عملكرد موفقیت آمیز واكسن كرونای شركت مدرنا

عملكرد موفقیت آمیز واكسن كرونای شركت مدرنا

اسمارت كاور: 19ˮ شركت ˮمُدرناˮ بعد از تزریق در بدن بزرگسالان پاسخ ایمنی قوی به وجود آورده و هیچ گونه عارضه جانبی جدی نداشته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از د پرینت، این واکسن که "mRNA-۱۲۷۳" نام دارد توسط شرکت مُدرنا با کمک موسسه ملی بهداشت دولت ایالات متحده در حال تولید است. در این مطالعه کوچک ۴۰ فرد بزرگسال بالای ۵۶ سال شرکت کردند. فاز ۱ این مطالعه تحقیقاتی نشان داد که واکسن کووید-۱۹ که توسط شرکت داروسازی مدرنا، مستقر در ایالات متحده ساخته شده است، بدون اینکه عوارض جانبی جدی ایجاد کند، یک واکنش ایمنی قوی در بدن بزرگسالان به وجود می آورد.
پژوهشگران این مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه اموری و دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انتخاب شده اند. مدرنا به تهیه پروتکل مطالعه کمک کرده و واکسن را تهیه کرده است، اما نقشی در تامین بودجه نداشته است. موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی به عنوان حامی مالی و تصمیم گیرنده در زمینه طراحی و اجرای مطالعه فعالیت داشت. طبق نتایج این مطالعه این واکسن در بزرگسالان مسن مقادیر بالایی از آنتی بادی های متصل کننده و خنثی کننده را تولید می کند. آنتی بادی های خنثی کننده از تعامل ذرات عفونی با سلول های میزبان جلوگیری می کنند در صورتیکه آنتی بادی های متصل می توانند به ویروس کرونا متصل شوند اما لزوما به آن حمله نمی کنند.
این مطالعه اشاره کرد که آزمایش واکسن بر روی شرکت کنندگان مسن از اهمیت بالاتری برخوردارست برای اینکه این افراد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به نوع وخیم کووید-۱۹ قرار دارند و احتمال مرگ آنها در اثر مبتلاشدن بالاتر است.
شرکت کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شدند. گروه های سنی بین ۵۶ تا ۷۰ سال و کسانی که ۷۱ سال به بالا داشتند. هر دو گروه دو دوز ۲۵ میکروگرم یا ۱۰۰ میکروگرم واکسن، با فاصله ۲۸ روز دریافت نمودند. واکسن در شرکت کنندگان هر دو گروه واکنش های آنتی بادی اتصال و خنثی تولید کرد اما پاسخ آنتی بادی و سلول تی در گروهی که دوز ۱۰۰ میکروگرم دریافت کرده بودند، بیش از پاسخ افرادی بود که ۲۵ میکروگرم دریافت کرده بودند.
بعضی از شرکت کنندگان بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسط مانند خستگی، لرز، سردرد، میالژی(درد عضلانی) و درد در محل تزریق را تجربه کردند.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: چنین عوارض جانبی وابسته به دوز دریافتی بوده و بعد از تزریق دوم بیشتر مشاهده شده است.
به یکی از شرکت کنندگان در گروه سنی ۵۶-۷۰ سال دوز دوم واکسن تزریق نشد برای اینکه در بافت نزدیک ناخن گرفتار عفونت شد. اما طبق نتایج هیچ گونه عارضه جانبی جدی گزارش نشده است.
منبع:

1399/07/15
23:18:20
5.0 / 5
1447
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد