داستان شیوع ویروس جدید كنه ای در چین چیست؟

داستان شیوع ویروس جدید كنه ای در چین چیست؟

اسمارت كاور: رسانه های محلی چین، از ظهور ویروس دیگری آگاهی داده اند كه تهدید جدیدی در این كشور محسوب می شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندین اکسپرس، در صورتیکه کشورهای سراسر جهان با شیوع کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می کنند، چین با یک تهدید جدید رو به رو شده است. این تهدید، ویروس جدیدی موسوم به "SFTS" است که تابحال حدود هفت قربانی گرفته و حداقل ۶۰ نفر را آلوده کرده است. این آمار باعث شده که کارکنان حوزه سلامت چین، هشدار دادن را آغاز کنند.
به گزارش رسانه های محلی، خیلی از این موارد در شرق چین در استان های جیانگسو و آن هوئی دیده شده اند. در اوایل امسال، ۳۷ مورد مبتلاشدن در استان جیانگسو دیده شد و مدتی بعد نیز ۲۳ نفر در آن هوئی به این ویروس مبتلا شدند.
با این که SFTS بواسطه نیش نوعی از کنه سانان به انسان منتقل می شود، ویروس شناسان چین هشدار داده اند که نمی توان انتقال انسان به انسان را رد کرد. در هر حال، این ویروس برخلاف کووید- ۱۹، اولین بار نیست که انسان را آلوده می کند؛ بلکه موارد اخیر مبتلاشدن فقط نشان دهنده ظهور مجدد آن هستند.

ویروس SFTS چیست؟
ویروس SFTS، به خانواده ویروس های "بانیاویریدا" (Bunyavirus) متعلق می باشد و بواسطه کنه ها به انسان منتقل می شود. این ویروس بیش از یک دهه پیش توسط گروهی از پژوهشگران چینی شناسایی شد. اولین موارد ابتلا، در سال ۲۰۰۹ در نواحی روستایی استان های هوبئی و هنان چین دیده شدند.


پژوهشگران با آزمایش نمونه خون افرادی که نشانه های مشابهی داشتند، این ویروس را شناسایی نمودند. گزارشی که در مجله Nature انتشار یافته نشان میدهد که این ویروس تابحال حداقل ۳۰ نفر از افراد مبتلا را به کام مرگ کشانده است. گزارش اخیر "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری چین"(China CDC)، میزان مرگ و میر ناشی از SFTS را حدودا بین ۱۶ تا ۳۰ درصد عنوان می کند.
ویروس SFTS به خاطر سطح گسترش و میزان مرگ و میر ناشی از آن، به یکی از ویروس های خطرناکی تبدیل گشته که "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) در مورد آن هشدار داده است.

چه کسانی نسبت به SFTS، لطمه پذیرتر هستند؟
کشاورزان، شکارچیان و افرادی که حیوان خانگی دارند، لطمه پذیری بیشتری نسبت به این ویروس دارند برای اینکه دائما در تماس مستقیم با حیواناتی هستند که شاید ناقل باشند. گزارش ها نشان می دهند که این ویروس، بیشتر از حیواناتی مانند بز، گاو، گوزن و گوسفند به انسان منتقل می شود. حیواناتی که به این ویروس مبتلا می شوند، معمولا هیچ نشانه مرتبطی نشان نمی دهند.

نشانه های مبتلاشدن به SFTS
گزارشی که گروهی از پژوهشگران چین در سال ۲۰۱۱ انجام دادند، نشان میدهد که دوره نهفتگی، بین هفت تا ۱۳ روز بعد از آغاز بیماری است. افراد مبتلا به این ویروس معمولا نشانه هایی همچون تب، خستگی، لرز، سردرد، تورم غدد لنفاوی، بی اشتهایی عصبی، حالت تهوع، درد عضلانی، اسهال، استفراغ، دردهای شکمی، خونریزی لثه و مواردی از این دست را بروز می دهند.
برخی از نشانه های ابتدایی هشداردهنده، تب شدید، کاهش تعداد پلاکتهای خون یا "ترومبوسیتوپنی" (thrombocytopenia) و کاهش تعداد گلبول های سفید در گردش خون یا "لوکوپنیا" (leukopenia) هستند.


از نتایج خطرناکی که در چندین بیمار مشاهده شد، می توان به نارسایی چندین اندام، بروز بواسیر و نشانه هایی در سیستم عصبی مرکزی اشاره نمود.

ابتلا به SFTS در خارج از چین
ویروس SFTS به کشورهای آسیای شرقی همچون ژاپن و کره جنوبی نیز انتقال یافته است. از زمان اولین کشف ویروس، تعداد موارد مبتلاشدن به صورت قابل توجهی افزایش داشته است. گزارش مجله Nature نشان میدهد که تعداد مبتلایان کره جنوبی در سال ۲۰۱۳، ۳۶ مورد گزارش شد اما این آمار در سال ۲۰۱۷ به ۲۷۰ نفر رسید. چین در سال ۲۰۱۰، ۷۱ مورد و در سال ۲۰۱۶، ۲۶۰۰ مورد مبتلاشدن داشته است. تعداد مبتلایان ژاپن نیز بین سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷، تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.
افزایش موارد مبتلاشدن در این سه کشور، مقامات سلامت عمومی را بر آن داشت تا پزشکان محلی و شهروندان معمولی را در مورد خطرات ناشی از نیش کنه ها آموزش دهند. دانشمندان باور دارند که اگر افراد بیشتری مراقب این ویروس و بیماری ناشی از آن باشند، میزان مرگ و میر به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

چگونه SFTS درمان می شود؟
اگرچه هنوز واکسنی برای پیش گیری از مبتلاشدن به این ویروس ساخته نشده است اما مشخص شده که داروی ضد ویروس موسوم به "ریباویرین" (Ribavirin) می تواند در درمان آن موثر باشد.
بسیاری از مقامات دولتی همچون مراکز کنترل و پیشگیری بیماری چین به مردم هشدار می دهند تا هنگام قدم زدن در بین زمین چمن، جنگل و یا هر محیطی که در آن امکان انتقال وجود دارد، لباس مناسب به تن داشته باشند و از پوشیدن لباس هایی مانند شلوار کوتاه بپرهیزند.
منبع:

1399/05/22
12:29:08
5.0 / 5
2096
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد