امیدواری به درمان ام اس با داروی بیماری های كلیوی

امیدواری به درمان ام اس با داروی بیماری های كلیوی

اسمارت کاور: دارویی که در ژاپن برای درمان بیماری های کلیوی استفاده می شود امکان دارد بتواند به درمان بیماری خودایمنی ˮمالتیپل اسکلروزیسˮ(MS) کمک نماید. بیماری که در آن سلول های ایمنی بدن به غلاف عایق سلول های عصبی مغز حمله می کنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، محققان نیوزیلندی با انجام آزمایشاتی روی موش ها دریافتند که این دارو می تواند به ترمیم غلاف سلول های عصبی کمک نماید. نویسندگان این مقاله می گویند یافته های آنها نویدبخش درمان بیماری ام. اس( MS) است. بیماری که هم اکنون هیچ درمان موثری ندارد. آنها حالا در حال برنامه ریزی آزمایشات بالینی هستند.
به لطف آخرین یافته های تحقیقاتی دانشمندان دانشگاه "ویکتوریا" در ولینگتون(Wellington) یک قدم به درمان افراد مبتلا به ام اس، اختلالی عصبی که سالانه ۲.۵ میلیون نفر در جهان را مبتلا می کند نزدیک تر شده ایم.
پروفسور آن لا فلام(Anne La Flamme) و همکارش برونوین کیول(Bronwyn Kivell) و گروه شان از دانشکده علوم زیستی دانشگاه ویکتوریا کشف کردند که داروی نالفورافین(nalfurafine) نه تنها روند رشد عوارض بیماری ام. اس را کند می کند بلکه سبب بازگشت توانایی های بیمار و بهبود آن می شود.
نالفورافین مدت هاست برای بیماری هایی غیر از ام. اس به صورت بالینی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو نشان داده که ایمن و بدون عوارض بوده است. مطالعات نشان می دهد که این دارو اثر اصلاح کننده بیشتری نسبت به ترکیب US۵۰، ۴۸۸ در بهبود بیماری ام اس دارد. هر دو آنها بخشی یکسان را فعال می کنند اما US۵۰، ۴۸۸ به علت عوارض زیاد قابل استفاده نیست.
پروفسور لا فلام و همکارش کیول سال قبل شرکت Rekover Therapeutics را تاسیس کردند و بودجه آنرا از صندوق تقویت نوآوری در نیوزیلند گرفتند.
پروفسور لا فلام می گوید: ما حالا در حال جمع آوری بودجه هستیم تا بتوانیم آزمایش بالینی نالفورافین را انجام دهیم تا گامی مهم در جهت درک پتانسیل این دارو در درمان ام اس برداریم.
لا فلام همچینین این تحقیقات را در موسسه ی تحقیقات پزشکی ملاگان(Malaghan) که مستقر در دانشگاه است هدایت می کند.
بودجه این تحقیقات از جانب وزارت تجارت، نوآوری و اشتغال، بنیاد مغز و اعصاب نیوزیلند، شورای تحقیقات بهداشتی نیوزیلند، بورس تحصیلی کیت پارسونسون، بنیاد تحقیقات پزشکی ولینگتون و موسسه ملی سومصرف مواد مخدر فراهم گشته است.
یافته های این مطالعه امروز(دوشنبه ۱۸ ژانویه) در مجله ی Clinical & Translational Immunology منتشر می شود.

منبع:

1399/10/29
17:30:53
0.0 / 5
1133
تگها: ایمنی , شركت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد