معاون علمی رئیس جمهور مطرح كرد؛

ایجاد شهر سلام در جهت توسعه فناوری در بستر الگوی زیست اسلامی

ایجاد شهر سلام در جهت توسعه فناوری در بستر الگوی زیست اسلامی

به گزارش اسمارت کاور، معاون علمی رئیس جمهور، سرمایه گذاران و فعالان حوزه علم و فناوری را به مشارکت در ایجاد شهر سلام در جهت توسعه فناوری و نوآوری در بستر الگوهای زیست اسلامی در قم دعوت کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در مراسم افتتاح ساختمان فناوری، نوآوری و فضای کار اشتراکی شهید فخری زاده در پارک علم و فناوری قم سرمایه گذاران و فعالان حوزه علم و فناوری را به مشارکت در ایجاد «شهر سلام» در امتداد توسعه فناوری و نوآوری در بستر الگوهای زیست اسلامی در قم دعوت کرد. این ساختمان در زیرساختی به مساحت ۳۰۸۰ مترمربع با ۱۲۰ میلیاردریال حمایت به منظور استقرار شرکتهای دانش بنیان، فناور و خلاق راه اندازی شد.
دهقانی در مراسم افتتاح این ساختمان با اشاره به ظرفیت ها و فرصت های موجود در استان قم برای ایجاد یک شهر الگو متناسب با آموزه های ایرانی و اسلامی برای توسعه فناوری اظهار داشت: شهر سلام بعنوان یک زیست بوم اثرگذار و کارامد در رفع نیازهای جهان اسلام، می تواند با بهره گیری از ظرفیت غنی استان قم پیاده و اجرایی سازی شود.
دهقانی با تأکید بر لزوم به کار بستن تمامی ظرفیت ها برای اجرای پروژه شهر سلام، عنوان کرد: تمام توانم را برای شکل گیری شهر سلام خواهم گداشت واگر یک مدل عمل گرا، غیر تزریقی و غیر وابسته تعریف شود، معاونت علمی هم بعنوان یک بازیگر بزرگ عرصه اقتصاد دانش بنیان، در پشتیبانی از این پروژه نقش آفرین خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه شهر سلام لزوم وجود یک زیرساخت اسلامی برای حیات مبتنی بر آموزه های اسلامی و فناوری های بومی را فراهم می آورد، افزود: باید یک ملجا و مامن مناسب برای تحقق و کارهای نوآورانه بر اساس یک زیرساخت بومی و اسلامی ایجاد می شد که شهر سلام می تواند پاسخگوی چنین نیازی باشد.
دهقانی افزود: از تمامی افراد در شهر های افراد که به این استان و به این باور و تفکر نزدیک هستند تقاضا می کنم که برای ایجاد این شهر، عزم و تلاش خویش را به کار ببندند و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آمادگی دارد بخش قابل توجهی از ظرفیت ها و توان خویش را به این برنامه اختصاص دهد.
رییس بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: این الگو باید بر اساس یک مدل غیر دولتی و در ابعاد ملی و متکی بر توان مردم اجرایی شود و ان شاءالله این مساله را با رهبر معظم انقلاب مطرح خواهیم کرد و در صورت دریافت تایید و رهنمودهای ایشان، بطور قطع شاهد ثمرات و برکات این کار بزرگ خواهیم بود.
علت اینکه جریان دانش بنیان کشور پیشرفت کرده حمایت همه جانبه مقام معظم رهبری بوده است. جان کلام و عنصر لاینفک سخنان ایشان در تمامی سخنرانی ها طی چند دهه اخیر، فناوری بوده و جریان فناوری و اقتصاد دانش بنیان را در چارچوب یک گفتمان، یک تنه و مستمر پیگیری کرده اند.
ضرورت پشتیبانی از صنایع خلاق
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به لزوم توجه به جایگاه ارزش آفرین و اشتغال زای صنایع خلاق عنوان کرد: وقتی ۳درصد سهم تولید ناخالص ملی ژاپن که ظرفیتهای غنی و تاریخی کشوری مانند ایران را هم ندارد صرفاً به صنایع خلاق اختصاص دارد، یعنی این حوزه دارای ظرفیت بسیار بالایی برای اشتغال، ارزش آفرینی و جریان سازی است.
دهقانی افزود: حوزه صنابع خلاق را از صنایع دستی و میراث فرهنگی جدا می دانیم چون که در صنایع خلاق، عنصر فناوری پررنگ تر از آثار هنری و صنایع دستی است.
دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی از توسعه شرکتهای خلاق در چارچوب صندوق های سرمایه گذاری اظهار داشت: ۵۰۰ میلیارد تومان در صندوق های خلاق سرمایه گذاری می شود تا با همراهی فناوری، نوآوری و حضور بخش خصوصی توسعه صنایع خلاق شتاب بگیرد.
وی نقش صنایع خلاق را در مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان، پررنگ و کلیدی دانست و اضافه کرد: آن حوزه ای که می تواند در مردمی کردن اقتصاد نقشی واقعی و چشم گیر ایفا کند همین حوزه خلاق است چون که با زندگی و متن جامعه ارتباطی تنگاتنگ و مستقیم دارد و بر همبن اساس پشتیبانی از توسعه صنایع خلاق را بطور جدی در دستور کار داریم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، پشتیبانی از فناوری ها را مبتنی بر نیازها و به صورت هوشمند و هدفمند یک لزوم راهبردی کشور و جزو اولویت های این معاونت دانست و اظهار داشت: مدل پول پاشی و حمایت فله ای نتیجه بخش نیست و مشکلات کشور را حل نخواهد کرد. چون که در این مدل حجم سرشاری از سرمایه گذاری ها به امید نتیجه بخش شدن یک یا چند طرح صورت می گیرد که امکان دارد نتیجه بخش نباشد. در کشور ما باتوجه به محدودیت منابع، باید رویکرد آبیاری قطره ای به جای سیاست غرقاب سرمایه ای اتخاد شود.
دهقانی اشاره کرد: می بایست بر روی مزیت های هر استان و ظرفیتهای قابل رشد آن به صورت هوشمندانه سرمایه گذاری صورت بگیرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری به ظرفیتهای قانون جهش تولید دانش بنیان برای سرمایه گذاری و حمایت هدفمند اشاره نمود و اضافه کرد: اگر از ظرفیتهای این قانون مترقی استفاده بهینه شود، می تواند تا سال ها برکات و آورده های سرشار برای کشور به همراه داشته باشد.
رییس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر اینکه دانشگاه ها می باید سیاست و رویکرد زدودن دیوارها و باز کردن درها به روی فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری را اجرا کنند، عنوان کرد: دستگاه آزمایشگاهی که باید ۲۴ ساعته فعال باشد تا کارآمد باشد و خریدش مقرون به صرفه شود گاها در لابراتوار های بعضی از دانشگاه ها خاک می خورد که این امر خیانت به عرصه فناوری و اقتصاد دانش بنیان و هدررفت سرمایه های کشور است.
دهقانی اشاره کرد: باید فعالیت در مدلهای هم افزا و جمعی را تمرین نماییم و قم، با ظرفیت غنی و معنوی که از وجود با برکت حضرت معصومه سلام الله علیها ساطع شده است، می تواند زمینه ساز کارهای اثرگذار و تحول آفرین جمعی باشد.
وی با اشاره به اینکه پشتیبانی از طرح های نوآورانه موضوعی، باید در دل مراکز نوآوری شرکتی و مبتنی بر یک مسئله مشخص اتفاق بیفتد، اضافه کرد: مدل کارآمد اینست که شرکتی که به موفقیت و بلوغ کافی دست یافته و بازار را شناخته یک مرکز نوآوری راه بیندازد و نیازهای واقعی اش را با پشتیبانی از تیم های پاسخ گو به این نیازها و در دل این مرکز نوآوری شرکتی دنبال می کند.
ضرورت ایجاد ابرپلتفرم شبکه سازی دانش بنیان
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به ایجاد بستر تعامل و معرفی خدمات حمایتی به دانش بنیان ها در چارچوب یک ابرپلتفرم، عنوان کرد: بیشتر از ۹۰ درصد شرکتهای دانش بنیان، هیچ گونه حمایتی را از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان دریافت نکرده اند که یکی از علل آن عدم آگاهی و شناخت شرکت ها و فعالان، نسبت به این حمایت ها و تسهیلات است.
دهقانی اشاره کرد: ما نیازمند به یک متاورس دانش بنیانی یا ابرپلتفرمی هستیم که دانش بنیان ها بتوانند در زمینه اطلاعات و ارتباطات دانش بنیانی زیست کنند. بر بستر این ابرپلتفرم، تمامی خدمات و امکانات به روشنی معرفی شده است و در ذیل یک شبکه به همه امکانات و به یکدیگر دسترسی داشته باشند.
وی اضافه کرد: یک سامانه جامع و گسترده با هدف شبکه سازی دسترسی گسترده به این امکانات تعریف شده است و در آینده نزدیک معرفی خواهد شد. همین پلت فرم و فضای ان کمک خواهدنمود که بخش قابل توجهی از مشکلات و معضلات مزمن دانش بنیان ها حل شود.
دهقانی اظهار امیدواری کرد با تشکیل شهر سلام که یک زیرساخت هوشمند برای کارهای پرارزش و زیست طیبه مردم است، زمینه شادمانی حضرت صاحب الزمان(عج) و رهبری معظم انقلاب اسلامی را فراهم آورد.
شهر سلام و تحقق حیات نوآورانه مبتنی بر آموزه های اسلامی
گفتنی است، زیست بوم نوآوری و گره گشایی جهان اسلام با عنوان شهر سلام مقرر است زیرساختی فناور، نوآورانه و خلاق برای توسعه فناوری ها و نوآوری و زندگی بر بستر یک زیرساخت مبتنی بر الگوها و معیارهای اسلامی باشد.
پیش بینی شده است که در صورت تحقق حمایت ها فاز نخست این برنامه، در سال سوم به بهره برداری برسد و همزمان، فاز دوم برنامه شهر سلام هم تکمیل شود.
شهر سلام بستری فراهم می آورد تا میزان توجیه پذیری شرکتهای فناور در بهره برداری از فضاهای کارآفرینی و فرهنگی و نرخ توجیه پذیری سرمایه گذاری افزایش یابد.
از خصوصیت های این طرح میتوان به مجاورت با زیست بوم دانشگاهی و ظرفیت ۱۲۰۰ هکتاری اراضی قابل واگذاری، قابلیت توسعه در شش فاز اجرایی، فاصله نزدیک تا مرکز شهر، دسترسی به زیرساخت های فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی و همجواری با دانشگاه ها اشاره نمود.


منبع:

1402/04/18
09:13:53
5.0 / 5
287
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد