نگرانی آمریکا از تصرف ماه توسط چین

نگرانی آمریکا از تصرف ماه توسط چین

اسمارت کاور: بیل نلسون رییس ناسا در تازه ترین اظهارات خود هشدار داده است که چین ممکنست مدعی قلمرویی غنی از منابع روی ماه باشد و نگرانی هایی در مورد جاه طلبی این کشور در کره ماه وجود دارد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، رقابت برای رسیدن به ماه بین ایالات متحده و چین به شکل بیش از پیش درحال تشدید است و دو سال آینده می تواند نشان دهد که چه کسی در این مسابقه برنده می شود.
بیل نلسون، مدیر ناسا در مصاحبه ای با پولیتیکو هشدار داد که اگر چین در مسابقه فضایی پیروز شود، ممکنست قلمرویی را در ماه تصاحب کند که بر مناطق غنی از مواد معدنی و سایر منابع تسلط یابد یا حتی مانع از سفر دیگر کشورها به ماه شود.
وی اظهار داشت: این یک واقعیت است؛ ما در یک مسابقه فضایی هستیم و بهتر است مراقب باشیم که آنها تحت عنوان انجام پژوهش های علمی در ماه آنجا را تصرف نکنند. این احتمال وجود دارد که آنها بگویند از اینجا دور شوید، ما اینجا هستیم و این قلمروی ماست.
مقامات ناسا برای توضیح نگرانی های خود به جزایری در دریای چین جنوبی اشاره کردند، جایی که ارتش چین در آن پایگاه هایی به وجود آورده است. رییس ناسا می گوید: اگر بگفته من شک دارید، ببینید آنها با جزایر اسپراتلی(Spratly) چه کردند.
یک مسابقه فضایی جدید
برنامه های فضایی ناسا و چین برای رسیدن به ماه در چند سال آینده فشرده است و هر دو کشور در ماه های اخیر وقت خودرا صرف این کار کرده اند.
چین در چند سال اخیر، مدارگردها، فرودگرها و کاوشگرهایی را به فضا پرتاب کرده است که به ماه و مریخ رسیده اند. آمریکایی ها براین باورند که سازمان ملی فضایی چین خیلی سریع درحال پیشرفت است و این احتمال وجود دارد که بتواند اهداف ناسا را که در پروژه فعلی آرتمیس تعیین شده است، شکست دهد و زودتر از ناسا قدم بر ماه بگذارد.
بیل نلسون اظهار داشت: چین در دهه گذشته موفقیت و پیشرفت های عظیمی داشته است. همین طور این درست است که تاریخ فرود آنها روی ماه روز به روز نزدیک تر می شود.
برنامه فضایی چین بتازگی ایستگاه فضایی جدیدی را راه اندازی و تکمیل کرده است. پکن اعلام نموده است که امیدوار است تا پایان این دهه فضانوردان خودرا بر روی ماه فرود آورد.
در همین حال، ناسا روی مجموعه ماموریت های آرتمیس خود به ماه کار می کند. ناسا ماموریت" آرتمیس ۱" را در ماه نوامبر برای یک ماموریت ۲۶ روزه به سمت ماه پرتاب کرد. این ماموریت بعد از چرخش یک کپسول اوریون به دور ماه، موفقیت آمیز بود و ناسا را یک قدم به هدف خود برای ایجاد حضور انسانی در ماه نزدیک تر کرد.
ناسا می خواهد تا سال ۲۰۲۵ فضانوردان را بر روی ماه فرود آورد.
شیطنت سیاسی احتمالی چین در ماه
کارشناسان امنیتی نگرانند که چین به غیر از تعیین قلمرو و ادعای مالکیت مناطقی از ماه، همین طور قصد دخالت در سیستم های فضایی ایالات متحده را داشته باشد.
تری ویرتز، فرمانده سابق ایستگاه فضایی بین المللی می گوید: در یک سطح، این یک رقابت سیاسی است تا نشان داده شود که سیستم های چه کسی بهتر کار می کند. آنچه آنها واقعاً می خواهند کسب احترام به عنوان بالاترین کشور جهان است. آنها می خواهند قدرت مسلط بر روی زمین باشند، بدین سبب رفتن به ماه راهی برای نشان دادن کارکرد سیستم آنها است. اگر آنها انسان را به ماه برگردانند، این نشان میدهد که آنها بهتر از ما هستند.
سرمایه گذاری چین در پروازهای فضایی و سایر فناوری های موشکی در بحبوحه رقابت تسلیحاتی مداوم با ایالات متحده و روسیه به انجام می رسد، برای اینکه هر سه کشور هم اکنون درحال توسعه سلاح های مافوق صوت هستند.1401/10/13
15:26:45
5.0 / 5
399
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد