ثبت تصاویر پانوراما از مریخ توسط مدارگرد چینی

ثبت تصاویر پانوراما از مریخ توسط مدارگرد چینی

اسمارت کاور: چین امروز نخستین تصاویر پانورامای جهانی از مریخ را که توسط مدارگرد این کشور به نام «تیان ون ۱» گرفته شده را منتشر نمود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، این تصاویر رنگی شامل تصویرسازی رابینسون، تصویرسازی مرکاتور، تصویرسازی آزیموت و تصویر اُرتوگرافیک نیمکره شرقی و غربی سیاره سرخ با وضوح فضایی ۷۶ متر است.
این تصاویر به صورت مشترک توسط اداره ملی فضایی چین و آکادمی علوم چین در مراسمی در هیفی، مرکز استان آنهویی، به مناسبت روز فضایی چین منتشر شدند. روز فضا در ۲۴ آوریل هر سال به افتخار نخستین ماهواره چینی که در تاریخ ۱۹۷۰ به فضا پرتاب شد، برگزار می گردد.
تصاویر پانوراما از راه پردازش ۱۴۷۵۷ تصویر گرفته شده توسط دوربین باکیفیت متوسط نصب شده بر روی مدارگرد مریخی «تیان ون ۱» در خلال ۲۸۴ مانور سنجش از دور آن از نوامبر ۲۰۲۱ تا ژوئیه ۲۰۲۲ بوجود آمده است.


دولت چین اظهار داشت که انتظار می رود آنها نقشه های بهتری را در اختیار دانشمندان و مهندسان در سرتاسر جهان قرار دهند تا تحقیقات و برنامه ریزی آنها برای سفرهای آتی به مریخ را تسهیل کنند.
«تیان ون ۱» که برگرفته از یک شعر باستانی چینی نامگذاری شده است، در ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰ پرتاب شد و نخستین تلاش مستقل اکتشاف بین سیاره ای این کشور شد.


این فضاپیما حدود ۴۷۵ میلیون کیلومتر را طی کرد و چندین مانور مسیری قبل از ورود به مدار مریخ در فوریه ۲۰۲۱ انجام داد.
مریخ نورد ژورونگ که نام آن از افسانه های چینی باستانی و نام خدای آتش نامگذاری شده است، در ماه مه ۲۰۲۱ روی این سیاره فرود آمد و سپس برای انجام کارهای علمی آغاز به سفر در سطح مریخ کرد.
مریخ نورد ژورونگ و مدارگرد تیان ون۱ به دور مریخ می چرخد تا سیگنال هایی را برای مریخ نورد ارسال نماید و همینطور درحال انجام عملیات علمی هستند.


ژورونگ مسافتی حدود ۱۹۲۱ متر روی سیاره سرخ حرکت کرده و الان در خواب است. دانشمندان چینی با مطالعه تصاویر و داده های تیان ون۱ خیلی از اجسام زمین شناسی را در اطراف محل فرود تیان ون۱ بررسی و شناسایی کرده اند و ۲۲ مورد از آنها را به نام روستاهای چینی با میراث تاریخی و فرهنگی مشهور نام گذاری کرده اند.
گرچه مریخ نورد «ژورونگ» در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی شد و الان دلیلی وجود دارد که باور نماییم از خواب بیدار نشده است اما باز هم محققان چینی به فعال شدن مجدد این مریخ نورد امیدوار هستند.
در ۱۰ فوریه، مأموریت تیان ون ۱ چین - نخستین مأموریت بین سیاره ای این کشور - دومین سالگرد خویش را در مدار مریخ جشن گرفت. اما به نظر می آید یکی از بخش های اصلی این مأموریت یعنی مریخ نورد ژورونگ، متوقف شده است و عکسی هم از وضعیت ساکن آن وجود دارد.
ژورونگ در ماه مه ۲۰۲۲ وارد خواب زمستانی برنامه ریزی شده شد تا از زمستان تاریک و سرد مریخ بیرون برود، چونکه این مریخ نورد برای تأمین انرژی و گرما به انرژی خورشیدی متکی است. کنترل کننده های آن در اداره ملی فضایی چین(CNSA) پیشبینی می کردند که در ماه دسامبر با بازگشت نور در بهار مریخ بیدار شود، اما آژانس هنوز هیچ بروزرسانی در رابطه با ژورونگ عرضه نکرده است.
ژورونگ، که بخشی از مأموریت مریخی تیان ون ۱ چین است، در مه ۲۰۲۱ در «یوتوپیا پلانیتیا»(Utopia Planitia) فرود آمد. این مریخ نورد در ماه مه ۲۰۲۲ وارد حالت خاموش شد. قرار بود در دسامبر سال گذشته، در زمان اعتدال بهاری شمالی مریخ، زمانی که دما و شرایط روشنایی برای این وسیله نقلیه خورشیدی مساعدتر بود، به صورت مستقل فعالیت خویش را از سر بگیرد اما این اتفاق نیفتاده است.
چین در رابطه با وضعیت ژورونگ اظهار نظری نکرده است، اما تصاویر اخیر مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) ثابت می کند که مریخ نورد برای مدتی ثابت مانده است.
ژورونگ ابزارهای فعالی برای تمیز کردن آرایه های خورشیدی خود دارد، اما دوره عدم فعالیت آن در منطقه ای که مستعد طوفان های گرد و غبار است ظاهراً بر توانایی آن در تولید برق و حفظ گرما تاثیر گذاشته است. ژورونگ مانند سایر مریخ نوردها همچون کاوشگر ماه یوتو چین، واحد گرمکن رادیوایزوتوپی ندارد، اما در عوض دارای یک جفت «پنجره» است که به ماده شیمیایی به نام n-undecane اجازه می دهد انرژی گرمایی را ذخیره کند.
خواه ژورونگ باردیگر بر می خیزد یا نه، این مأموریت از عمر برنامه ریزی شده خود یعنی سه ماه زمینی فراتر رفته است. این مریخ نورد هم مانند مدارگرد همراه خود تیان ون۱، اهداف علمی اولیه خویش را تکمیل کرده است.
تیان ون-۱ نخستین مأموریت کاوش مریخ توسط چین است که شامل یک مدارگرد، یک فرودگر و یک سطح نشین است. تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام یوتوپیا پلانیتیا(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک مأموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیشتر از زمان مدنظر محققان در مریخ کاوش کند که این مورد محققان را شگفت زده کرد.
تیان ون-۱ هفت محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین هایی با وضوح متوسط و بالا برای نقشه برداری از مناطق بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می گیرند شامل دهانه های برخوردی، آتشفشان ها و دره ها است. تیان ون-۱ با خود یک طیف سنج کانی شناسی هم دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد بررسی قرار می دهد. داده های به دست آمده از تیان ون-۱ برای برنامه ریزی مأموریت های آینده به مریخ هم مورد استفاده قرار می گیرد که همچون آنها میتوان به مأموریت بازگرداندن نمونه از مریخ در سال ۲۰۲۸ اشاره نمود.
منبع:

1402/02/05
11:35:03
5.0 / 5
486
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد