فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می كند

فناوری های پیشرفته حفر تونل آب رسانی را تسهیل می كند

یک شرکت دانش بنیان موفق شد با حفر تونل های پیشرفته زیرآبی کشور را دراین زمینه از فناوری خارجی بی نیاز کند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، علی مدرسی مدیرعامل شرکت دانش بنیان اظهار داشت: یکی از محصولات دانش بنیان این شرکت، حفر چاه «فلمن» است. این چاه ها که بعنوان چاه های دهانه گشاد مخزنی گالری دار هم شناخته می شوند، معمولاً در پروژه های آب رسانی کاربرد دارند.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان اضافه کرد: این چاه ها به صورت تونل های افقی در زیر آب حفر می شوند. مثلاً برای اجرای پروژه آب رسانی، ابتدا یک چاه با قطر قابل توجه حفر می شود و سپس یک تونل در زیر رودخانه راه اندازی می شود. راه اندازی این تونل نیازمند فناوری بالای است و در دنیا تعداد بسیار محدودی از شرکت ها، در این عرصه کار می کنند.
مدرسی اظهار داشت: این طرح، امکان تصفیه ایمن و به صرفه را برای پروژه های تصفیه آب در شهرهای بزرگ به وجود می آورد. برای نمونه این شرکت هم اکنون در حال همکاری با طرح اضطراری آبرسانی به شهر چالوس است و استفاده از این فنآوری توانسته است، طرح را به مقدار زیادی به پیش ببرد.
این فعال دانش بنیان همین طور بیان کرد: برخی شرکت های خارجی همین طرح را به همراه راه اندازی تابلو برق و برخی کارهای الکترونیک و مکانیکی، با قیمت باور نکردی ۴ تا ۵ میلیون دلار به انتها می رسانند، در صورتیکه ما بعنوان یک شرکت دانش بنیان ایرانی، این طرح را با هزینه بسیار کمتر ۳ تا ۴ میلیارد تومان به پایان می رسانیم.
وی افزود: باتوجه به نیاز بالقوه زیاد کشورهای اطراف به این فناوری، در صورتیکه از طرف نهادهای مسئول دراین زمینه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت قرار گیریم، می توانیم این طرح ها را در آن کشورها نیز انجام دهیم و از قبال صادرات خدمات مهندسی برای کشور ارزآوری داشته باشیم.
به گفته وی، این طرح خصوصاً در مناطق کوهستانی کشور سوریه، می تواند بسیار کارآمد و مورد نیاز باشد. این شرکت همین طور امکان انجام پروژه چاه های فلمن را در نزدیکی دریا دارد و کارخانه های تصفیه آب با استفاده از این فنآوری می توانند آب دریا را با هزینه بسیار کمتر و به صورت کاملاً زلال و شفاف، به سمت کارخانه هدایت کنند.

1399/11/12
21:10:40
0.0 / 5
1092
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد