یك مطالعه چینی ادعا می كند

آمریکا طی ۲ سال ۱۴ ماموریت جاسوسی مقابل ماهواره های چین انجام داده است

آمریکا طی ۲ سال ۱۴ ماموریت جاسوسی مقابل ماهواره های چین انجام داده است

اسمارت کاور: یک مطالعه چینی ادعا می کند که ایالات متحده طی 2 سال، 14 ماموریت جاسوسی بر روی ماهواره های چین انجام داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سی نت، طبق یک مطالعه جدید که توسط دانشگاهیان حاضر در برنامه فضایی چین انجام شده است، ماهواره های جاسوسی ایالات متحده ظاهراً حداقل ۱۴ پرواز رصدی از فاصله نزدیک بر روی ماهواره های مدار بالای چین در کمتر از دو سال انجام داده اند.
پژوهشگران چینی می گویند، نزدیک شدن های مکرر ماهواره GSSAP به دارایی های فضایی با ارزش چین، تهدیدی جدی برای امنیت آنها شمرده می شود.
رسانه دولتی ساوث چاینا مورنینگ پست(SCMP) گزارش داده است که ماهواره های «برنامه آگاهی موقعیت فضایی ژئوسنکرون»(GSSAP) متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده بارها به گران ترین و پیچیده ترین ماهواره های چین در مدار زمین ایستا(GEO) نزدیک شده اند.
این گروه به رهبری کای شِنگ پژوهشگر موسسه اپتیک، مکانیک و فیزیک چانگچون می گوید: نزدیک شدن مکرر ماهواره GSSAP به دارایی های فضایی با ارزش چین، تهدیدی جدی برای امنیت آنها است و ارتش آمریکا در یک مجموعه آزمایش های فناوری دفاعی و حمله فضایی، توانایی و قصد خودرا برای ایجاد اختلال در استفاده چین از فضا نشان داده است.
ماهواره های GSSAP
پرتاب و نگهداری ماهواره های زمین ایستا اغلب از ماهواره های مدار نزدیک زمین(LEO) گران تر است، برای اینکه آنها همیشه در موقعیت مشابهی نسبت به زمین قرار دارند.
مدار زمین ایستا یا مدار زمین ثابت که به آن کمربند کلارک نیز گفته می شود، یکی از مدارهای زمین آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵ هزار و ۷۸۶ کیلومتری بالاتر از سطح دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد. سرعت دورانی لازم برای استقرار یک ماهواره در این مدار با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر است و در فضا در مکانی ثابت قراردارند و همراه با دَوَران زمین به ِدور خود می گردند، بدین سبب ماهواره هایی که در این مدار قراردارند از دید فردی که روی زمین ایستاده است، ثابت به نظر می رسند و همیشه دارای سایه ای ثابت معروف به «جای پا» بر زمین هستند. از این خصوصیتِ بارز مدار زمین ایستا بمنظور مخابره امواج رادیویی و تلویزیونی استفاده می نمایند و تمام ماهواره های مخابراتی و تلویزیونی بر روی این مدار قرار می گیرند. بنا بر این است که دیش های آنتن های گیرنده امواج از ماهواره ها، بصورت ثابت نصب می شوند و به حرکت دادن مداوم نیاز ندارند.
ماهواره های زمین ایستا علاوه بر استفاده برای زیرساخت های حیاتی مانند سیستم های بانکی و مالی، توسط خیلی از کشورها برای ارتباطات نظامی و نظارت استفاده می شوند.
بر طبق این مطالعه جدید چینی، ماهواره های GSSAP دارای دوربین های نوری با وضوح بالا و ابزارهای نظارت الکترونیکی پیچیده هستند که آنها را قادر می سازد عکس بگیرند و به ارسال های رادیویی از فضاپیماهای دیگر گوش دهند و در حقیقت از آنها جاسوسی کنند.
این ماهواره ها به لطف دوربین های نوری با وضوح بالا می توانند از دیگر ماهواره های زمین ایستا همچون جزئیاتی مانند آنتن ها و حسگرها تصاویر دقیق بگیرند.
طبق تحقیقات پژوهشگران چینی، ماهواره های جاسوسی ایالات متحده به طور معمول تصمیم می گیرند از نقطه ای سودمند به اهداف خود نزدیک شوند.
هنگامی که ماهواره هدف در منطقه رصد کم نور قرار می گیرد یا زمانی که خورشید مستقیماً پشت ماهواره GSSAP قرار دارد و به ماهواره هدف می تابد، این همان نقطه ای است که برای جاسوسی ماهواره های GSSAP مساعد است.
از طرف دیگر، اگر ماهواره هدف در منطقه رصد پرنور ماهواره GSSAP باشد که میان ماهواره GSSAP و خورشید قرار دارد، شرایط مساعد نخواهد بود. در این شرایط، نور پراکنده خورشید ممکنست مانع از تصویربرداری شود و کسب اطلاعات دقیق در مورد جسم را دشوارتر کند.
بگفته یک کارشناس مستقر در پکن، ملاقات های نزدیک در فضا به طور معمول مخفی نگه داشته می شوند، برای اینکه ارتش ممکنست چنین موادی را حساس یا طبقه بندی شده بداند و از این بیم دارد که افشای آن نقاط قوت یا ضعف خودرا در معرض دید سایر کشورها قرار دهد.
بااینکه موسسه مستقر در چانگچون که زیرمجموعه آکادمی علوم چین است، سابقه ای طولانی در تولید فناوری لیزر، سنجش ازراه دور و اپتیک فضایی برای برنامه فضایی چین دارد، اما چین هنوز توضیح نداده است که چرا حالا این مساله را فاش کرده است.
این مطالعه در یک مجله چینی زبان موسوم به Infrared انتشار یافته است.
منبع:

1402/02/19
10:21:51
5.0 / 5
427
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد