ابداع كلاهی جهت بررسی مغز نوزادان

ابداع كلاهی جهت بررسی مغز نوزادان

پژوهشگران انگلیسی، فناوری جدیدی جهت بررسی ساده تر مغز نوزادان ابداع نموده اند كه با كمك یك كلاه كوچك صورت می گیرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، گروهی از دانشمندان و مهندسان انگلیسی، از فناوری جدیدی برای تصویربرداری از مغز نوزادان و خردسالان ابداع نموده اند. آنها امیدوارند که این فناوری، به پژوهشگران امکان دهد تا فعالیت مغز نوزادان را در محیط های طبیعی بدون نیاز به دستگاه های پرهزینه ام آرآی بررسی نمایند.
"راب کوپر"(Rob Cooper)، پژوهشگر "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) و سرپرست این پروژه اظهار داشت: اطلاعات بسیاری در مورد نحوه رشد مغز وجود دارند که ما هنوز از آنها خبر نداریم. بخش عمده مشکل ما این است که بررسی مغز نوزادان با اسکنرهای قدیمی، کار بسیار دشواری بشمار می رود.
وی ادامه داد: همانطور که همه والدین می دانند، نوزادان شش ماهه بسیار فعال می باشند. آنها دائما حرکت می کنند و حواسشان بسادگی پرت می شود. جهت استفاده از روشی مانند ام آرآی، بیمار باید کاملا بی حرکت بماند که این مساله در نوزادان، حدودا نا ممکن است؛ مگر این که در خواب باشند و یا به آنها داروی آرام بخش داده شود.
سیستمی که این گروه پژوهشی ابداع نموده اند، نسل جدیدی از کلاه های پوشیدنی است که در آن از "برش نگاری" یا "توموگرافی"(Tomography) استفاده می شود. اولین نمونه این سیستم موسوم به "LUMO" را شرکت فناوری پزشکی "Gowerlabs" تامین کرده است.
هر شش ضلعی روی کلاهک، شامل سه منبع LED و چهار سنسور است. برای تشخیص تغییرات اکسیژن رسانی مغز، از نور مادون قرمز نزدیک استفاده می شود.پژوهشگران می توانند بواسطه این تغییرات، به نقشه برداری از بخش های گوناگون مغز بپردازند که به صورت فعال در زمان واقعی کار می کنند.
نزدیکترین فناوری به این روش جدید، "طیف شناسی فروسرخ نزدیک"(fNIRS) است اما دستگاه های مبتنی بر این روش، وضوح مکانی محدودی دارند و هنوز هم به هدست های بزرگ نیازمند هستند. پژوهشگران باور دارند که این فناوری تصویربرداری جدید، یک پیشرفت چشم گیر است.
پژوهشگران، این فناوری را روی نوزادان شش ماهه آزمایش کردند و دریافتند که واقعا موثر است. آنها انتظار دارند که این تکنولوژی جدید به متخصصان علوم اعصاب امکان دهد تا به بینش های جدیدی در مورد فعالیت مغز نوزادان در محیطهای طبیعی دست یابند.
"الیزابتا ماریا فریجیا"(Elisabetta Maria Frijia)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: روشی که ما ابداع کرده ایم، ایمن، بدون صدا و پوشیدنی است و نسبت به فناوری های همتای خود، وضوح بیشتری دارد. ما امیدواریم که این نسل جدید از فناوری ها، به پژوهشگران طیف وسیعی از حوزه ها امکان دهد تا اطلاعات بیشتری را در مورد نحوه رشد مغز نوزادان به دست آورند و روش های جدیدی را برای تشخیص، نظارت و در نهایت درمان بیماریهای عصبی مانند اوتیسم و فلج مغزی عرضه کنند.
این پژوهش، در مجله "NeuroImage" به چاپ رسید.1399/09/06
20:01:03
5.0 / 5
1209
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد