میز اتویی كه دختر ۱۴ ساله هندی را برنده جایزه نوآوری ۱۱ هزار دلاری كرد

میز اتویی كه دختر ۱۴ ساله هندی را برنده جایزه نوآوری ۱۱ هزار دلاری كرد

به گزارش اسمارت كاور یك نوجوان ۱۴ ساله هندی برای اختراع یك میز اتوی خورشیدی كه تولید بخار و آلایندگی را می كاهد، برنده جایزه معتبر آب و هوای كودكان به ارزش ۱۱ هزار و ۶۰۰ دلار شد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک دختر نوجوان ۱۴ ساله به نام "وینیشا اوماشانکار" به خاطر اختراع یک گاری چرخ دار مجهز به صفحات خورشیدی و باتری های کافی برای تأمین انرژی یک اتو بخار، برنده جایزه آب و هوای کودکان شد.
هند دارای یک مشکل بزرگ به نام اتو است که صدمه فراوانی را به جنگل های این کشور وارد می کند، چون که طبق اعلام وزارت علوم و فناوری هند، ۱۰ میلیون گاری اتو و مغازه های اتوشویی در این کشور روزانه بیشتر از ۵ کیلوگرم زغال برای اتو کردن لباس های میلیون ها هندی استفاده می نمایند.
"وینیشا" که از عواقب این مبادرت به ظاهر پیش پا افتاده برای هندی ها آشفته بود، تصمیم گرفت که چاره ای بیندیشد. وی می گوید: من مقدار زغال چوب بسیار زیادی را که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد، محاسبه کردم و دریافتم که آلودگی ناشی از آن باعث تغییر وضعیت آب و هوا و تغییرات اقلیمی می شود و به مادر زمین و سلامتی انسان ها صدمه می رساند. من می خواستم برای جایگزینی زغال چوب، یک منبع تجدیدپذیر ایجاد کنم و این گونه بود که گاری اتوی خورشیدی من متولد شد.
"وینیشا" به رسانه های هند اظهار داشت: من روی یک چاره مناسب تحقیق کردم و دریافتم که استفاده از انرژی خورشیدی می تواند به صورت مؤثر جایگزین استفاده از زغال چوب برای گرم کردن اتو شود.
وی این اختراع را در اوقات بعد از مدرسه و طی ۶ ماه توسعه داد. نخستین نمونه اولیه که توسط وی ساخته شد، یک سال پیش توسط بنیاد ملی نوآوری تحت اداره وزارت علوم و فناوری هند مورد آزمایش قرار گرفت و همینطور درخواست ثبت اختراع توسط وی را تایید نمود.
به قول "وینیشا" برای شارژ این دستگاه تقریباً ۵ ساعت قرارگیری در زیر نور آفتاب نیاز است و هر باتری می تواند تا ۶ ساعت انرژی اتو را تأمین کند. علاوه بر این، این گاری خورشیدی می تواند در هر زمان لازم با برق شبکه یا برق تولیدی از یک ژنراتور کار کند.
همانطور که گفته شد، این اختراع برنده جایزه "آب و هوای کودکان" شده است که یک جایزه بین المللی است و به کودکانی اعطا می شود که برای بهبود شرایط آب و هوا و محیط زیست کوشیده اند. این جایزه ۱۱ هزار و ۶۰۰ دلاری برای پیشبرد این پروژه به وی تعلق گرفت.
"وینیشا" به رویترز انگلیس گفته که امیدوار است این گاری سبب بهبود درآمد و سلامتی کارگران و مغازه دارانی که وظیفه اتو کردن البسه مردم هند را بر عهده دارند، شود.1399/09/07
23:54:24
5.0 / 5
1498
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد