افزایش 50 درصدی آلایندگی گوگل

افزایش 50 درصدی آلایندگی گوگل

به گزارش اسمارت کاور، وابستگی فزاینده گوگل به هوش مصنوعی در دیتاسنترهایش و افزایش چشم گیر مصرف انرژی، به افزایش بیشتر از ۴۸ درصد انتشار گازهای گلخانه ای توسط این غول اینترنتی از سال ۲۰۱۹، منتهی شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، گوگل در گزارش «زیست محیطی ۲۰۲۴» این شرکت، حالا پذیرفته است که ابهام قابل توجهی در مورد دستیابی به هدفش وجود دارد و می گوید دستیابی هدف بسیار جاه طلبانه صفر خالص تا سال ۲۰۳۰، آسان نخواهد بود.

آلفابت که شرکت مادر گوگل است، در سال ۲۰۲۰، اعلام نمود کل کسب و کار خویش را تا سال ۲۰۳۰، با انرژی عاری از کربن اداره خواهد نمود.

گوگل در ماه مه، فاش کرد که می خواهد ۱.۱ میلیارد دلار برای توسعه دیتاسنتر اصلی خود در فنلاند به علت دسترسی این مکان به انرژی سبز، هزینه کند. با این وجود، این شرکت باید با رشد فزاینده تقاضا برای برق که در صنایع مختلف اقتصادهای غربی مشاهده می شود و تا حد زیادی به علت رونق بکارگیری هوش مصنوعی است، رویارو شود.

شرکت مشاوره برق «گرید استراتژیز»، سال قبل در گزارشی با عنوان «دوران تقاضای یکنواخت برای برق به پایان رسیده است»، اعلام نمود برنامه ریزان شبکه آمریکا همچون اپراتورهای انتقال منطقه ای و شرکتهای برق، پیشبینی رشد تقاضای برق پنج ساله را حدودا ۲ برابر کرده اند. هوش مصنوعی به صورت خاص، عامل افزایش تقاضا برای برق بوده است.

طبق اعلام موسسه تحقیقات انرژی الکتریکی (EPRI)، دیتاسنترها تا سال ۲۰۳۰، حداکثر ۹ درصد از کل برق ساخته شده در آمریکا در مقایسه با ۱.۵ درصد فعلی را مصرف خواهند کرد که به لطف رشد سریع فناوریهای انرژی بر مانند هوش مصنوعی مولد خواهد بود. در مقایسه، بخش صنعتی آمریکا در سال میلادی گذشته، ۱.۰۲ میلیون گیگاوات ساعت برق مصرف کرد که معادل ۲۶ درصد از مصرف برق این کشور بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این یافته ها با عنایت به این که سرورهای هوش مصنوعی، تشنه برق هستند، چندان اعجاب انگیز نیستند. دیجیکونومیست برآورد کرده است که یک سرور دی جی ایکس ای ۱۰۰ انویدیا، به اندازه چند خانه آمریکایی، برق مصرف می کند در حالیکه دیتاسنترهای بزرگ می توانند یک گیگاوات برق مصرف کنند که معادل خروجی یک نیروگاه هسته ای است.

منبع:

1403/04/15
19:17:42
5.0 / 5
103
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد