود

به گزارش اسمارت کاور، نتیجه یک پژوهش جدید در رابطه با مصرف ماده مخدر ماریجوانا نشان داده است که مصرف آن، فرد مصرف کننده را خلاق تر نمی نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، گروه مشهور موسیقی بیتلز مصرف ماریجوانا را باعث تقویت بهره وری خود در نوشتن شعر می دانست و برخی معتقدند آثار هنری پابلو پیکاسو نقاش شهیر هم با کمک گرفتن از این ماده مخدر خلق شده است.
اما یک مطالعه جدید نشان داده است که ماریجوانا برخلاف تصور رایج، در واقع افراد را خلاق تر و ذهن آنها را پویاتر نمی کند.
ماریجوانا(Marijuana) که در فرهنگ عامه با نامهای گراس، علف یا گل هم شناخته می شود، یک ماده فعال کننده روان است که از آن برای اهداف تفریحی یا درمانی بهره می برند. ماری جوانا از برگ و گل گیاه شاه دانه به دست می آید و همانند همه فرآورده های گیاه شاه دانه، تتراهیدروکانابینول(تی اچ سی) ترکیب مؤثر و عامل اصلی آثار سرخوشی آور آن است که تنها یکی از صدها ترکیب شناخته شده گیاه شاهدانه به حساب می آید.
تمدد اعصاب، سرخوشی، درون نگری، خنده زیاد و افزایش اشتها از مهم ترین آثار دلخواه ذهنی و جسمی ماری جوانا به حساب می آید که سبب استفاده تفریحی از آن شده است. از عوارض جانبی موقتی مصرف آن میتوان به کاهش حافظه کوتاه مدت، خشکی دهان، سرخیِ دیدگان، اختلال در مهارت های حرکتی و گاهی احساس اضطراب و وحشت اشاره نمود. عوارض جانبی بلندمدت آن هم در بعضی موارد شامل اعتیاد فکری، کاهش قوای ذهنی در افرادی که مصرف را از نوجوانی شروع کرده اند و مشکلات رفتاری در کودکانی است که مادرانشان هنگام حاملگی ماری جوانا مصرف می کرده اند.
در این مطالعه حدود ۴۰۰ شرکت کننده، ۱۵ دقیقه بعد از کشیدن این ماده مخدر و همینطور ۱۲ ساعت پس از آن یک آزمون خلاقیت را انجام دادند. بعضی از شرکت کنندگان هم چیزی مصرف نکردند.
سپس پاسخ های آنها مخلوط شد و مشخص نبود که پاسخ ها در ارتباط با چه کسی است.
در نهایت، نتایج نشان داد که پاسخ ها بین گروه هایی که سرخوش بودند و گروهی که کاملا هوشیار بودند، تفاوتی وجود ندارد.
پژوهشگران اعتقاد دارند که ماریجوانا باعث مثبت تر و پذیراتر شدن کاربران می شود و به آنها توهم خلاقیت بیشتر را می دهد، اما اینچنین نیست که خلاقیت و ابتکار آنها افزایش یابد.
قابل ذکر است که یک مطالعه در ماه گذشته نشان داد که تقریبا نیمی از بزرگسالان جوان در ایالات متحده در مقادیر مختلف از ماریجوانا استفاده می نمایند.
در مجموع ۱۹ ایالت در آمریکا حالا این ماده مخدر را جهت استفاده تفریحی قانونی کرده اند که خیلی از منتقدان معتقدند این کار، مصرف این ماده مخدر را عادی کرده است. همینطور مردم در پنج ایالت دیگر هفته آینده بر سر این مورد پای صندوق های رای خواهند رفت.
اما تحقیقات نشان می دهد که استفاده مزمن از این ماده مخدر می تواند رشد مغز را در بزرگسالان جوان تغییر دهد و حتی خطر مشکلات سلامت روان و حتی ضریب هوشی پایین تر را افزایش دهد.
پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در جدید ترین مطالعه خود ۱۹۱ شرکت کننده را که گاه به گاه مصرف کننده ماریجوانا بودند، بررسی کردند.
آنها به دو گروه تقسیم شدند و از آنها خواسته شد تا یک کار جایگزین را به جای این کار انجام دهند. یک آجر به آنها داده شد و به آنها گفته شد که در عرض چهار دقیقه تا حد امکان جهت استفاده از آن ایده پردازی کنند.
یک گروه این آزمایش را ۱۵ دقیقه بعد از کشیدن ماریجوانا آغاز کرد، در حالیکه گروه دوم حداقل ۱۲ ساعت بعد از مصرف، آنرا آغاز کرد.
سپس از دو پژوهشگر و ۴۳۰ فرد بزرگسال که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، خواسته شد تا پاسخ ها را درجه بندی کنند. این گروه نمی دانستند پاسخ ها در ارتباط با کدام گروه است.
در نهایت، تفاوت مفهوم داری در میزان خلاقیت بین گروههای سرخوش یا هوشیار مشاهده نشد که پژوهشگران را به سمت این نظریه سوق داد که درک کاربران از خلاقیت است که در هنگام سرخوشی ناشی از مصرف ماریجوانا است که تحریف می شود.
ازاین رو آنها پژوهش دومی را راه اندازی کردند که در آن ۱۴۰ مصرف کننده گاه به گاه ماریجوانا دیگر استخدام شدند و به گروه هایی تقسیم شدند که اخیرا ماریجوانا مصرف کرده بودند یا حداقل ۱۲ ساعت از آن مصرف نکرده بودند.
سپس از هر دو گروه خواسته شد تا یک آزمون خلاقیت متمرکز را تکمیل کنند. در این مورد به آنها گفته شد در مورد افزایش درآمد یک گروه موسیقی محلی تنها در مدت پنج دقیقه ایده پردازی کنند. سپس شرکت کنندگان ایده های یکدیگر را ارزیابی کردند.
کسانی که این ماده مخدر را مصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که مصرف نکرده بودند، ارزیابی های مناسب تری از خلاقیت دیگران داشتند. اما باز هم تفاوتی در میزان خلاقیت میان دو گروه مشاهده نشد.
دکتر کریستوفر بارنز روانشناس دانشگاه واشنگتن که این پژوهش را رهبری کرد، اظهار داشت: احتمالا ماریجوانا در واقع خلاقیت شما را کم یا زیاد نمی کند.
وی ادامه داد: شکاف بین تاثیر ماریجوانا بر خود-ارزیابیِ خلاقیت در مقابل خلاقیت واقعی، باور عمومی رایج و این که چرا واقعاً نادرست است را توضیح می دهد.
دکتر بارنز اظهار داشت که نتایج نشان داده است که کارفرمایان باید راه هایی برای مدیریت کارمندانی که از ماریجوانا استفاده می نمایند، بیابند. وی می گوید: خیلی از مدیران یا باید در نظر بگیرند که ماریجوانا چگونه بر کار آنها تاثیر می گذارد یا کارکنانی را که از این ماده مخدر استفاده می نمایند، مدیریت کنند.
وی می افزاید: به جای نادیده گرفتن ماریجوانا بعنوان یک مبحث تابو، مدیران و پژوهشگران باید برای روشن کردن بیشتر اثرات ماریجوانا بر کار تلاش کنند.
برآوردهای مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های ایالات متحده نشان داده است که حدود ۱۸ درصد از آمریکایی ها معادل یا ۴۸ میلیون نفر، حداقل یک مرتبه در سال از ماریجوانا استفاده می نمایند.1401/08/12
14:55:26
5.0 / 5
388
تگها: شركت , كاربر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد