توسط یك شركت دانش بنیان؛

سنجشگر چندمنظوره گاما تولید شد

سنجشگر چندمنظوره گاما تولید شد

اسمارت كاور: یك شركت دانش بنیان تخصصی موفق به ساخت سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. 104 با قابلیت تبدیل همزمان برای سنجش ارتفاع، چگالی، ضخامت، تناژ و سوییچ شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، رضا قلی پور پیوندی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این سنجشگر چندمنظوره اظهار داشت: سنجشگر گاما، وسیله ای است که پرتوهای گاما را طی فرایندهایی به پالس های الکتریکی قابل اندازه گیری در صنعت تبدیل می کند. این دستگاه از یک فرستنده پرتو گاما و یک گیرنده پرتو تشکیل شده و با قابلیت نصب در نقاط مدنظر مانند مخازن قابلیت اندازه گیری سطح، ارتفاع و چگالی محتویات آنرا دارد.
وی افزود: اصول کار بدین صورت است که فرستنده گاما که معمولا چشمه رادیوایزوتوپ Cs-۱۳۷ یا Co-۶۰ است در یک طرف مخزن و آشکارساز سنتیلاتور در طرف دیگر نصب می شود. با تغییر محتویات مخزن که می تواند جامد یا مایع باشد در شدت پرتوها تغییر به وجود می آید. پرتو عبوری از ماده بسته به ترکیب عناصر، ضخامت و چگالی ماده در راه پرتو تضعیف می شود. با بهره گیری از تغییرات احساس شده به وسیله گیرنده برحسب شرایط کار می توان سطح، ارتفاع، چگالی و موارد دیگر را اندازه گیری نمود.
قلی پور در مورد کاربرد این محصول به صنایعی چون نفت و پتروشیمی و پالایش، صنایع سیمان و صنایع فولاد اشاره نمود و اظهار داشت: سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. ۱۰۴ در کلیه صنایع که نیاز به اندازه گیری غیرتماسی دارند به کار می آید. به عبارت دیگر این محصول هرجایی که نیاز به اندازه گیری ازراه دور سطح یا ارتفاع، ضخامت و چگالی محتویات یک مخزن به صورت آنلاین و پیوسته باشد قابل استفاده می باشد. البته با توجه به این که شرکت های بزرگ تحت یک لایسنس خارجی پلنت را اجرا می کنند امکان بازاریابی برای سنجشگر ما در این صنایع با کندی انجام می شود.
وی به ستاندن تسهیلات نمونه سازی به میزان ۲۳۰۰ میلیون ریال از صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره نمود و اظهار داشت: با این تسهیلات علاوه بر ساخت و فروش ۱۹ دستگاه از انواع سنجشگرهای چند منظوره گاما توانستیم استانداردهای مختلفی چون گواهینامه هایIP TEST REPORT (برای دتکتور و کانتینر ۳ دستگاه) و گواهی تأیید کالیبراسیون و تایپ تست ها برای سه محصول را ستاندن نماییم.
این فعال فناور اضافه کرد: همین طور استاندارد IEC-۶۲۵۹۸ را که مربوط به ساخت کانتینر رادیواکتیو است را برای نخستین بار در ایران پیاده سازی و دریافت کردیم. هم اکنون بازپرداخت تسهیلات به انتها رسیده است و مکاتبات خودرا با صندوق برای تسهیلات محل کار در یک شهرک صنعتی آغاز نموده ایم.
مدیرعامل شرکت اظهار داشت: هم اکنون رقبای خارجی ما دو شرکت بزرگ آلمانی هستند که برای فروش سنجشگر خود یک دموپلنت در کشور مقصد راه اندازی و به این طریق بهتر از ما مشتریان را جلب می کنند. همانطور که می دانید سنجشگر چندمنظوره گاما G.G. ۱۰۴ در ردیف ابزارهای پیشرفته اندازه گیری و یکی از دقیق ترین روش های اندازه گیری ارتفاع، ضخامت و خصوصاً اجزای یک ماده به صورت بر خط است.
به گفته وی، با توجه به این که تکنولوژی این حسگر در رده تکنولوژی های هسته ای است سازمان انرژی اتمی یکی از تولیدکنندگان آن در بخش دولتی شمرده می شود و می توان محصول ارائه شده را در رده فناوری های نوآورانه با پیچیدگی نسبتا بالا قرار داد برای اینکه طراحی چنین محصولی نیاز به بررسی دقیق و تسلط بر مکانیزم تولید پرتوهای گاما، آشکارسازی آن و طراحی دقیق اجزای آن دارد.
وی صادرات و چشم انداز آینده طرح را تشریح نمود و اظهار داشت: سه سال است که در چارچوب یک شرکت دانش بنیان خصوصی تولید این سنجشگر گاما را آغاز نموده ایم و ظرفیت فعلی ما تولید بین ۱۰ تا ۲۰ دستگاه در سال است. این در حالیست که بیش از هزار مجموعه پتروشیمی، پالایشگاهی و فولادی در کشور به این دستگاه نیاز دارند و در صورتیکه شبانه روز کار نماییم تنها یک دهم نیاز کشور را می توانیم تامین نماییم. بدین سبب هم اکنون باتوجه به نفت خیز بودن کشور و نیاز حداکثری بازار داخل، صادرات در اولویت ما قرار ندارد.


منبع:

1399/03/11
22:45:22
5.0 / 5
2393
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد