عكاس پرتغالی به تصویر كشید

کهکشان راه شیری در آسمان کویر ایران

کهکشان راه شیری در آسمان کویر ایران

به گزارش اسمارت کاور، کهکشان راه شیری در این نمای بیابانی درحال آتش بازی بر فراز کویر لوت در بامداد کاذب آن است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تصویری ترکیبی و چشم اندازی(پانوراما) از تک نماهای گرفته شده در آسمانی بکر و جادویی، کمان راه شیری را به تصویر می کشد که بر فراز کویر لوت در شهر کرمان ایران، چند دقیقه پیش از شروع گرگ و میش و در فجر کاذب می درخشد.
میگل کلارو(Miguel Claro) یک عکاس حرفه ای، نویسنده و فعال علمی مستقر در لیسبون پرتغال است که تصاویری دیدنی از آسمان شب ثبت می کند.
او بعنوان سفیر عکس رصدخانه جنوبی اروپا، عضو برنامه «جهان در شب» و عکاس نجومی رسمی ذخیره گاه آسمان تاریک آلکووا در ثبت مناظر آسمانی و نجومی تخصص دارد که زمین و آسمان شب را به هم متصل می کند.
میگل در این تصویر جدید خود، ما را از میان نور فجر کاذب و مریخ و مشتری در آسمان بکر کویر لوت ایران به سفر در کهکشان راه شیری می برد.
بامداد کاذب یا فجر کاذب یا نور منطقة البروجی زمانی در شروع روز است که با پدید آمدن سفیدی در سمت مشرق به وقوع می پیوندد. در این لحظه شب به پایان رسیده و برای نخستین بار پس از پایان شب، نور سفیدی در افق (در سمت مشرق) به شکل گوش گرگ پیدا می شود.
بامداد کاذب روشنایی کم فروغ، نسبتاً سفیدرنگ و مخروطی شکل است که از نزدیکی خورشید در امتداد منطقة البروج یا گردآسمان کشیده شده است. این نور بر اثر پراش نور خورشید به وسیله غبار موجود در ابر منطقة البروجی پدید می آید.
منطقة البروج، مدار ظاهری خورشید(دایرة البروج) در میانه و مدار ماه و پنج سیاره عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل است که از قدیم با چشم غیرمسلح دیده می شوند و دو سیاره اورانوس و نپتون و بعضی شبه سیارات که به تدریج کشف شدند را دربر می گیرد.


این تصویر یک عکس پانوراما از تک تصاویر گرفته شده در این آسمان جادویی و بکر است.
در این تصویر، کمان راه شیری بر فراز کویر لوت(دشت لوت) در شهر کرمان واقع در ایران، چند دقیقه پیش از شروع گرگ و میش و نمایان شدن شدید ستارگان در آسمان دیده می شود.
گرگ و میش(Twilight) شروع تاریکی در شب، در حالیکه آسمان معمولا روشن و آبی است، روی می دهد. گرگ و میش عمیق هنگامی است که مرکز خورشید به شش درجه در زیر افق می رسد. این نشانگر پایان شفق عمیق شب است، نقطه ای که برای دیدن بیرون به روشن سازی مصنوعی نیاز است. امکان دارد گرگ و میش با غروب اشتباه گرفته شود، اما غروب ناپدیدی روزانه خورشید در زیر افق است.
در این تصویر میتوان یک رد کم نور از غبار کیهانی را از نور فجر کاذب یا نور خورشید که از غبار میان سیاره ای می درخشد، دید. این نور در نزدیکی مریخ و مشتری قابل مشاهده می باشد و با هم در نزدیکی افق، در امتداد صفحه دایره البروج یا مسیری که سیارات در آن حرکت می کنند، می درخشد.
پس زمینه آسمان دارای یک رنگ متمایل به سبز و صاف ناشی از درخشش هواتاب است که نوری است که از جو زمین ما به آسمان شب منعکس می شود.
هواتاب(Airglow) (که به آن شب تاب هم گفته می شود، به پدیده انتشار ضعیف نور توسط جو سیاره گفته می شود. در مورد جو زمین، این پدیده نوری سبب می شود که آسمان شب حتی بعد از آنکه تأثیرات نور ستارگان و تابش نور خورشید از دورترین ناحیه برداشته شود، هیچگاه به صورت کامل تاریک نباشد.
همینطور میتوان نزدیک ترین کهکشان بزرگ به زمین به نام کهکشان آندرومدا را در این تصویر به تماشا نشست. این کهکشان به شکل نقطه ای کشیده و کم نور است که بالای صخره های سمت چپ تصویر و نزدیک به ابتدای کهکشان راه شیری قابل مشاهده می باشد.
ایران در قرون وسطی قلب تحقیقات نجومی بوده است. برای دیدن کارهای بیشتر از میگل کلارو میتوان از وبسایت یا حساب اینستاگرام او به شناسه miguel_claro دیدن کرد.1402/05/02
08:08:43
5.0 / 5
284
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد