مقامات آمریكایی:

سرعت چین در رسیدن به ماه 2 برابر شده است!

سرعت چین در رسیدن به ماه 2 برابر شده است!

به گزارش اسمارت کاور، مقامات آمریکایی اخطار داده اند که چین در رقابت با آمریکا برای رسیدن به ماه، سرعت تلاشهای خویش را افزایش داده و برنامه های بسیاری را شروع کرده است که سرعت آنرا در این حوزه می افزایند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فست کمپانی، چین برنامه ای را برای رقابت با پروژه «آرتمیس»(Artemis) در رسیدن به ماه تنظیم کرده که توجه ناسا و قانون گذاران آمریکا را به خود جلب کرده است.
از آنجائیکه ناسا به دنبال افزایش بودجه است، پرسش هایی در مورد توانایی چین برای تأمین مالی این تلاش باقی می مانند.
«کوین پولپیتر»(Kevin Pollpeter)، کارشناس برنامه فضایی چین در «مرکز تحلیل های دریایی آمریکا»(CNA) اظهار داشت: بودجه چین تا اندازه ای مشابه یک جعبه سیاه است اما اگر این کشور احساس می کرد که توانایی مالی رفتن به ماه را ندارد، آنرا تایید نمی کرد.

نقشه قمری ۲۰۲۳ چین
چین به تازگی جزئیات جدیدی را در مورد اهداف قمری خود منتشر نموده است که جدول زمانی و تعداد زیادی طرح فنی را در بر دارد. پکن تنها در پنج ماه اول سال به اهداف زیر رسیده است.
رونمایی از طرح هایی برای فرودگر قمری انتشار جزئیاتی در مورد موشک کاملا قابل استفاده مجدد «لانگ مارچ ۹»(Long March ۹) آغاز ائتلاف بین المللی برای پایگاه ماه چین اعلام هدف خود برای آغاز ساخت پایگاه قمری تا سال ۲۰۲۸ اعلام هدف خود برای فرود آوردن خدمه روی ماه تا سال ۲۰۳۰ «وو ویرن»(Wu Weiren)، طراح ارشد برنامه ماه طی مراسم روز فضایی چین در ماه گذشته اظهار داشت: تا سال ۲۰۳۰، مردم چین بطور قطع می توانند روی ماه قدم بگذارند.

سرمایه گذاری بزرگ
فرود آوردن انسان روی ماه، کار پرهزینه ای است. هزینه های ناسا برای برنامه آرتمیس از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۸، به حدود ۱۰۲.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
برپایه گزارش بازرس کل ناسا و تخصیص بودجه اخیر، این آژانس فضایی بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۳، ۶۱ میلیارد دلار برای برنامه آرتمیس هزینه کرده است. گزارش ناسا در ۱۵ مه ۲۰۲۳ نشان داده است که هزینه این برنامه بین سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۸، ۴۱.۵ میلیارد دلار خواهد بود.

بودجه چین
شرکت پژوهشی «یوروکانسالت»(Euroconsult) تخمین می زند که چین در سال ۲۰۲۲ حدودا ۱۲ میلیارد دلار برای برنامه فضایی خود هزینه کرده است. ۱۲ میلیارد دلار در سال احیانا برای چین کافی نیست تا بتواند هم ایستگاه «تیانگونگ»(Tiangong) را در مدار پایین زمین و هم یک برنامه ماهانه به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار را تأمین کند اما امکان دارد هم اکنون بیشتر با بودجه های غیر شفاف هزینه شود.
همان گونه که چین برنامه ماه خویش را توسعه می دهد، بودجه باید در کنار آن افزایش یابد که احیانا با بودجه نظامی بسیار بزرگتری ترکیب می شود.

ILRS در مقابل آرتمیس
چین در ژوئن ۲۰۲۱ و زمانیکه مبحث راه اندازی «ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری»(ILRS) را مطرح نمود، اهداف خویش را در ماه به اثبات رساند. هدف برنامه ILRS مانند برنامه آرتمیس، ایجاد یک پایگاه علمی دائمی در ماه است.
پکن از روسیه بعنوان شریک اصلی خود در این تلاش بهره برده اما با تلاشهای جنگی روسیه، تحریم ها و محدودتر شدن تولید ناخالص داخلی، چین سرپرستی بودجه ILRS و جهت دادن به برنامه را بر عهده گرفته است.
روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست»(South China Morning Post) گزارش داد که چین و روسیه تابحال توافق نامه های همکاری ILRS یا نامه های تعهد با کشورهای زیر را تضمین کرده اند.
«سازمان همکاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه» یا «اپسکو»(APSCO) شامل هشت کشور آسیایی آرژانتین پاکستان برزیل امارات متحده عربی که توافق نامه آرتمیس را هم امضا نموده است این قراردادها امکان دارد ماهیت تشریفاتی داشته باشند چونکه هیچ نمونه ای از تعهد مالی یا انتقال فناوری اعلام نشده است.

جاه طلبی های قمری
علاقه چین به ماه، مزایای بالقوه اقتصادی، نظامی و اعتباری برای پکن دارد.
اقتصادی. چین اعتقاد دارد که اقتصاد سیسلونار تا سال ۲۰۵۰ توسعه خواهد یافت و به ۱۰ تریلیون دلار در سال خواهد رسید. نظامی. حزب کمونیست چین بر هدف مقابله کردن با تسلط فضایی آمریکا و افزایش بودجه نیروی فضایی آن متمرکز شده است. شهرت. «شی جین پینگ»(Xi Jinping)، رئیس جمهور چین مشتاق است تا کشور خویش را بعنوان یک رهبر در حوزه فضا و علم معرفی نماید. پولپیتر اظهار داشت: عامل حیثیت هم دراین میان دخیل است. رفتن به ماه، یک پر بزرگ روی کلاه چین خواهد بود. این راهی است که آنها بتوانند خویش را در صحنه جهانی نشان دهند.
بازی چین در ماه، توجه مقامات ارشد آمریکا را در ناسا، وزارت دفاع و ساختمان کنگره این کشور به خود جلب کرده است. «بیل نلسون»(Bill Nelson)، رئیس ناسا در جلسه ای پیرامون بودجه سال آژانس فضایی اظهار داشت: ما در زمینه یک رقابت فضایی با چین هستیم.

نقاط عطف فنی
برنامه آرتمیس چند سال جلوتر از جدول زمانی قمری چین قرار دارد. آمریکا پیش تر موشک سنگین «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) را پرتاب کرده، به آزمایش موشک «استارشیپ»(Starship) پرداخته و تلاش را برای ساخت ایستگاه فضایی آینده «دروازه ماه»(Lunar Gateway) شروع کرده است.
در مقابل، چین برای فرود آمدن روی ماه با موانع فنی بسیاری روبه رو است. باآنکه چین تعداد زیادی ماکت فنی را از طراحی فضاپیماها و ایستگاه های فضایی منتشر نموده است اما آنها هنوز در مراحل اولیه مهندسی و آزمایش قرار دارند.
منبع:

1402/03/08
12:22:18
5.0 / 5
461
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد