نسل بعدی فضانوردان می توانند دارای معلولیت باشند

نسل بعدی فضانوردان می توانند دارای معلولیت باشند

اسمارت کاور: سازمان فضایی اروپا و بریتانیا به دنبال فضانوردان بعدی خود هستند اما این دفعه برای نخستین بار فقط به دنبال فردی با سلامت بدنی کامل نمی گردند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، برنامه ی استخدام فضانوردان دو سازمان فضایی اروپا و بریتانیا امروز شروع شده است و هدف آن استخدام و آموزش افراد برای اعزام به ماه قبل از اختتام دهه ۲۰۲۰ است.
در این دوره، آژانس فضایی اروپا برای نخستین بار در تاریخ از سال ۲۰۰۸ مبادرت به استخدام افرادی با معلولیت می کند و این افراد را تشویق می کند تا درخواست خود برای این کار را ثبت کنند.
افرادی که یک پایشان را از دست داده اند و یا یک پایشان کوتاه تر از پای دیگرشان است. فرقی نمی کند این مشکل در اثر حادثه به وجود آمده باشد یا در هنگام تولد و همین طور افرادی که قدی کوتاه تر از ۱۳۰ سانتی متر دارند واجد شرایط این استخدام هستند. آژانس فضایی اروپا بطور کل به دنبال شش فضانورد دائمی و ۲۰ فضانورد رزرو است که هرگاه نیاز بود آنها را خبر کند. این سازمان سه سفر سرنشین دار به ایستگاه فضایی "دروازه ی ماه" که مقرر است در مدار ماه ساخته شود و امیدوار است بتواند اروپایی ها را به سطح قمر برساند، برنامه ریزی نموده است.
فراک دی وین(Frank De Winne) از مرکز آموزش فضانوردان آژانس فضایی اروپا می گوید: فضانوردان هنگامی که به ایستگاه فضایی "دروازه ی ماه"(Lunar Gateway) می روند از هر کس دیگری از زمین دورتر خواهند شد. پنج تا ۱۰ سال اول خواهیم دید که فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی خواهند رفت اما بعد از آن فرصت هایی برای سفر به ماه و فراتر از ماه خواهیم داشت.
این فرد خوش شانس راه "هلن شارمان"(Helen Sharman) که اکتشافات فضایی برای بریتانیا را در سال ۱۹۸۹ شروع کرد ادامه خواهد داد. راهی که توسط "تیم پیک"(Tim Peake) در سال ۲۰۱۵ دنبال شد.
خانم شارمان نخستین فضانورد بریتانیایی بود که برای ماموریت "جونو"(Juno)که ماموریتی مشترک بین بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی بود برگزیده شد و در ماه مه سال ۱۹۹۱ به مدت هشت روز در فضا ماند. او همین طور نخستین زنی بود که از ایستگاه فضایی میر(Mir) دیدن کرد.
با این حال آقای پیک نخستین بریتانیایی بود که با بودجه ی دولتی در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۵ به ایستگاه فضایی بین المللی رفت. او شش ماه را در آنجا گذراند و تبدیل به نخستین بریتانیایی شد که یک راهپیمایی کامل فضایی انجام داده است.
آقای پیک یکی از نفراتی بود که به همراه پنج نفر دیگر در برنامه ی استخدام فضانورد آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۰۸ شرکت کرده بود و این آخرین باری بود که این آژانس چنین برنامه ای را اجرا کرد.
جان وومر(Jan Womer) مدیرکل این آژانس فضایی می گوید: آنها در حال جذب افراد هستند. بااینکه هنوز افرادی که قبلا استخدام شدند فعال می باشند برای اینکه نیاز است این تداوم حفظ شود و اطلاعات به آرامی بین نسل ها منتقل شود.
وی اضافه کرد: ایستگاه بین المللی فضایی مقصد ما در آینده است اما ما همین طور نگاهی به ماه داریم بخصوص "دروازه ی ماه" بدین سبب به دنبال فضانوردانی جدید هستیم.
وومر می گوید: تمام فضانوردان "فضانوردان اروپایی" هستند. او می گوید که درک می کند که آنها وطنشان را دوست دارند و مورد افتخارند اما آنها قلبا اروپایی هستند و در سراسر قاره موفقیت آنها جشن گرفته می شود.
اگرچه بیش از هر وقت دیگری افراد علاقمند ثبت نام می شوند، اما هنوز محدودیت های جدی به جهت اینکه چه کسی فضانورد شود وجود دارد. برای مثال افرادی واجد شرایط هستند که بعنوان یک خلبان آزمایشی تجربی کار کرده باشند و یا مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در رشته های علوم پایه، پزشکی، مهندسی، ریاضیات و یا کامپیوتر داشته باشند. روان صحبت کردن زبان انگلیسی نیز لازم است و بعلاوه ی آن توانایی کنترل احساسات در وضعیت سخت و علاقه مندی به شرکت در آزمایش های مربوط به علوم.
آژانس فضایی اروپا به دنبال شش فضانورد دائمی برای انجام ماموریت ها است و همچنان فضانوردانی موقت برای ماموریت های کوتاه. این ماموریت مدت زمان محدودی خواهد داشت که با فضانوردان موقت انجام می شود اما آنها با کارفرمای خود می مانند و توسط این آژانس بطور موقت استخدام می شوند.
دیوید پارکر(David Parker) از آژانس فضایی اروپا می گوید: این افراد می توانند از اعضایی که با این آژانس همکاری می کنند باشند همچون دولت های وابسته مثل کانادا که علاقه مندند در بودجه کمک کنند.
آن ها به دنبال بیش از ۲۰ داوطلب دراین زمینه هستند.
آقای پیک می گوید: در ضمن دهه های آینده اکتشافات فضایی جذاب تر خواهد شد برای اینکه ما به ماه و فراتر از آن به مریخ سفر خواهیم کرد.
برای آن که ماموریت های فضایی موفقیت آمیز باشد به افرادی با انگیزه و با پس زمینه های مختلف نیاز است که این قابلیت ها باهم ترکیب شود و افراد به صورت یک تیم کار کنند.
نسل بعدی شهروندان انگلستان چیزهای زیادی برای ارائه به دنیا خواهند داشت و من به هر کسی که آرزو دارد مرزهای ممکن ها را را جابجا کند پیشنهاد می کنم از این فرصت استفاده نماید و عضوی از پیشگامان فضایی در آینده باشد.
ثبت نام بوسیله سایت آژانس فضایی اروپا در تاریخ ۳۱ مارس به مدت دو ماه شروع خواهد شد. برای ثبت نام باید یک سی وی CV، مدارک پزشکی و مدارکی برای اثبات اینکه واجد شرایط هستید بر روی سایت بارگذاری کنید.
جنیفر انگوان(Jennifer Ngo-Anh) یک دانشمند فضایی در این سازمان می گوید: این کار چالش برانگیز است و نیاز به داوطلبانی دارند که می توانند با گروه های بین المللی و میان رشته ای کار کنند. داوطلبان باید توانایی انجام حرکات ظریف و با دقت داشته باشند و در وضعیت سخت بتوانند آرامش خودشان را حفظ کنند. همین طور یک گروه قوی از آنها حمایت خواهدنمود. او افزود: فضانوردان مشهودترین بخش برنامه های فضایی هستند و به کارهای عمومی و ارتباط با مردم قبل، در حین و بعد از ماموریت کمک می کنند.
پس از دوره ثبت نام به مدت ۱۷ ماه افراد تحت بررسی و آزمایش قرار می گیرند تا در اکتبر ۲۰۲۲ منتخب های نهایی اعلام شوند.
آماندا سولوی(Amanda Solloway) وزیر علوم انگلیس می گوید: فضانورد شدن آرزوی خیلی هاست و سفر تیم پیک به فضا در سال ۲۰۱۵ به میلیون ها بریتانیایی نشان داد که این رویا می تواند به واقعیت تبدیل گردد در صورتیکه انگلستان قاطعانه به دنبال ارسال افراد به فضاست.
وی اضافه کرد: در صورتیکه بخش فضایی انگلیس بیش از هر زمان دیگری از حمایت دولت برخوردارست زمان آن فرا رسیده که نسل جدید از فضانوردان بریتانیایی به عرصه بیایند. در صورتیکه ما با شرکای اروپایی خود در حال جابجاکردن مرزهای علم و اکتشافات هستیم.
نقش فضانوردان شناخته شده ترین نقش در عرصه ی فضایی است اما ۴۲ هزار نفر در بریتانیا در این حوزه کار می کنند که نقش های متفاوتی دارند از مهندسان هوا فضا گرفته تا وکیل ها.
ثبت نام از ۳۱ مارس شروع خواهد شد و تا ۲۸ ماه مه ادامه پیدا خواهدنمود و بعد از آن برای ۱۷ ماه داوطلبان از نظر روانشناختی، عملکردی، پزشکی بررسی خواهند شد و دو مصاحبه نیز در پیش دارند. سپس در اکتبر ۲۰۲۲ منتخبان نهایی اعلام می شوند.
تیم پیک می گوید: این روند دشوار است اما تعداد زیادی از مرحله ی ثبت نام به مرحله ی اول نخواهند رسید. بدین سبب توجه به جزئیات بسیار مهمست.
سامانتا کریستوفورتی(Samantha Cristoforetti) فضانورد فعلی این سازمان می گوید: این کار شامل علوم و فناوری، دستگاه های پیچیده، عملیات های محیطی، گروه های بین المللی، آمادگی جسمانی و البته سوار موشک شدن می شود.
فرانک دی وین می گوید: نخستین ماموریت به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود. برای اینکه این ایستگاه هنوز مرکز اصلی عملیات های آژانس فضایی اروپاست. آنها در ماموریت های طولانی مدت به ایستگاه فضایی خواهند رفت و اکتشافات فضایی انجام خواهند داد و در آینده شاید پا بر ماه بگذارند.
جان وومر می گوید: تفاوت ها برای ما مشکل ساز نیست، بلکه سرمایه ی ماست. تفاوت ها چیزی است که ما مورد بررسی قرار می دهیم مانند جنسیت، سن، معلولیت ها و سایر خاصیت های فردی. ما همین طور به زنان پیشنهاد می نماییم که در این برنامه شرکت نمایند برای اینکه داشتن گروه های ترکیبی هیجان انگیز است اما برای نخستین بار می خواهیم از افراد دارای معلولیت استفاده نمائیم.
او ادامه داد که فضانوردان آینده سوار بر فضاپیماهای شرکت های بوئینگ، اسپیس ایکس و سایوز به فضا خواهند رفت.
آژانس فضایی اروپا می خواهد تا با شرکت های تجاری برای یافتن راهی ایمن برای ارسال فضانوردان دارای معلولیت کار کند تا آنها بتوانند کار مفید و معناداری در ایستگاه فضایی انجام دهند و تا آن زمان این گروه از افراد بعنوان فضانوردان رزرو خواهند ماند.
دی وین اضافه کرد: وقت آن رسیده تا امکان ارسال فضانوردان با مشکلات جسمی به فضا ارزیابی شود.
دیوید پارکر می گوید که آنها در حال بررسی موانع ارسال افراد دارای معلولیت به ایستگاه بین المللی فضایی هستند و بنا بر این هم اکنون این افراد باید در فهرست انتظار بمانند اما هدف نهایی ارسال آنها به ایستگاه فضایی است. آنها قصد دارند تا با شرکایشان در ایستگاه بین المللی فضایی کار کنند برای اینکه خودشان فضاپیما برای ارسال خدمه ندارند.
پارکر می گوید: ما باید با متخصصان این زمینه، شرکت های ارسال فضاپیما و شرکت های فناوری پزشکی کار نماییم.
منبع:

1399/11/29
23:31:09
0.0 / 5
1128
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد