الگوریتم پیش بینی نیاز به بستری شدن برای بیماران كووید-۱۹

الگوریتم پیش بینی نیاز به بستری شدن برای بیماران كووید-۱۹

پژوهشگران آمریكایی، الگوریتم جدیدی ابداع نموده اند كه تشخیص می دهد كدام یك از بیماران مبتلا به كووید-19 باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، با افزایش همه گیری کووید-۱۹ در کشورهای گوناگون، پزشکان به ابزارهای گوناگونی نیاز پیدا می کنند که به آنها امکان می دهد تا هر بیمار را با دقت و بر طبق بیماری خاص او، سابقه سلامتی و خطرات پزشکی درمان کنند.
پژوهشگران "موسسه پلی تکنیک رنسلیر"(RPI) آمریکا، الگوریتم جدیدی ابداع نموده اند که می تواند با موفقیت پیش بینی نماید که آیا بیماران مبتلا به کووید-۱۹ باید به بخش مراقبت های ویژه منتقل شوند و یا نیازی به این کار ندارند. این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند برای تعیین درمان انفرادی هر یک از بیماران، کارآمد باشد.
این گروه پژوهشی به سرپرستی "پینگکان یان"(Pingkun Yan)، استادیار مهندسی پزشکی موسسه پلی تکنیک رنسلیر، تصاویر سی تی اسکن که شدت عفونت ریه بیمار را بررسی می کنند، با داده های غیرتصویری مانند داده های جمعیت شناسی، نشانه های حیاتی و نتایج آزمایش خون ادغام کردند. این الگوریتم می تواند با ادغام داده ها، به پیش بینی نتایج بیماری در افراد بپردازد و خصوصاً تشخیص دهد که آیا بیماران باید به بخش مراقبت های ویژه منتقل شوند یا خیر.
پژوهشگران، این الگوریتم را روی مجموعه داده های به دست آمده از ۲۹۵ بیمار آزمایش کردند که در سه بیمارستان متفاوت در آمریکا، ایران و ایتالیا بستری بودند. آنها توانستند پیش بینی های الگوریتم را اگرچه هر بیمار در واقع به چه نوع درمانی نیاز دارد، مقایسه کنند.
یان اظهار داشت: من بعنوان کسی که با هوش مصنوعی کار می کند، قدرت آنرا باور دارم. هوش مصنوعی به ما امکان می دهد تا داده های بسیاری را ارزیابی نماییم و به استخراج خاصیت هایی بپردازیم که با چشم انسان قابل دیدن نیستند.
پژوهشگران قصد دارند داده های این الگوریتم را با داده های پژوهشی که یان پیش تر برای ارزیابی خطر بیماریهای قلبی-عروقی با بهره گیری از سی تی اسکن انجام داده بود، ادغام کنند.
یان افزود: ما می دانیم که یک عامل اصلی در مرگ و میر بیماران کووید-۱۹، بیماریهای پیش زمینه و بیماری قلبی-عروقی است. اینکه بیماریها تا چه اندازه به گسترش کووید-۱۹ کمک می کنند، هم اکنون کاملا ذهنی است. ما باید کمی از وضعیت قلب بیماران اطلاع داشته باشیم و سپس به کارگیری آنرا در پیش بینی در نظر بگیریم.
"دیپاک واشیشث"(Deepak Vashishth)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پژوهش مهم که به سرپرستی پروفسور یان در حال انجام شدن است، چاره ای عملی را در اختیار پزشکانی می گذارد که در وضعیت همه گیری کووید-۱۹ به سر می برند. این پروژه، قابلیت های پژوهشگران موسسه رنسلیر را در همکاری با موسسات پزشکی نشان میدهد.
این پژوهش، در مجله "Medical Image Analysis" به چاپ رسید.1399/09/05
13:28:53
5.0 / 5
1505
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد