افشای اسرار خطای دید با كمك مغز مصنوعی

افشای اسرار خطای دید با كمك مغز مصنوعی

اسمارت کاور: پژوهشگران دانشگاه ˮکمبریجˮ با بهره گیری از داده های جمع آوری شده طی دهه ها از مطالعات ادراک حرکت انسان، یک شبکه عصبی مصنوعی را آموزش داده اند تا سرعت و جهت توالی تصویر را تخمین بزند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، این سیستم جدید "MotionNet" نام دارد و برای مطابقت نزدیک با ساختارهای پردازش حرکت درون مغز انسان طراحی شده است. این امر به پژوهشگران این امکان را داد تا خاصیت های پردازش بینایی انسان را که بطور مستقیم در مغز قابل اندازه گیری نیست، کشف کنند.
در این مطالعه که یافته های آن در مجله "Vision" انتشار یافته است پژوهشگران از این سیستم مصنوعی برای توصیف چگونگی ترکیب اطلاعات فضا و زمان در مغز برای ایجاد درک یا برداشت نادرست از تصاویر متحرک استفاده می نمایند. مغز را می توان به آسانی گول زد. بعنوان مثال اگر یک لکه سیاه در سمت چپ صفحه وجود داشته باشد زمانیکه یک لکه سیاه در سمت راست ظاهر شود، محو می شود. ما حرکت لکه از چپ به راست را مشاهده خواهیم کرد که این حرکت "فی"(phi) نامیده می شود. اما اگر لکه ای که در سمت راست ظاهر می شود یک لکه سفید روی زمینه ای تیره باشد ما حرکت لکه از راست به چپ را مشاهده خواهیم کرد که این حرکت را "حرکت معکوس فی"(reverse-phi) می نامند.
پژوهشگران با بهره گیری از حرکت معکوس فی در سیستم MotionNet، دریافتند که این سیستم نیز همانند مغز انسان گرفتار اشتباهاتی در درک می شود. اما بر خلاف مغز انسان، آنها می توانند از نزدیک به سیستم مصنوعی نگاه کنند تا دلیل این اتفاق را دریابند. آنها دریافتند که نورون ها در جهت حرکت تنظیم می شوند و در MotionNet، حرکت معکوس فی موجب تحریک نورون های تنظیم شده در جهت مخالف حرکت واقعی می شود.
سیستم مصنوعی همین طور اطلاعات جدیدی راجع به این خطای رایج دید نشان داد و محقان دریافتند برخلاف آنچه انتظار می رود سرعت حرکت معکوس فی تحت تأثیر فاصله نقاط قرار دارد. بنظر می رسد نقاطی که با سرعت ثابت حرکت می کنند اگر فاصله کمی از هم فاصله داشته باشند سریع تر حرکت می کنند و اگر در فاصله بیشتری از هم قرار بگیرند آهسته تر حرکت می کنند.
دکتر "روبن ریدوکس"(Reuben Rideaux) محقق این مطالعه از دانشکده روانشناسی دانشگاه کمبریج اظهار داشت: اندازه گیری مستقیم آنچه در مغز انسان هنگام درک حرکت اتفاق می افتد بسیار دشوار است. حتی بهترین فناوری پزشکی هم نمی تواند عملکرد کل سیستم را به ما نشان دهد اما ما با MotionNet دسترسی کاملی به این مساله داریم.
منبع:

1399/12/11
20:05:18
0.0 / 5
1169
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد