ژن نئاندرتال شمشیر ۲ لبه در مقابل كووید-۱۹

ژن نئاندرتال شمشیر ۲ لبه در مقابل كووید-۱۹

به گزارش اسمارت کاور محققان در مقاله ای که در مجله ی مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده می گویند که ژن نئاندرتال هم می تواند سبب افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-19 شدید و هم سبب کاهش آن شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، سال قبل محققان موسسه ی کارولینسکای(Karolinska) سوئد و موسسه ی انسان شناسی تکاملی مکس پلانک(Max Planck) در لایپزیگ آلمان نشان دادند که یک عامل ژنتیکی خطرزا برای مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید از اجداد نئاندرتالمان(Neandertal) به ما به ارث رسیده است. حالا همان محققان در مقاله ای که در مجله ی مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده می گویند که نئاندرتال ها نوعی ژن محافظت کننده در مقابل کووید-۱۹ هم دارند.
نیمی از مردمی که خارج از آفریقا زندگی می کنند نوعی از ژن نئاندرتال ها را دارند که خطر مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ و بستری شدن را ۲۰ درصد می کاهد.
برخی افراد پس از مبتلا شدن به کووید-۱۹ به شدت مریض می شوند در حالیکه بعضی دیگر بیماری خفیف می گیرند و بدون علامت هستند. علاوه بر عوامل خطرزایی مثل سن بالا و دیابت، تنوع ژنتیکی هم می تواند افراد را در مقابل این ویروس حساس تر و یا مقاوم تر کند. یک عامل ژنتیکی خطرزا بر روی کروموزوم ۳ قرار دارد و می تواند سبب افزایش نارسایی تنفسی و حتی مرگ شود.
هوگو زبرگ(Hugo Zeberg) و وانته پابو(Svante Pääbo) از موسسه ی کارولینسکای و مکس پلانک سال قبل کشف کردند که این عامل خطر از نئاندرتال ها به ما رسیده است.
اکنون مطالعات نشان می دهد که نئاندرتال ها ژن محافظتی هم برای ما باقی گذاشته اند. آنها بخشی از کروموزوم ۱۲ را یافتند که ۲۰ درصد احتمال بستری شدن در اثر ویروس را می کاهد. ژن های این منطقه "OAS" نام دارند و فعالیت آنزیمی را تنظیم می کنند که سبب تخریب ژنوم های ویروس می شود و به نظر می آید آنزیم های در ارتباط با نئاندرتال ها این کار را بهتر انجام می دهند.
هوگو زبرگ محقق گروه علوم اعصاب موسسه ی کارولینسکای می گوید: این مطالعات نشان می دهد که ژن های به ارث رسیده از نئاندرتال ها یک "شمشیر دو لبه" است. آنها به ما ژن هایی داده اند که هم می توانیم آنها را لعنت نماییم و هم می توانیم ازشان تشکر نماییم.
این تحقیقات همچنان نشان داد که ژن های محافظت کننده بعد از عصر یخبندان به شدت افزایش یافته و بنابراین حالا نیمی از افراد خارج از آفریقا این نوع ژن را دارند.
وانته پابو مدیر موسسه ی انسان نشاسی تکاملی مکس پلانک می گوید: جالب است که این نوع ژن نئاندرتال ها در خیلی از مناطق جهان وجود دارد. این مورد نشان داده است که این ژن در گذشته ژن مطلوبی بوده است. همینطور این مورد که ژن های مختلف نئاندرتال ها تاثیرات کاملا معکوس بر روی کووید-۱۹ می گذارند بسیار جالب است. امروزه سیستم ایمنی آنها ما را هم به صورت مثبت و هم منفی تحت تأثیر قرار می دهد.
منبع:

1399/11/30
18:07:40
0.0 / 5
1117
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد