یك مقام مسئول در دانشگاه امیركبیر:

تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شركت های دانش بنیان

تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شركت های دانش بنیان

به گزارش اسمارت کاور رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با همکاری مدیریت فناوری و توسعه فناوی دانشگاه، در حال تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکت های دانش بنیان هستیم.به گزارش اسمارت کاور به نقل از دانشگاه امیرکبیر، محسن خواجه زاده رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: قبل از این مجموعه های آزمایشگاهی ما به صورت پراکنده در سطح دانشگاه توزیع شده بودند که ما در اولین اقدام، با هدف بهبود نظارت بر عملکرد مجموعه ها و همین طور با هدف نزدیکی بیشتر به شرکت های دانش بنیان دانشگاه، تصمیم گرفتیم که این آزمایشگاه ها را در قالب سه مجموعه بزرگ آزمایشگاهی، در برج فناوری ابن سینا واقع در خیابان شهید بالاور مستقر نماییم.
وی اضافه کرد: مجموعه شماره یک تحت عنوان «شناسایی مواد و آنالیز عنصری» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های اشعه ایکس، نانو فناوری، کوانتومتری و طیف سنجی پیشرفته است. مجموعه شماره دو تحت عنوان «آزمایشگاه میکروسکوپی» شناخته می شود و دربردارنده آزمایشگاه های میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی می باشد.
خواجه زاده افزود: همین طور امیدواریم با نظر مساعد معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، قرارداد خرید «میکروسکوپ الکترونی عبوری با گسیل میدانی» را نیز تا اختتام بهمن ماه نهایی نماییم و بدین ترتیب این وعده را به پژوهشگران دانشگاه خواهم داد که ان شاء الله در آینده ای نزدیک، برای دریافت هر گونه خدمات میکروسکوپی، نیازی به مراجعه به آزمایشگاه های خارج از دانشگاه نخواهند داشت.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: مجموعه آزمایشگاهی شماره سه، مجموعه «ارائه خدمات فناوری پیشرفته» در سطح کشور است که باتوجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در امتداد پشتیبانی دانش بنیان از صنایع کشور در سال مزین به «جهش تولید» راه اندازی می شود و بعنوان مرجعی برای ارائه خدمات مهندسی معکوس فعالیت خواهدنمود.
خواجه زاده اضافه کرد: مجموعه شماره سه تحت عنوان «آزمایشگاه فناوری های پیشرفته ساخت» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های نمونه سازی سریع، پردازش مواد با لیزر، آتلیه عکاسی صنعتی، آزمایشگاه تکنولوژی التراسونیک، آزمایشگاه فرایندهای ماشینکاری شیمیایی، آزمایشگاه اتوماسیون صنعتی و آزمایشگاه مدلسازی و شبیه سازی به روش المان محدود می باشد.
تلاش برای دسترسی سریع پژوهشگران دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی
وی همین طور اشاره کرد: اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه ریزی گسترده ای را در امتداد پشتیبانی از دسترسی سریع پژوهشگران دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و اققصادی انجام داده است که از آن جمله می توان به تخصیص گرنت به سرپرستان آزمایشگاه ها، عرضه خدمات آزمایشگاهی دانشکده ها در بستر سامانه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه، انعقاد قرارداد همکاری با آزمایشگاه های تخصصی و مرجع در سطح کشور و در نهایت توسعه پلت فرم ملی ارائه خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور اشاره نمود که برخی از این موارد از قبیل گرنت سرپرستان خوشبختانه عملیاتی شده و در ارتباط با سایر موارد نیز اقدامات لازم در حال انجام می باشد و ان شاء الله تا آخر سال عملیاتی خواهند شد.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: رویکرد ما درباب ارائه خدمات آزمایشگاهی، حرکت به سمت آزمایشگاه های تخصصی، مرجع و حرفه ای است و این مسأله خصوصاً در ارتباط با خرید تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت و گزینش کارشناسان حرفه ای و متخصص برای آزمایشگاه ها مورد توجه قرار گرفته است. بدون تردید رویکرد حرفه ای در ارائه خدمات آزمایشگاهی علاوه بر بهره مندی از مزایای بسیار، افزایش تعرفه های ارائه خدمات را به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه اشاره کرد: این مساله همیشه یکی از دغدغه های هیأت رئیسه دانشگاه بوده و در این راستا در سال قبل پایین ترین میزان افزایش در تعرفه خدمات آزمایشگاهی را نسبت به آزمایشگاه های هم رده اعمال کردیم و همین طور سعی کردیم بوسیله تعاملی که با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری برقرار شد، ثبت نام کلیه اعضاء هیأت علمی دانشگاه در شبکه مذکور صورت گیرد و بدین ترتیب حداقل نیمی از هزینه های آزمون ها در قالب گرنت های شبکه برقرار شود.
تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکت های دانش بنیان
وی افزود: همین طور نگاه ما به شرکت های دانش بنیان، نگاه حمایتی است چونکه شرکت های دانش بنیان برج فناوری را از خود می دانیم و در این عرصه بحث درآمدزایی مطرح نبوده است و بنا بر این با همکاری مدیریت فناوری و توسعه فناوری، در حال تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکت های دانش بنیان هستیم.
وی اشاره کرد: در بحث خرید تجهیزات آزمایشگاهی، نیز تلاش شد برمبنای یک مطالعه آماری بر نحوه هزینه کرد گرنت اساتید درباب استفاده از خدمات آزمایشگاهی، نیازهای پژوهشی اولویت دار دانشگاه شناسایی شود و بعنوان مثال خرید دستگاه های میکروسکوپ الکترونی عبوری، آی سی پی و جذب اتمی آزمایشگاه طیف سنجی پیشرفته، بر این اساس انجام گرفت. تجهیزات فوق الذکر، تجهیزات آزمایشگاهی منحصر بفردی هستند که تعداد معدودی از آنها در کشور وجود دارد. ان شاء الله تلاش خواهیم کرد با در نظر گرفتن اولویت های پژوهشی، برنامه راهبردی دانشگاه و نگاه حرفه ای به بحث ارائه خدمات آزمایشگاهی، سایر خریدهای دانشگاه را هم پیگیری نماییم.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: هربرنامه ای به جهت اینکه به نتیجه برسد نیازمند برنامه ریزی دقیق، پیگیری و صرف زمان است و ما طی یک سال اخیر، پروژه های مختلفی را اجرا کرده ایم که ارزش ریالی آنها بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده است. ان شاء الله ثمره این تلاش ها، طی دوماه آینده مشخص خواهد شد و این نوید را به پژوهشگران دانشگاه می دهم که از هفته دوم دی ماه هر هفته یک تجهیز منحصر به فرد شبکه آزمایشگاهی دانشگاه وارد چرخه خدمت رسانی خواهد شد و تا آخر سال نیز این روند ادامه خواهد داشت.
محسن خواجه زاده اضافه کرد: خط مشی اداره آزمایشگاه های تخصصی ورود به حیطه هایی است که اولاً دانشکده ها به سبب هزینه های بالای خرید، تعمیرات و نگه داری تجهیزات نمی توانند ورود کنند و ثانیاً مورد نیاز هم زمان چندین دانشکده باشد که بعنوان یک نمونه می توان به مجموعه آزمایشگاهی میکروسکوپی با سرمایه ای بیش از ۲۰ میلیارد تومان اشاره نمود که اولاً در حیطه بودجه دانشکده ها نمی گنجید و ثانیاً مورد نیاز اغلب دانشکده های دانشگاه هم بود. بدین سبب چنانچه تجهیزی این دو خاصیت را به صورت توأم نداشته باشد، ما در ارتباط با آن ورود نخواهیم کرد و در مقابل از استقرار تجهیز در دانشکده ها استقبال کرده و در تامین منابع مالی مورد نیاز مشارکت خواهیم نمود.
رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: طی یک سال و نیم گذشته که از سامانه اینترنتی آزمایشگاهی دانشگاه استفاده شده، فقط در مجموعه آزمایشگاه های مرکزی بیش از ۳۶۰ میلیون تومان پرداخت نقدی بوسیله سامانه داشته ایم که انتظار داریم تا آخر سال به عدد ۴۵۰ میلیون تومان برسیم. همین طور سال قبل در حدود ۱۲۰ میلیون تومان جذب از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتیم و انتظار داریم امسال این مبلغ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.
افزایش تعرفه حداقلی خدمات آزمایشگاه
خواجه زاده اضافه کرد: برخلاف خیلی از آزمایشگاه های هم رده که تعرفه های خودرا ۵ یا ۶ برابر افزایش داده اند، اداره آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، در امتداد وظایف حمایتی خود، افزایش تعرفه حداقلی را اعمال کرده و کوشیدیم درآمد کسب شده را به طرق مختلف مانند پشتیبانی از خرید تجهیزات جدید، تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود، ایمن سازی آزمایشگاه ها و یا ارائه تخفیفات به پژوهشگران، در دانشکده ها هزینه نماییم.
وی اشاره کرد: بی گمان افزایش درآمدهای آزمایشگاه ها از اهداف اصلی اداره آزمایشگاه های تخصصی می باشد اما بنایی نداریم که بار این افزایش هزینه را به اساتید و دانشجویان منتقل نماییم. در این راستا توسعه «پلتفرم ملی ارائه خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور» مد نظر است که ان شاء الله در قالب این سامانه، افزایش مشتریان از شرکت های خارج از کشور نیز مد نظر قرار گرفته و همین طور باتوجه به شرایط کرونائی حاکم بر کشور، یک سامانه اتوماسیون در دریافت نمونه ها با همکاری شرکت های فعال در زمینه حمل نقل زمینی و هوایی نیز در نظر گرفته شده است. تا بدین ترتیب خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دسترس هم وطنان در اقصی نقاط میهن عزیزمان و در کشورهای همسایه قرار خواهد گرفت.

1399/10/13
23:14:32
0.0 / 5
1461
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد