با تلاش پژوهشگران آمریكایی ابداع شد

ماشینی كه ابرنواخترها را در آزمایشگاه بازسازی می كند

ماشینی كه ابرنواخترها را در آزمایشگاه بازسازی می كند

اسمارت كاور: پژوهشگران آمریكایی، نوعی ماشین ابداع نموده اند كه می تواند ابرنواخترها و پروسه شكل گیری آنها را در آزمایشگاه بازسازی كند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ابرنواخترها، یکی از پرتکاپوترین پدیده ها در جهان هستند و سحابی های حاصل از آنها، موضوع جالبی برای علاقمندان به حوزه فضا به شمار می روند. پژوهشگران "موسسه فناوری جورجیا" (GT) برای درک بهتر فیزیک ورای این پدیده ها، فناوری جدیدی موسوم به "ماشین ابرنواختر" در آزمایشگاه ابداع نموده اند.
ستاره ها، گوی های بزرگ و سبکی از گاز هستند که می توانند میلیون ها سال پایدار بمانند. ستاره های در حال مرگ، خاموش شدن را آغاز می کنند اما ناگهان انفجاری در آنها رخ می دهد و نور زیادی منتشر می شود. این انفجار بزرگ، یک هسته کوچک نوترونی به جا می گذارد.
پژوهشگران موسسه فناوری جورجیا تلاش نموده اند تا این پروسه را در آزمایشگاه خود بازسازی کنند. ماشین ابرنواختری که آنها ابداع نموده اند، می تواند به بررسی فیزیک پرتلاطمی بپردازد که بعضی از جالب ترین دیدنی های فضا را ارائه می دهد.
ماشین ابرنواختر، شبیه به یک تکه بزرگ پیتزا است که نوک تیز آن به زمین می رسد. بلندی این ماشین، ۱.۸ متر و پهنای آن، ۱.۲ متر است. دریچه ای که در مرکز ماشین قرار گرفته است، محفظه ای را نشان میدهد که گازهایی با تراکم های گوناگون را شامل می شود. سنگین ترین گاز، در کف محفظه و سبکترین آنها در قسمت بالای محفظه جریان دارند. گازهای این محفظه، لایه های گوناگون گازهای درون یک ستاره را شبیه سازی می کنند.


یک جعبه کوچک در کف ماشین وجود دارد که به راه اندازی ابرنواختر کمک می نماید. این جعبه، انفجارهای کوچکی را به وجود می آورد که امواجی را به ماشین و گازهای درون محفظه آن انتقال می دهند و سبب ادغام گازها می شوند. گازها با پرتو لیزر روشن می شوند و به یک دوربین پرسرعت امکان می دهند تا آنچه در ماشین رخ می دهد، در مقیاس سانتی متر به نمایش بگذارد.
"بن موزکی" (Ben Musci)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: یکی از جالب ترین موضوعاتی که ما در ارتباط با ابرنواخترها دیده ایم، این است که آنها "مواد پرتابی" (Ejecta) را به بیرون پرتاب می کنند و همین موضوع می تواند به تولید ابرنواخترهای جدید کمک نماید. ما توانستیم شبیه سازی بعضی از این پرتاب ها را با کمک ماشین جدید خود ببینیم.
این ماشین، تنها یک نمای دوبعدی از ابرنواختر را بازسازی می کند و بااینکه تنها می تواند نمونه کوچکی از یک پدیده واقعی را به نمایش بگذارد اما پژوهشگران موفق شدند با کمک آن به نتایج خوبی در مورد تابش، دما و جاذبه دست یابند.


پژوهشگران باور دارند که این ماشین می تواند به ستاره شناسان کمک نماید تا سرعت گازهای یک سحابی را تخمین بزنند و تاریخ تولد آنها را با دقت بیشتری تعیین کنند.
این پژوهش، در مجله "Astrophysical Journal Letters" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/30
21:33:02
5.0 / 5
2280
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد