ماسك زدن به درمان كووید-19 هم كمك می كند!

ماسك زدن به درمان كووید-19 هم كمك می كند!

به گزارش اسمارت کاور ماسک می تواند از انتشار ویروس سارس-کوو-۲ که ایجاد کننده ی بیماری کووید-۱۹ است جلوگیری کند اما حالا محققان از موسسه ی ملی سلامت(NIH) شواهدی از مزیت دیگر ماسک را یافته اند: رطوبت داخل ماسک می تواند به مبارزه با بیماری های تنفسی مثل کووید-۱۹ کمک نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، این تحقیقات که به رهبری محققان موسسه ملی دیابت و بیماری های کلیوی و گوارشی(NIDDK) انجام شده است نشان داده است ماسک ها رطوبت هوایی که تنفس می نماییم را به صورت قابل توجهی می افزایند. این افزایش رطوبت نشان داده است که چرا استفاده از ماسک در افراد مبتلا به سارس-کوو-۲ با شدت بیماری ارتباط دارد، چونکه مرطوب بودن دستگاه تنفس برای سیستم ایمنی مفید می باشد. این تحقیقات در مجله ی بیوفیزیکال (Biophysical Journal)منتشر شده است.
دکتر آدریان بکس(Adriaan Bax) محقق برجسته ی موسسه ی ملی سلامت و نویسنده اصلی مقاله می گوید: ما متوجه شدیم که ماسک ها رطوبت هوای تنفسی را به شدت بالا می برند و سبب مرطوب ماندن دستگاه تنفسی می شوند و این مورد می تواند علت ارتباط شدت کم بیماری و زدن ماسک را توضیح دهد. پیش از این مشاهده شده بود که میزان زیاد رطوبت می تواند بر کاهش شدت بیماری آنفولانزا اثر بگذارد و شاید این مورد از راه مکانیسمی مشابه قابل تعمیم به کووید-۱۹ هم باشد.
سطح بالای رطوبت می تواند انتشار ویروس را به ریه ها محدود کند و این کار را با ایجاد پاکسازی موکوسیلیاری(mucociliary clearance) که نوعی مکانیزم دفاعی است که در آن مخاط و قسمت های مضر برای ریه از بین برده می شوند.
رطوبت بالا همینطور سبب تقویت سیستم ایمنی می شود و این کار را با ایجاد نوع خاصی از پروتئین ها به نام اینترفرون انجام می دهد. این پروتئین ها طی فرآیندی به نام "پاسخ اینترفرونی" با ویروس مبارزه می کنند. کم بودن سطح رطوبت روند پاکسازی موکوسیلیاری و پاسخ اینترفرونی را مختل می کند که امکان دارد یکی از دلایلی باشد که افراد در هوای سرد بیشتر گرفتار بیماری های تنفسی می شوند.
در این مطالعه ۴ نوع ماسک مورد بررسی قرار گرفت: ماسک N۹۵، ماسک جراحی ۳ لایه ی یک بار مصرف، ماسک نخی و پلی استر دو لایه و یک ماسک نخی ضخیم.
محققان میزان رطوبت بوجود آمده درون ماسک ها را در حالیکه یک داوطلب در یک جعبه فولادی کاملا بسته می دمید اندازه گیری کردند. هنگامی که فرد ماسک نزده بود بخار نفسش درون جعبه را کاملا پر می کرد و سبب افزایش رطوبت درون جعبه می شد. اما هنگامی که فرد ماسک داشت این رطوبت بسیار کاهش پیدا کرد چونکه بیشتر بخار نفس فرد درون ماسک می ماند و باردیگر هنگام دم، استنشاق می شد. برای اطمینان از عدم نشتی هوا از اطراف ماسک این ماسک ها با یک لاستیک اسفنجی بر روی صورت شرکت کننده ها محکم شدند. اندازه گیری ها در دماهای مختلف از ۴۶ تا ۹۸ درجه ی فارنهایت(۷ تا ۳۶ درجه ی سانتی گراد ) انجام شد. نتایج نشان داد که همه ی ماسک ها رطوبت هوای تنفسی هنگام بازدم را می افزایند اما در درجاتی متفاوت. در دماهای پایین تر این اثر بیشتر بود و در تمام دماها ماسک پنبه ای ضخیم بیشترین افزایش رطوبت در هنگام دم را ایجاد کرد.
بکس می گوید: افزایش رطوبت چیزی است که اغلب کسانی که از ماسک استفاده می نمایند آنرا احساس کرده اند بدون آن که بدانند این رطوبت می تواند برایشان مفید باشد.
محققان در این تحقیقات میزان موثر بودن هر ماسک در هنگام تنفس و یا برای انتشار ویروس را بررسی نکرده اند و برای انتخاب ماسک باید به راهنمایی های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) مراجعه نمود. مطالعات پیشین بکس و گروهش نشان داده است که هر نوع ماسکی می تواند از انتشار هزاران قطره ی تنفسی که هنگام صحبت پخش می شود و می تواند برای دقایقی در هوا باقی بماند جلوگیری کند. در حالیکه تحقیقات اخیر انتشار قطرات تنفسی را بررسی نکرده اما شواهدی بر ضروری بودن استفاده از ماسک در مبارزه با کووید-۱۹ عرضه می دهد.
دکتر گریفن پی راجرز(Griffin P. Rodgers) رئیس مؤسسه ملی دیابت و بیماری های کلیوی و گوارشی می گوید: حتی زمانی که مردم جهان در حال واکسینه شدن هستند ما باید روش های جلوگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ را رعایت نماییم. این تحقیقات اهمیت استفاده ی ماسک بعنوان روشی ساده و در عین حال موثر برای محافظت از خودمان و اطرافیانمان را نشان داده است. خصوصا در ماه های زمستان که احتمال مبتلا شدن به ویروس ها بیشتر می شود.
منبع:

1399/11/26
12:28:51
0.0 / 5
1059
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد