كاهش انتشار كربن با كمك شیشه هایی كه از چوب ساخته شده اند!

كاهش انتشار كربن با كمك شیشه هایی كه از چوب ساخته شده اند!

اسمارت كاور: پژوهشگران آمریكایی با بهره گیری از چوب نوعی درخت، ماده ای ابداع نموده اند كه مانند شیشه شفاف است و می تواند به كاهش انتشار كربن كمك نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، گرم کردن و خنک کردن خانه، هزینه دارد و استفاده از مواد ناکارآمد در ساختمان می تواند انتشار کربن را افزایش دهد اما شاید به لطف نسل جدیدی از مواد ساختمانی، این مواد ناکارآمد نیز اصلاح شوند.
گروهی از پژوهشگران "وزارت کشاورزی آمریکا"(USDA)، ماده ای شبیه به شیشه ابداع نموده اند که حدودا می توان اظهار داشت که بطور کامل از درخت ساخته شده است. پژوهشگران باور دارند این ماده موسوم به "چوب شفاف"(transparent wood)، محکم تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر از شیشه است و از نظر حرارتی نیز کارآیی بیشتری دارد.


این ماده، یک ابداع پرمنفعت است که مورد توجه چندین گروه پژوهشی در سطح جهان قرار گرفته و آنها نیز برای ارائه چنین موادی تلاش می کنند.
پروسه تولید شیشه های معمولی، با انتشار کربن زیادی هم راه است و به محیط زیست لطمه می رساند.
پژوهشگران وزارت کشاورزی آمریکا در مقاله پژوهش خود اظهار داشتند که کارآیی حرارتی چوب شفاف آنها، پنج برابر بیشتر از شیشه معمولی است.
در ساخت این ماده جدید، از چوب "درخت بالسا"(Balsa Tree) استفاده شده که محکم است و به سرعت رشد می کند.
چوب در یک وان مخصوص حاوی سفیدکننده، اکسید می شود و سپس یک پلیمر مصنوعی به آن نفوذ می کند. ماده به دست آمده نه فقط شفاف است، بلکه مانند پلاستیک عمل می کند. این ماده می تواند نتایج محیطی را بهتر از شیشه تحمل کند و بدون تکه تکه شدن، خم می شود.
این پژوهش، در "Journal of Advanced Functional Materials" به چاپ رسید.
منبع:

1399/07/13
13:55:59
5.0 / 5
1446
تگها: تولید , ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد