كشف راهی نوین برای جلوگیری و بهبود عفونت های ویروسی

كشف راهی نوین برای جلوگیری و بهبود عفونت های ویروسی

به گزارش اسمارت كاور محققان ˮدانشگاه ایالتی جورجیاˮ(Georgia State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان متد جدیدی برای جلوگیری و بهبود ˮروتاویروسˮ و سایر عفونت های ویروسی پیدا كردند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، به قول محققان موسسه علوم پزشکی پزشکی دانشگاه ایالتی "جورجیا"، تلفیقی از دو ماده ترشح شده توسط سیستم ایمنی می تواند عفونت روتاویروس را درمان کرده و از آن جلوگیری کند و همینطور سایر عفونت های ویروسی که سلول های روپوشه ای را مورد هدف قرار می دهد و تمام سطوح بدن مانند پوست، رگ های خونی، اندام ها و دستگاه ادراری را در بر می گیرد، درمان کند.
روتاویروس که در کودکان خردسال سبب اسهال شدید و خطرناک و در بزرگسالان سبب ایجاد بیماری های گوارشی می شود، سالانه به مرگ هزاران کودک منجر می شود که این مورد بخصوص در کشورهای در حال توسعه که واکسن روتاویروس فقط در حد متوسط موثر است، بیشتر نمایان است. روتاویروس یک ویروس آر. ان. ای است که در درجه اول سلول های روپوشه ای روده را آلوده می کند.
مواد شناسایی شده در این مطالعه که به صورت رسمی با عنوان "سیتوکین"(cytokines) شناخته می شوند، "اینترلوکین ۱۸" (IL-۱۸) و "اینترلوکین ۲۲" (IL-۲۲) هستند. "IL-۱۸" و "IL-۲۲" هنگامی تولید می شوند که بدن پروتئینی را در پوسته شلاق مانند باکتری ها تشخیص دهد.
این مطالعه که چگونگی مهار عفونت روتاویروس توسط سیتوکین ها را بررسی کرد نشان داد، هنگامی که موش ها با IL-۱۸ و IL-۲۲ تحت درمان قرار گرفتند، سیتوکین ها بیان یکدیگر را تقویت کردند اما همینطور با مکانیزم های متمایز و مستقل که شامل گیرنده های فعال کننده در روپوشه ای روده هستند، مانع روتاویروس می شوند. این اقدامات به دفع سریع و کامل روتاویروس، حتی در میزبانانی که سیستم ایمنی بدن آنها به شدت صدمه دیده است، منجر می شود. همینطور مشخص شد که این درمان برای نورو ویروس(یک ویروس مسری که سبب استفراغ و اسهال می شود) هم موثر است.
دکتر "اندرو گویرتز"(Andrew Gewirtz) نویسنده ارشد این مطالعه و استاد موسسه علوم زیست پزشکی دانشگاه ایالتی جورجیا اظهار داشت: مطالعه ما راه جدیدی برای از بین بردن عفونت ویروسی، بخصوص ویروس هایی که سلول های روپوشه ای را آلوده می کنند، عرضه داد. نتایج نشان داده است که یک ماده تلفیقی از IL-۱۸ و IL-۲۲ می تواند وسیله ای برای درمان عفونت های ویروسی باشد که سلول های روپوشه ای با عمر کوتاه را مورد هدف قرار می دهند.
یافته های این مطالعه در مجله "Science Immunology" انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/14
13:40:07
5.0 / 5
1422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد