ربات ها با سرعت یوزپلنگ در بدن حرکت می کنند

ربات ها با سرعت یوزپلنگ در بدن حرکت می کنند

به گزارش اسمارت کاور، محققان ربات های بسیار کوچکی ساختند که با استفاده از سامانه هایی نظیر ابزار سونوگرافی میتوان آنها را با سرعتی بالا به سمت هدفی در بدن هدایت کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، تیمی از مهندسین دانشگاه کلرادو بولدر کلاس جدیدی از روبات های کوچک و قابل هدایت را طراحی نموده اند که می توانند در مایعات با سرعت باور نکردنی حرکت کنند. این روبات ها امکان دارد روزی حتی داروهای تجویزی را به مکانهای سخت در بدن انسان تحویل دهد.
جین لی از محققان این پروژه می گوید: تصور کنید که اگر ربات های کوچک بتوانند کارهای خاصی مانند جراحی های غیر تهاجمی را در بدن انجام دهند، به جای این که بدن بیمار را ببُریم، می توانیم به آسانی روبات ها را از راه قرص یا تزریق به بدن وارد نماییم و آنها خودکار درمان را انجام می دهند.
این ربات ها گروههای واقعاً کوچکی هستند. هر یک فقط ۲۰ میکرومتر عرض دارند، یعنی چندین برابر کوچکتر از عرض موهای انسان هستند. آنها همینطور سریع و قادر به سفر با سرعت حدود ۳ میلی متر در ثانیه یا تقریبا ۹۰۰۰ برابر طول خود در دقیقه هستند. این سرعت نسبت به ابعاد، چند برابر سریع تر از حرکت یوزپلنگ است. آنها همینطور پتانسیل زیادی دارند.
در این پروژه، این گروه ناوگانی از این ربات ها را برای انتقال دوزهای مشخص از دگزامتازون، یک داروی استروئیدی رایج به مثانه موش های آزمایشگاهی آماده کردند. نتایج از آن حکایت می کند که ربات ها امکان دارد ابزاری مفید برای درمان بیماری های مثانه و سایر بیماری ها در افراد باشد.
وات شیلدز از دیگر محققان این پروژه می گوید: روبات های میکروسکوپی هیجان زیادی را در محافل علمی به دست آورده اند، اما آن چه آنها را برای ما جالب می کند اینست که ما می توانیم آنها را برای انجام کارهای مفید در بدن طراحی نماییم.
این تیم با استفاده از یک فناوری شبیه به چاپ سه بعدی، ربات ها را از پلیمرهای زیست سازگار تولید می کند. این ماشین ها کمی شبیه موشک به نظر می رسند و با سه باله کوچک کامل می شوند. آنها همینطور شامل اجزاء دیگری هم هستند، هر یک از ربات ها حباب کوچکی از هوای به دام افتاده را حمل می کنند، اگر آنها را در یک میدان آکوستیک قرار دهید، مانند سونوگرافی، حباب ها آغاز به لرزش شدید می کنند، آب را دور کرده و روبات ها به جلو شلیک می شوند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Bubble‐Based Microrobots with Rapid Circular Motions for Epithelial Pinning and Drug Delivery در نشریه Small به چاپ رسیده است.


منبع:

1402/03/09
10:25:10
5.0 / 5
385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد