گام پنجم؛ آینده هوشمند،

مهم ترین تکالیف وزارت ارتباطات برای توسعه نسل پنجم اینترنت

مهم ترین تکالیف وزارت ارتباطات برای توسعه نسل پنجم اینترنت

اسمارت کاور: در امتداد توسعه نسل پنجم اینترنت که همزمان با سیار کشورها در ایران در حال انجام می باشد، وزارت ارتباطات مکلف شده تا انتهای سال 1404، 10 درصد از ارتباطات سیار را بر طبق این فناوری عرضه نماید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، فناوری نسل پنجم در دنیای واقعی، سرعت متوسط بسیار خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد که چندین برابر سریع تر از متوسط سرعت دانلود ۴G است. در شش بازار جهانی هند، مالزی، سریلانکا، برزیل، کویت و گواتمالا متوسط سرعت دانلود ۵G بیش از ۱۰ برابر سرعت ۴G است البته این نرخ، در بیشتر بازارهای ۵G حدود ۳ تا ۶ برابر ۴G است.

اما فارغ از انواع مختلف تکنولوژی ۵G بسته به فرکانس باندهای پایین، میانه و بالای آن که همچنان از نظر رگولاتورهای ارتباطی، محدوده ثابت و مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است تا سرویس دهی اپراتورهای جهانی بصورت همگن باشد، اما درباره ی مدلهای تعرفه گذاری آن در مجامع مختلف فکری و کارشناسی، بحث ها داغ است.

از آن جایی که چند سالی است اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان انتشار یافته و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند و کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند، این فناوری توسط تعدادی از اپراتورها برای کاربران ارائه می شود.

به گونه ای که عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در خردادماه سال جاری درباره ی اقدامات وزارت ارتباطات در حوزه توسعه نسل پنجم اینترنت اعلام نمود برمبنای سند ملی طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید تا انتهای سال ۱۴۰۴، ۱۰ درصد از ارتباطات سیار را برمبنای فناوری نسل پنجم (۵G) عرضه نماید.

از سوی دیگر فرکانس های امواج رادیویی یک منبع مهم کمیاب است که در همه کشورهای جهان در اختیار دولت ها قرار دارد و مدیریت آن ماهیتی حاکمیتی دارد، اما برمبنای مقررات داخلی در بعضی کشورها، به بهره بردارانی نظیر اپراتورهای تلفن همراه هم واگذار شده است.

در این راستا، اما برگزاری مزایده باند ۳۵۰۰ مگاهرتز دو سالی می شود که در پیچ وخم تصمیم گیری های رگولاتوری حوزه ارتباطات قرار گرفته بود و اپراتورهای موبایل معطل بوده و حتی گفته می شد که دست شان را برای هرگونه اقدامی در حوزه خرید و واردات تجهیزات بسته است.

بنابراین مدتی پیش تکلیف این فرکانس ها هم از طرف وزارت ارتباطات مشخص شد و زارع پور دراین زمینه اعلام نمود دو الی سه محدوده فرکانسی وجود دارد که فرکانس طلایی برای نسل پنجم محسوب می شوند و هم اکنون در آستانه واگذاری یکی از آنها (۳۷۰۰_۳۸۰۰) هستند و به زودی اعلام عمومی خواهد شد، واگذاری و مزایده آنها در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، بدین سبب به زودی شاهد واگذاری آنها به اپراتورها خواهیم بود.
1402/09/17
17:53:13
5.0 / 5
251
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد