فیلمی از دریل كاری چانگ ای ۵ روی ماه

فیلمی از دریل كاری چانگ ای ۵ روی ماه

به گزارش اسمارت کاور ماه نورد چینی ها معروف به ˮچانگ ای ۵ˮ(Chang؛e 5) که چندی قبل زمین را به مقصد ماه ترک کرد و با موفقیت روی آن فرود آمد، حالا موفق شده است تا با حفر یک حفره با دریل کاری بر سطح ماه، از خاک و سنگ سطح ماه نمونه برداری کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، چین ۲۳ نوامبر ساعت ۱۵: ۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰: ۰۵ صبح سه شنبه به وقت تهران) فضاپیمای بدون سرنشین خویش را به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند.
این نخستین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تابحال است. این کاوشگر حالا عملیات حفاری خویش را شروع کرده است و اگر همه چیز با موفقیت پیش رود، اواخر ماه جاری این نمونه ها را به زمین بازخواهد گرداند.
این کاوشگر ۸ هزار و ۲۰۰ کیلوگرمی بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد. قرار بود این کاوشگر حفره ای ۲.۱ متری در سطح ماه حفاری کند تا نمونه هایی را جمع آوری کند. کل این مأموریت برای ۲۳ روز برنامه ریزی شده است.
کاوشگر "چانگ ای ۵"(Chang'e-5) که به نام الهه ماه در چین باستان نام گذاری شده است، در حال جمع آوری نمونه هایی از کره ماه است که می تواند به دانشمندان در درک بیشتر ریشه و شکل گیری ماه کمک نماید. اگر این کاوشگر چینی بتواند با موفقیت و همراه با نمونه ها به زمین بازگردد، چین تبدیل به سومین کشور در طول تاریخ خواهد شد که نمونه های قمری را -چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق- به زمین می آورد.
دو شب پیش این کاوشگر روی ماه فرود آمد. سازمان ملی فضایی چین (CNSA) در اطلاعیه ای اظهار داشت: "چانگ ای ۵" نخستین مأموریت چین برای آوردن نمونه از ماه، اول دسامبر با موفقیت در منطقه "اقیانوس توفان ها"ی (Ocean of Storms) ماه فرود آمد.
"اقیانوس توفان ها" نام یک دشت بازالتی بسیار بزرگ بر روی سطح کره ماه است. "اقیانوس توفان ها" بزرگترین آبگیروار سطح ماه است. مساحت این اقیانوس وار حدود چهار میلیون کیلومتر مربع است.
مقامات سازمان ملی فضایی چین گفتند که این کاوشگر در نزدیکی ناحیه ای به نام "Mons Rümker" که کوهی در "اقیانوس توفان ها" است، ماه را لمس کرد. این کاوشگر بلافاصله پس از آن آرایه و آنتن خورشیدی خویش را مستقر کرد تا کار خویش را روی ماه آغاز کند.
دو قطعه از چهار ماژول کاوشگر مذکور که شامل یک سطح نشین ثابت(stationary lander) و یک وسیله صعودگر(ascent vehicle) بود به خاکستر ماه برخورد کرد. این کاوشگر حالا مشغول جمع آوری حدود ۴.۴ پوند (۲ کیلوگرم) نمونه است.
در نهایت این نمونه ها به صعودگر منتقل می شود و به مدار ماه خواهد رفت تا در آنجا با دو ابزار دیگر این کاوشگر، یعنی مدارگرد و سفینه بازگشت به زمین به خانه بازگردد.
وسیله نقلیه بازگشتی، سنگ های ماه را به زمین منتقل خواهد نمود. بنابر گزارش ها، این وسیله در اواسط ماه دسامبر در ناحیه ای در مغولستان داخلی فرود خواهد آمد.
حالا شاهد فیلمی از دریل کاری و جمع آوری نمونه های سطح ماه توسط "چانگ ای ۵" خواهیم بود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/09/14
12:34:13
5.0 / 5
1247
تگها: مرورگر
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد