ساخت سلول خورشیدی کشی!

ساخت سلول خورشیدی کشی!

اسمارت کاور: با تولید یک پلیمر رسانای انعطاف پذیر و استفاده از آن در سلول خورشیدی آلی، منعطف ترین سلول خورشیدی جهان ساخته شد. این سلول خورشیدی را می توان تا 40 درصد حالت اولیه کشید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، با رشد سریع بازار ادوات الکترونیکی قابل پوشیدن، سلول های خورشیدی ارتجاعی که می توانند تحت فشار نیز کار کنند، بعنوان منبع انرژی مورد توجه قابل قرار گرفته است. برای ساخت چنین سلول های خورشیدی، ضروری است که لایه فعال نوری آنها، که نور را به برق تبدیل می کند، ضمن داشتن خاصیت مکانیکی، عملکرد الکتریکی بالایی داشته باشد. با این وجود، برآورده کردن این دو خاصیت باهم و در کنار هم چالش برانگیز است، در نتیجه ساختن سلول های خورشیدی انعطاف پذیر دشوار می شود.

یک تیم تحقیقاتی از کره جنوبی، به سرپرستی پروفسور بومجون کیم از توسعه یک ماده پلیمری رسانا اطلاع داد که ضمن کمک به ساخت سلول های خورشیدی آلی ارتجاعی، هم عملکرد الکتریکی بالایی داشته و هم انعطاف پذیر است.

نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Rigid- and soft-block-copolymerized conjugated polymers enable high-performance intrinsically stretchable organic solar cells در نشریه Joule به چاپ رسیده است.

سلول های خورشیدی آلی دستگاه هایی هستند که لایه فعال نوری آنها، که مسئول تبدیل نور به الکتریسیته است، از مواد آلی تشکیل شده است. در مقایسه با سلول های خورشیدی مبتنی بر مواد معدنی، آنها سبک تر و انعطاف پذیر هستند و در نتیجه ترکیبات آلی را برای ساخت دستگاههای الکتریکی پوشیدنی بسیار کاربردی می کند. سلول های خورشیدی بعنوان منبع انرژی بخصوص برای ساخت دستگاههای الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند، اما سلول های خورشیدی با راندمان بالا اغلب فاقد انعطاف پذیری هستند و ازاین رو کاربرد آنها در دستگاههای پوشیدنی به این نقطه محدود شده است.

این تیم به سرپرستی پروفسور کیم یک پلیمر با قابلیت کشش بالا را به یک پلیمر الکتریکی رسانا با خاصیت الکتریکی عالی تبدیل نموده است. سلول های خورشیدی آلی حاوی این پلیمر جدید، بالاترین سطح راندمان تبدیل فتوولتائیک (۱۹ ٪) را ارائه کرده اند، در حالیکه ۱۰ برابر قابلیت کشیدن شدن نسبت به ادوات پیشین از خود نشان داده اند. بدین ترتیب این تیم انعطاف پذیرترین سلول خورشیدی جهان را ساخته که می تواند در حین کار تا ۴۰ ٪ کشیده شود.

1402/10/21
15:15:33
5.0 / 5
208
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد