دانشمندان می گویند با اكسیژن درمانی سلول ها را ۲۵ سال جوان كرده اند

دانشمندان می گویند با اكسیژن درمانی سلول ها را ۲۵ سال جوان كرده اند

دانشمندان ادعا می كنند كه با موفقیت روند پیری بیولوژیكی را در گروهی از افراد مسن معكوس كرده و بدن آنها را در سطح سلولی 25 سال جوان كرده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندی‍پندنت، در تحقیقات اولیه پژوهشگران دانشگاه "تل آویو" و "مرکز پزشکی شمیر" از نوعی اکسیژن درمانی برای معکوس کردن دو شاخص کلیدی پیری بیولوژیکی استفاده کردند: طول تلومر و تجمع سلول های پیر.
هرچه بدن انسان پیرتر می شود، تلومرها که پایانه های محافظتی در انتهای کروموزوم ها هستند کوتاه تر می شوند و سلول های پیر بدون کاربرد افزایش می یابند.
یک کارآزمایی بالینی که با حضور ۳۵ فرد بالای ۶۴ سال انجام شد تا مشخص شود آیا روشی به نام اکسیژن درمانی پرفشار(Hyperbaric Oxygen Therapy) می تواند از پشرفت روند این دو مشخصه کهولت سن جلوگیری کند یا خیر.
این افراد به مدت ۳ ماه، پنج روز در هفته برای ۹۰ دقیقه در یک محفظه تحت فشار قرار گرفتند و به آنها اکسیژن خالص داده شد. در آخر آزمایش، دانشمندان گزارش دادند که طول تلومرهای شرکت کنندگان بطور متوسط ۲۰ درصد افزایش یافته، در صورتیکه سلول های پیری آنها تا ۳۷ درصد کاهش داشته است و این میزان مشابه زمانی است که این افراد ۲۵ سال جوانتر بوده اند.
شای افراطی، استاد دانشکده پزشکی و علوم اعصاب در دانشگاه تل آویو اظهار داشت: از آنجائیکه کوتاه شدن تلومرها را "جام مقدس" در زیست شناسی پیری می دانند به این معنا که دستیابی به آن بسیار حائز اهمیت می باشد، خیلی از مداخلات دارویی و زیست محیطی به امید امکان افزایش طول تلومرها به شکل گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد: فزایش قابل توجه طول تلومرها در طول انجام اکسیژن درمانی و بعد از آن جامعه علمی را به درک بنیان جدیدی می رساند که در حقیقت، میتوان فرآیند ی پیری را در سطح پایه سلولی-بیولوژیکی مورد هدف قرار داد و معکوس کرد.


این آخرین مورد از سری درمان های بنیادی ضد پیری و کوشش برای افزایش امید به زندگی، جوان تر به نظر رسیدن و ایجاد احساس جوانی در افراد است.
ایده این دانشمندان این است که پیری یک بیماریست و مانند دیگر بیماریها می توان آنرا درمان کرد.
در سال ۲۰۱۵ رئیس یک شرکت بیوتکنولوژی بعنوان نخستین نفر برای انجام یک ژن درمانی جدید داوطلب شد. این مساله بسیار خبر ساز شد او ادعا کرد که می تواند برای مقابله با ضعف عضلات و سایر بیماریهای مربوط به افزایش سن، تغییرات دائمی در DNA خود دهد.
لیز پریش(Liz Parrish) مدیر اجرائی شرکت بیوویوا(BioViva)، که این آزمایش تجربی و دارویی را انجام داده بود مورد انتقاد دانشمندان قرار گرفت. اما او ادعا می کند که طول تلومرهایش در طول پنج سال افزایش یافته و اخیراً نیز ادعا کرده است که مرگ تصمیمی اختیاری است.
در جریان این آزمایش جدید، شرکت کنندگان شیوه زندگی خاصی نداشتند و تحت تاثیر هیچ نوع رژیم غذایی و دارویی قرار نگرفتند، در صورتیکه قبلا مشخص شده بود که این موارد تا حدودی بر روی سن بیولوژیکی تاثیر می گذارند.
گمان می رود که این اثرات ناشی از قرار گرفتن در محفظه فشار است که موجب ایجاد حالت هیپروکسی(hyperoxia) به مفهوم ورود مقادیر بسیار زیادی اکسیژن به خون می شود و در نتیجه این عمل موجب بازسازی سلول ها خواهد شد.
دکتر امیر هادانی(Amir Hadanny)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: تا حالا کار هایی چون اصلاح روش زندگی و ورزش می توانست تاثیر کمی در روند کوتاه تر شدن تلومرها بگذارد. با این وجود، آنچه در مطالعه ما قابل توجه است، این است که فقط در سه ماه درمان، ما توانستیم چنین تاثیر قابل توجهی بر افزایش طول تلومر بگذاریم. تاثیری بسیار سریع تر از هر یک از روش های قبلی مانند اصلاح شیوه زندگی.
انتهای ‍پیام


1399/09/12
23:32:14
5.0 / 5
1237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد